СВЕШТЕНИК ОТКРИО ГДЕ СРБИ НАЈЧЕШЋЕ ГРЕШЕ КАД ПОСТЕ: Нисмо ни свесни какву грешку правимо (ФОТО)
Према црквеним канонима, пост се завршава причешћем које симболично представља сједињење са Господом.
Православни Хришћани данас обележавају Велики петак у знак сећања на дан када је Исус Христ одлуком римског прокуратора Понтија Пилата разапет и дан када је он умро на крсту на јерусалимском брду Голгота.
Реч је о дану велике жалости због чега се не могу чути литургијска појања, као ни звоњава црквених звона, дан који се проводи у строгом посту и молитви.
Српски обичај на УСКРС: Припремите УСКРШЊУ ПОГАЧУ по рецепту наших бака (РЕЦЕПТ)
КАТАНАЦ НА ВРАТА ЗА УСКРС СВЕ ДО УТОРКА: Детаљан план рада пекара, маркета, пошти - а ево и ко ће ипак радити и да ли ће се плаћати ПАРКИНГ
СУТРА ЈЕ ВЕЛИКА СУБОТА! Посебна правила важе за жене, а уочи Ускрса ОВО урадите да би вам кренуло у ЖИВОТУ
Ово је уједно и време када се приводи велики седмонедељни Ускршњи пост.
Према црквеним канонима, пост се завршава причешћем које симболично представља сједињење са Господом.
Међутим, шта се дешава кад се верник, иако је постио, не причести, као и да ли се у пост рачуна и ако се само данас на Велики петак уздржавамо мрсне хране?
Пост без причешћа
Како је за Срећну републику сликовито објаснио свештеник при храму рођења Светог Јована Крститеља, Емил Миловановић, пост без причешћа је као трка без циља.
Пост без причешћа нема смисла јер суштински није испоштавано основно начело поста, односно одрицање од мрсне хране и лоших мисли да би се тако прочишћени сјединили са Господом Исусом Христом као потврду те жртве.
Међутим, то јесу црквени канони, али Бог ће сваку жртву да прими, јер можда људи и не знају разлоге зашто треба да се причесте - објаснио је отац Миловановић.
Према његовим речима, код поста није важно само телесно уздржавање од одређене хране, већ је суштина у духовном аспекту поста.
- Прави верници и током поста, али и након његовог завршетка, уздржаваће се од лоших мисли, чуваће друге од себе, да чувамо своју душу, контролишемо своје емоције, да поставимо ограду око својих језика, а све у циљу да бисмо се сјединили са Господом. Суштински, пост без причешћа није валидан - поновио је он.
Како је још истакао, наш начин живота као православних хришћања треба да буде прожет пре свега врлином, а да одрицање од телесног буде само допуна духовној страни која даје пуни смисао посту.
Пост само на Велики петак
Постоје и они који посте само Велики петак. Међутим, како је рекао отац Миловановић, он и њих разуме јер су тако научени.
- Управо овакве људе ми свештеници треба да научимо да одпосте још неки дан у години. Боље је да неко одпости и дан или три током поста него ниједан. Да ме погрешно не разумете, али ми људи са свим врлинама и манама које имамо све некако рачунамо како нама одговара. Али Бог то другачије гледа. Управо због тога и постоје правила која треба да се испоштују. Они који који се уздржавају мрсне хране само на Велики петак не посте на прави начин, а опет ни не мрсе тај дан што је минумум минимума који чиниш за Бога који је дао живот за све нас - рекао је отац Миловановић.
Хришћани треба у току целе године да воде рачуна о својим мислима и делима, да им то буде начин живота.
- Време поста су само дани кад треба да обратимо посебну пажњу и радимо на себи. Пост је време кад треба да изоштримо наша чула, да будемо строжији према себи и истрајнији у вери. Као што Господ каже у Јеванђељу: "Колико је тело важније од одела, толико је душа од тела". То значи да колико год да се одричемо телесног много је важније и смисленије да поведемо рачуна о нашем језику, мислима, осећањима, нашим делима које нас стављају пред лице Божије - појаснио је он.
Плаштаница не испуњава жеље
Обичај је да се на Велики петак у свим православним храмовима износи плаштаница - специјално платно на коме је извезена или насликана сцена скидања Христа са крста.
Она се поставља на посебно украшен сто, који представља Христов гроб, испред олтара.
Међутим, постоји народно веровање да уколико се помисли жеља приликом проласка испод плаштанице она ће сигурно бити испуњена.
Како је нагласио наш саговорник, то је део народњих веровања која немају никакве везе са вером и оним што плаштаница предстваља.
- Људи гледају да прочитају и препознају себе тамо где им највише одговара. Симболика плаштанице је потпуно другачија и нема везе са народним веровањима. Ми имамо пуно обичаја, али их треба раздвојити од православне вере и хришћанства - закључио је отац Емил Миловановић.