ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ ДР КОНА: Близу смо катастрофалне ситуације - људи немају више где да се лече!
У Београду влада ванредна епидемиолошка ситуација
Епидемиолог Предраг Кон рекао је за РТС да Србија није много далеко од катастрофалне епидемиолошке ситуације.
ПОСЛЕ РАСПУСТА ШКОЛЕ ПРЕЛАЗЕ НА ОНЛАЈН РЕЖИМ НАСТАВЕ? Ево који су услови и опције да се тако нешто деси
ЦРНИ ДАН ЗА ПИРОТСКИ ОКРУГ: Највише новооболелих до сада, све више људи се јавља за преглед
ВЕЛИКИ БРОЈ ПРЕГЛЕДА У БОРСКОЈ КОВИД АМБУЛАНТИ: Градоначелник апелује на поштовање прописаних мера
То је, каже, ситуација у којој људи немају више где да се лече.
- Морамо да зауставимо вирус, ако га ми не зауставимо, онда ће он нас - рекао је члан Кризног штаба.
- Нема теоретске шансе и правног оквира да се прогласи ванредно стање - наводи Кон.
У Београду влада ванредна епидемиолошка ситуација, јер се свакодневно, већ дуже од недељу дана, бележи око 1.200 заражених вирусом коронавирусом, каже епидемиолог Предраг Кон и додаје да ће се до краја недеље видети да ли је то максимум или ће број новозаражених да расте.
Он је нагласио да расте број новозаражених и у Новом Саду, Крагујевцу, Краљеву и појашњава да је у престоници ванредна епидемиолошка ситуација, јер је један на 1.000 становника активно оболео.
- Пратићемо ситуацију. У Белгији и Бугарској се чини да је дошло до врха и да је почело да слаби. Међутим, у осталим земљама и даље расте број заражених. Ми смо сада у шестој недељи од почетка пораста, требало би ускоро крива да се заравни - навео је Кон.
То што се болнице у Београду убрзано пуне, како каже, најпоузданији је показатељ да је интензитет активности вируса велики. Појашњава да је велики број инфицираних који нису регистровани, јер немају никакве симптоме.
- Критична ситуација настаје онда када нема довољно места у болницама и када мора да се реагује на различите начине, прављењем привремених, допунских болница. Међутим, ту се поставља питање опремања, кадра и услова за лечење пацијената - рекао је Кон.
Истраживања прокужености становништва која су рађена у западноевропским земљама (колико људи има антитела јер су прележали корону), наводи, показала су да је број заражених 10 до 20 пута већи од оног броја који се званично региструје.
- Таквом аналогијом ако имате 1.000 просечно заражених на дан, ви онда дневно имате око 10.000 до 20.000 оних који су заразни, а да то и не знају. Мора се рећи да они полако престају да буду заразни после недељу до десет дана, после 14 дана свакако, тако да се тај број не може само сабирати - појаснио је он.