ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА у Прибоју: Некада једна од омиљених најчистијих река, сада ПЛУТАЈУЋА ДЕПОНИЈА (ФОТО)
Велике количине отпада прете да направе хаварију у раду Хидроцентрале
Стотине кубика смећа плови реком Лим и прети да изазове еколошку катастрофу. Некада једна од најчистијих река у којој су се одрасли и деца купали, сада је плутајућа депонија од пластике и најразличитијег отпада.
Осам општина кроз које протиче ова река немају санитарне депоније а сметлишта се налазе у приобаљу, па се Лим пуни најразличитијим отпадом које стиже из Црне Горе, Босне и Херцеговине и депоније Стањевине у Пријепољу.
ДА ЛИ СТЕ ВЕЋ ПРОБАЛИ? Овако се Срби од куће забављају и зарађују у доба короне
НОВОПАЗАРСКИ МУЗЕЈ ЧУВА ДАЛЕКУ ИСТОРИЈУ: Пронађен најстарији Куран на Балкану
МИГРАНТИ ОПСЕДАЈУ АУТОБУСКУ СТАНИЦУ У ЛОЗНИЦИ: Са појавом топлог времена све их је више и у Бањи Ковиљачи
- Четрдесет хиљада кубних метара смећа годишње плута Лимом, према проценама стручњака који су то испитивали. Око 40 посто отпада потоне, 20 посто се задржи на обалама, а 40 процената прође воденим током - рекао је Горан Рековић, председник Фонда за заштиту животне средине општини Прибој.
Најугроженије је Потпећко језеро до кога реком стиже смеће, а затим и до Хидроцентрале, а велике количине отпада прете да направе хаварију у њеном раду.
- Ангажујемо рониоце који за 20 дана изваде око 200 кубика смећа, а ми са нашом механизацијом уклањамо крупна стабла како се не би угрожавао сам процес производње. Све то, међутим, повећава трошкове и може довести до хаваријских застоја - каже Предраг Шапоњић, директор "Лимских хидроелектрана".
Еколози у Прибоју упозоравају да уколико се ускоро нешто не предузме да би Лим могао да постане мртва река и истичу да имају припремљен пројекат за постављање сајле и плутајућих баријера на Лиму за купљење смећа које плови реком.
- Када поставимо баријеру и спречимо доток смећа, онда ћемо се базирати да очистимо комплетан овај потез од Хидроцентрале до баријере. Надам се да ћемо до почетка туристичке сезоне успети то да очистимо - наглашава Синиша Лаковић из Еколошког удружења "Јастреб".
Из општине Прибој кажу да се проблем мора решити на нивоу три државе кроз које река протиче у дужини од 220 километара.
- Ако се не реши проблем Стањевина, шта нам вреди да улажемо у туристичку инфраструктуру. Колико год се трудили да решимо тај проблем на територији наше општине, ништа нисмо урадили ако се у проблематку не укључе и у другим општинама и државама - каже председник општине Прибој, Лазар Рвовић.
Ресорно министарство обезбедило је 96 милиона динара и ових дана очекује се расписивање тендера за изградњу трансфер станице, што би био почетак решавање проблема депоније Стањевине.
Маске биле 15, а сад су 200 динара: Несавесни трговци користе СТРАХ И ПАНИКУ да зараде, али сада има решење и за њих
Прослава пунолетства постала жариште епидемије у Чачку: Због гошће из Немачке у изолацији око 180 особа
Председник Вучић отпочео серију састанака: Свим средствима против епидемије корона вируса (ФОТО)
СТАЊЕ У КЦ: НИШ Синоћ примљен још један оболели од корона вируса, пацијенти углавном не показују симптоме
Колико се корона задржава на металу, а колико на рукама? Доктор Кон даје одговоре на сва горућа питања