FELIX РОМУЛИЈАНА: Место где се уједињује историја и дворска архитектура
Да бисмо схватили где је Зајечар данас, а нарочито који је план за сутра, морамо да пођемо од јуче. Зајечар је град пребогате историје, која сеже од древних паганских племена, преко Старих Римљана, Старих Словена, Срба, Турака и Немаца, што је све колективно довело до онога што заправо чини Зајечар данас - а то је изузетно културно-историјско богатство, патриотизам, гостољубивост, добра храна, фантастично пиво и специфичан шарм, препознатљив за источну Србију. Оно што можемо да очекујемо од Зајечара сутра јесте да сачува све оно што је он данас, јер је управо то оно што га чини толико савршеним.
Felix Ромулијана је старо царско имање смештено на територији данашње Источне Србије, а његови остаци сведоче о моћи римског цара Галерија, који је ту сахрањен на брду изнад имања.
ЗЕЛЕНО СРЦЕ СРБИЈЕ ОД ПРОШЛОСТИ ДО ДАНАШЊИЦЕ: Водимо вас кроз најатрактивније туристичке мотиве овог простора (ФОТО)
ЖИВОПИСНА МИОНИЦА: Шта све нуди бисер Западне Србије - поред лековите бање и историјског села, не заборавите и ово (ФОТО)
МИОНИЧКИ КРАЈ ЧУВА ХЕРОЈСКО НАСЛЕЂЕ НАШЕГ ВЕЛИКОГ ВОЈВОДЕ: Отварамо врата родне куће Живојина Мишића - иза себе оставио часно име и још понешто (ФОТО)
У касном периоду свог владања, римски цар Гај Галерије Валерије Максимијан одлучио је да се повуче на своје родно место. Његова мајка, Ромула, била је Данка која је напустила обале Дунава због напада Карпата и удала се за пастира. Галерије је првобитно следио очев занат и добио је надимак Арментариус (латински: арментум, стадо), који га је пратио и када је постао цар.
АРХИТЕКТУРА И УНЕСЦО
Археолошки локалитет Felix Ромулијана, такође познат као Гамзиград, представља грандиозни царски комплекс који је Галерије изградио за своју мајку Ромулу. Палата је била утврђена зидовима и двадесет одбрамбених кула, окружена одбрамбеним структурама, укључујући храмове, купатила и јавне зграде.
Град је обухватао царско имање Felix Ромулијана, малени храм, велики храм и јавна купатила, а све је било заштићено одбрамбеним зидовима и системом кула.
Зграде су биле богато украшене фрескама, мозаицима са фигуративним и геометријским мотивима, и декорацијама велике историјске и уметничке вредности. Палата је била пример јединствене римске дворске архитектуре и најбоље представљање тог стила.
Године 2007. Felix Ромулијана је уписана на УНЕСЦО листу светске културне баштине због њених јединствених архитектонских карактеристика, лепоте очуваних уметничких дела, мозаика на поду и скулптура.
Уврштавање Felix Ромулијане на УНЕСЦО листу светске културне баштине истиче њену важност као добро очуваног и значајног археолошког налазишта, омогућавајући посетиоцима да доживе и цене изузетна достигнућа Римског царства и његов наслеђе у архитектури и уметности. Историсјки значај места као древног царског дворца који је изградио римски цар Галерије и његова репрезентација јединствене римске дворске архитектуре такође су допринели њеном увршћењу на ову престижну листу.
ИСТОРИЈА И АРХЕОЛОШКА ИСКОПАВАЊА
Царско имање Felix Ромулијана никада није било довршено, па су римски цареви ово монументално здање пренели у власништво хришћанске цркве у 4. веку.
Неколико векова касније, палата је уништена од стране варварских племена, али је цар Јустинијан И је обновио и претворио у граничну утврду. Након напада Словена крајем 6. века, царско имање је напуштено. У 11. веку је комплекс поново оживео као словенско насеље.
Археолошка ископавања на том подручју започела су 1953. године и открила су неколико палата и храмова унутар градских зидина. Трагови првих насеља у Гамзиграду пронађени су на северу од градских зидина, као и унутар самог града.
Археолози су открили камене секире из 3. века пре нове ере, комаде керамике из касног бронзаног доба, као и накит из касног гвозденог доба. У 5. и 6. веку пре нове ере, ту су били насељени припадници племена Трибала, али то није потрајало дуго. Из тог времена нема археолошких остатака из последњег века пре нове ере, па није сигурно ко су били људи које су Римљани ту затекли.
МИСТЕРИЈА ИМЕНА
Откриће натписа "Felix Ромулијана" 1984. године решило је мистерију Гамзиграда. Натпис открива пуно име комплекса поменутог у делима анонимног писца из око 360. године, у Епитому Аурелијевог Виктора и Прокопијевом Де Аедифициис, написаним између 553. и 555. године.
Према подацима из Епитома, римски цар Галерије је рођен и сахрањен у Дакији, на месту које се звало Ромулијанум, по имену његове мајке Ромуле.
Прокопије је помињао Ромулијану у вези са кампом који је обновио цар Јустинијан И. На тај начин, место где је Галерије рођен и сахрањен се појављује као Felix Ромулијана (натпис из 306-311), Ромулианум (око 360. године) и Ромулијана (око 555. године).
Данас је сигурно да су Галерије и његова мајка сахрањени близу Felix Ромулијане, на месту које се назива "Магура", где су откривене две камене гробнице, богато украшене архитектонским орнаментима, и две ломаче. Према старом обичају, цар и његова мајка су церемонијално спаљени, тиме завршавајући своју апотеозу.
ЛОКАЦИЈА
Felix Ромулијана је удаљена 10 км од града Зајечара. До Зајечара можете стићи аутомобилом, аутобусом, возом, али и бродом.
Из Београда је најбоље путовати ауто-путем Ђердап преко Кладова и Неготина, удаљеност је 250 км. Из Ниша можете узети пут Ниш-Зајечар-Неготин-Кладово-Румунија, или ићи ауто-путем Е-75 до Параћина, одакле се скреће ка Зајечару, што ће вам одузети око 100 км.
За Зајечар постоје возне линије из свих већих градова Србије, а одавде препоручујемо локални превоз до Гамзиграда.
Пројекат је финансиран из буџета Града Зајечара. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.