EXIT и Дом здравља: Заједно за превенцију болести зависности код младих
Дом здравља „Нови Сад” и EXIT фестивал најављују свеобухватну кампању превенције болести зависности са посебним освртом на опасности које таква врста понашања носи.
Као два друштвено одговорна чиниоца наша је одговорност да укажемо на значај едукације младих и њихових породица о опасностима које прате сви облици зависности, посебно злупотреба алкохола и наркотика, као и дигиталне зависности.
„EXIT је у сарадњи са Министарством здравља 2019. године покренуо веома запажену кампању против конзумације наркотика „Stay Цлеан”, која је током година еволуирала у борбу против свих облика зависности, те смо тако прошле године у сарадњи са Уницеф-ом проширили фронт и на борбу против дигиталне зависности и за опште побољшање менталног здравља младих. Радујемо се сарадњи са Домом Здравља и прављењу једног ширег фронта састављеног од институција, невладиних организација, медија, јавних личности, до сваког појединца, јер једино као друштво у целини се можемо изборити са овом пошасти”, изјавио је оснивач и директор EXIT фестивала Душан Ковачевић.
“Наш циљ је да се са младима отворено говори о свим темама које их занимају и подстакну се на размишљање о опасностима које носи ризично понашање. Дом Здравља „Нови Сад” и EXIT направиће стратегију за интензивније деловање Саветовалишта за младе, које ће од септембра постати главна тачка састајања младих који су спремни за едукацију, предострожност, и ширење свести о негативним утицајима психоактивних сусптанци.” - изјавио је Директор Дома Здравља прим. др Веселин Бојат.
EXIT фестивал одувек је био непоколебљив противник конзумације било каквих наркотика, и већ годинама активно делује у правцу едукације и превенције злоупотребе алкохола и дрога код младих. Кроз рад EXIT Фондације, фестивал је покренуо низ кампања које се баве превенцијом употребе наркотика, али и скретањем пажње на растући проблем дигиталних зависност код младих генерација.
Кључну улогу заузела је кампања EXIT Фондације и Уницефа под називом „Лифе ис Ливе”, која је проблем дигиталне зависности код младих позиционирала као примарну тему данашњице. Важност ове инцијативе препознала је и Кровна европска фестивалска асоцијација Yourope чиме је покренут међународни талас дизања свести о важности бриге о менталном здраву младих и позитивном утицају који у том смислу имају фестивали и догађаји уживо.
Саветовалиште за младе ове године обележава 20 година успешног рада, служба за здравствену заштиту деце Дома здравља „Нови Сад“ је 2004. године основала Саветовалиште за младе са циљем превенције ризичних понашања код младих узраста од 7 до 19 година. Групним здравствено васпитним радом од оснивања Саветовалишта одржано је преко 3000 семинара. Број обухваћених лица је преко 170.000. Индивидуалним здравствено васпитним радом у Саветовалишту за младе обухваћено је 43.300 лица са територије града Новог Сада и Сремских Карловаца. Рад Саветовалишта заснива се на основним принципима примарне превенције, у првом реду васпитно-едукативном раду, промотивним активностима усмереним ка унапређењу здравља адолесцената, стварању здравствене културе, подизању нивоа знања, стицању вештина за успостављање личне одговорности за сопствено здравље, а самим тим и за здравље других.
Адолесценција је раздобље експериментисања и обликовања идентитета. Део овог развојног процеса укључује тражење нових сензација и преузимање ризика. Круцијално је подсећати младе да ниједна дрога није безопасна, напротив, оставља тешке последице и по ментално и по физичко здравље. По тренутним статистикама, различите врсте дрога највише користе млади узраста између 14 и 25 година. Узимају је из знатижеље, досаде, потиштености, жеље за авантуром, слабости да одбију понуђену дрогу као и због недостатка чвршће везе с породицом. Наркотике у овом периоду још увек перципирају као средство за добру забаву, бежање у нестварни свет, чак и као моду или улазницу у свет одраслих. Већина младих људи, ипак, не узима дрогу. Дом здравља „Нови Сад” и EXIT фестивал желе овом кампањом да обухвате што већи круг нашег друштва, укључујући све важне институције, родитеље, и посебно оне младе који управо улазе у свет одраслих.