ФИЗИЧКО У СРПСКИМ ШКОЛАМА У ДОБА КОРОНЕ: Ђаци ће се пожелети лопти, ал' им лопте нико дати неће
Ученици који буду долазили на наставу мораће да се задовоље гимнастиком, евентуално трчањем и вежбама
Највише промена, али и највише проблема у новој школској години наставници и директори школа би могли да имају са часовима - физичког васпитања! Разлог није тешко докучити, пошто ће ђаци бити много ближи једни другима него док седе у клупама.
"ЛЕЧЕ СЕ КОД ПРИВАТНИКА НА КиМ, ПА ДОЂУ КОД НАС" Др Тиодоровић упозорава на опасну ситуацију у ОВА ДВА ГРАДА
ЛАЗАНСКИ О РУСКОЈ ВАКЦИНИ: Амбасадор Србије открива коме се Путин жестоко замерио (ВИДЕО)
ОГРОМНО ЛЕГЛО СТРШЉЕНА У ДЕЧЈОЈ СОБИ: Породица из Владичиног Хана остала у шоку од призора (ВИДЕО)
Већ на први поглед је јасно да ће ове године бити много више теорије, а мање праксе.
- Физичко, као што знате, обухвата и здравствено васпитање, а план је да се говори много о епидемији - рекао је јуче министар просвете Младен Шарчевић.
Док време буде дозвољавало рад напољу мање ће бити проблема, али када зима натера ђаке и наставнике у сале...
Нулта толеранција
- Колективни спортови не могу да се толеришу, искључиво вежбање на дистанци. Сада је вирус присутан, можда ће се и правила мењати зависно од ситуације - објаснио је др Предраг Кон, члан Кризног штаба и дефинитивно неко ко се највише заузео око доношења епидемиолошких мера у школама и вртићима.
Како је додао, нема колективних спортова, али ни скандирања, навијања...
- Баш као и код певања и овде може да се повећа излучивање вируса ако је неко заражен - рекао је др Кон.
Како напољу, а како у сали?
"На физичком нема колективног спорта, а за индивидуалне спортове (гимнастика и сл.) треба проверити услове (величина сале, могућност природне вентилације и сл). Наставу физичког васпитања треба организовати на отвореном када год је то могуће и реализацију наставног програма тако да се избегне блиски контакт односно одржи физичка дистанца од најмање два метра у свим правцима", наводи се у Упутству о мерама заштите здравља ученика и запослених, за основне и средње школе.
Уколико се часови организују у сали за физичко треба обезбедити наставни програм који ће омогућити одржавање физичке дистанце. Уколико сала има два улаза искористити их за поделу ученика у групе у циљу смањења гужве. Пре и после сваког часа неопходно је дезинфиковати заједничке предмете (справе, лопте и сл.), очистити/опрати салу и проветрити је.
Дакле, они ђаци који се буду одлучили да долазе редовно у школу мораће да се задовоље гимнастиком, евентуално трчањем и вежбама, а на фудбал или кошарку до даљњег могу да забораве, што им свакако неће бити по вољи.
А они који се буду определили за онлајн наставу, е њима ће тек физичке активности бити равне нули.