ГДЕ СРБИ МОГУ ДА ПУТУЈУ? Које границе су отворене за наше држављане и каква је процедура уласка у европске земље
Заустављање, па пуштање српских туриста на граници с Грчком није, нажалост, ништа необично, ако се погледа читаво замешатељство које тренутно влада унутар саме ЕУ.
Иако је Брисел очекивао униформисана правила од 15. јуна за унутрашње границе и 1. јула за спољне преласке, данас практично нико не зна шта га чека.
ШОК ЗА СРБЕ НА ГРАНИЦИ: Грци дозволили улазак нашим туристима, а онда им урадили ОВО
ХЛАДАН ТУШ ЗА СРБЕ: Масовно кренули на море у Грчку, а неке од њих дочекало 30цм снега! (ФОТО/ВИДЕО)
Градоначелник Тасоса огорчен дешавањима претходних дана: "ДУГУЈЕМО ИЗВИЊЕЊЕ СРБИМА"
Некада се гледа пасош, некада регион, негде житељи Западног Балкана чак боље пролазе од становника ЕУ.
Када би држављанин Србије са боравком у Француској, на пример, кренуо аутомобилом из Париза за Београд, не зна докле би могао да стигне. Грађани Србије би, нормално, на путу из француске престонице, могли да прођу транзит кроз Немачку, Аустрију и Мађарску, иако се спољне границе званично отварају тек 1. јула. Многи су аутобусима тако већ прошли.
Кроз Мађарску, иако је у "шенгену", могу, чак, слободно да путују. С друге стране, Мађарска је Француску ставила на црну листу. Питање је да ли ће цариници путника процењивати по пасошу или регистарским таблицама, односно месту боравка?
Другим речима, са пасошем Србије би можда могао да прође, али можда не с француским боравком.
Таквих "изузетака" има тушта и тма. Тренутно, сви српски држављани с боравком у некој од земаља чланица ЕУ имају проток кроз "шенген", али са посебним правилима која важе за сваку земљу. Остали морају да чекају 1. јул, осим за Мађарску и Бугарску, не рачунајући најновији грчки пример.
Црна листа унутар ЕУ
Унутар ЕУ, на црној листи најчешће су житељи Велике Британије и Шведске. Аустрија је на овај списак придодала Шпанију и Португалију, али и Италијане из Ломбардије. Мађари, још и Холандију и Италију. Италија је међу првима отворила границе, још 3. јуна, али је иронија судбине хтела да многе чланице ЕУ и даље држе специфичне рестрикције према овој земљи снажно погођеној епидемијом.
Постоје, у целој овој збрци, и они који се никада нису затварали. Шведска је изабрала опцију колективног имунитета и држи своје границе нон-стоп отвореним, за све намернике. А Пољска је предухитрила званични датум и већ од суботе отворила своје границе за грађане ЕУ.
Луксембург, због своје географске специфичности, са веома великим бројем запослених из суседних земаља, дозвољавао је и током изолације слободан проток радне снаге.
Од 10. јуна, Словачка је слободна за приступ житеља 19 земаља. С друге стране, Румунија и даље остаје изолована. Тренутно могу да уђу једино румунски држављани или они који имају блиског рођака Румуна.
Шпанија, која је веома погођена ковидом, не дозвољава улазак све до 1. јула. Изузетак је десетак хиљада немачких туриста. Исти датум важи и за Португалију, када ће се делимично отворити и Малта. Данска дозвољава само улазак туристима из Немачке, Норвешке и са Исланда, уз одређене услове.
Приликом уласка у Словачку, житељи Француске ће, на пример, морати да приложе негативан тест, не старији од 4 дана. У Чешку, засад, неће моћи да уђу. Немци су поручили да ће, и поред слободног пролаза, контроле на њиховим границама, због пандемије, остати. Французи, с друге стране Рајне, примењују принцип реципроцитета за све чланице ЕУ. Тако су обавезни двонедељни карантин, уз жаљење, увели за Британце, после идентичне одлуке службеног Лондона. Исто важи и за Ирску.
Финска такође филтрира улаз. Естонија, Летонија и Литванија су одавно омогућиле слободну међусобну циркулацију, док се за остале процењује стопа заражености. У Летонију и Естонију могу да уђу држављани оних земаља где има мање од 15 инфицираних на 100.000 становника, а у Литванију с мање од 25.
Ван ЕУ, Норвешка је од 15. јуна отворила границе само за нордијске земље, али не и за Шведску. Швајцарска од 15. јуна дозвољава улазак свима из ЕУ, Шенгена и Велике Британије. За улазак на Исланд потребан је негативан тест, или одлазак у двонедељни карантин.
Где и како могу Срби
Да би држављани Србије ушли у Хрватску морају пре свега да докажу разлог путовања, што може бити пословни, приватни или туристички. Турситички, само ако су унапред већ уплатили и резервисали смештај, односно имају доказ било да је то потврда или ваучер. Ако поседују некретнине у Хрватској, улазак ће бити једноставан, а ако је разлог доласка приватни, рецимо на сахрану, мораће да приложе документацију. На граничном прелазу грађани Србије треба да испуне формулар у којем ће навести адресу боравка и детаље око путовања, као и датум када ће напустити Хрватску.
Ако је разлог путовања посао, онда држављани Србије треба да имају позив компаније или неки документ који указује који је разлог доласка, а такође ће морати навести где ће боравити и када ће напустити Хрватску. За туристичка путовања треба доказ о резервацији смештаја. Ако се не поседује потребна документација могуће је на мејл uzg.covid@mup.hr навести разлог доласка и у најкраћем могућем року стићи ће одговор са детаљима шта треба урадити да се уђе у Хрватску.
Држављанима Србије продужена је забрана уласка на територију Хрватске без посебних разлога до 1. јула.
Северна Македонија
Северна Македонија од среде, 17. јуна, је отворила све своје граничне прелазе, при чему су услови за улазак и излазак домаћих и страних држављана остали исти, саопштили су из македонског МУП. Страни држављани могу да буду у транзиту кроз територију Северне Македоније, без обзира на ком граничном прелазу, али имају обавезу да не напуштају аутопут и да трајања транзита не сме бити дуже од пет сати.
У Северну Македонију дозвољен је улазак за македонске и стране држављане са регулисаним сталним или привременим боравком, али под условом да имају негативан ПЦР тест не старији од 72 сати, као и обавезно домаћу самоизолацију од 14 дана.
Ова одлука, међутим, не мења много када је у питању путовање српских туриста ка Грчкој. Проблем је, наиме, што Грчка још није отворила за српске туристе прелаз Евзони, између ове земље и Северне Македоније. Ипак, није искључено да и он буде отворен пре 1. јула, када се очекује отварање свих граница.
Црна Гора
Амбасадор Србије у Црној Гори Владимир Божовић пре два дана је изјавио да има информације да ће у петак Национално координационо тело дати препоруку да се граница Црне Горе отвори за све грађане који долазе из Србије, као и да се нада да ће од понедељка успоставити нормално кретање између две земље. Влада Црне Горе је, међутим, у свом саопштењу демантовала Божовића. Они су навели да ће одлуке, као и сваки пут до сада, бити донете на основу препорука Института за јавно здравље које још нису ни формулисане.
- Према томе, све такве тврдње су апсолутно неутемељене. Време је преозбиљно за видовитост и таква нагађања. Ни Национално координационо тело нема информације о томе, па их не може имаи ни нико други - саопштили су из Владе.
Грчка
Српски туристи могу да уђу Грчку преко Бугарске до 1. јула, а после тога и преко Северне Македоније, пошто тренутно гранични прелаз "Евзони" између Северне Македоније и Грчке је отворен само за размену робе.
Треба напоменути, да на Бугарској граници српски држављани могу да очекују дезинфекцију возила споља, али могу очекивати и да буду упитани "куда иду", "колико се задржавају" и слично, као и попуњавање безбедносног формулара. Међутим, како су јављено са пограничног прелаза Кулата на бугарској страни бугарско-грчке границе, никакве провере додатне провере, осим пасоша, нису тражене.
На грчкој страни границе ипак је могуће тестирање, али оно је насумично и процењује се да да се једном од 500 путника узима брис. Приликом предаје пасоша, граничари у листу ручно уписују све податке путника – име и презиме, контакт телефон, имејл, као и тачну адресу боравка у Грчкој.
Онај коме буде узет брис, наставља планирани пут. Уколико резултат буде позитиван – грчке власти на основу контакта остављеног на граници, долазе по зараженог и одводе га у карантин у Грчкој.
Уколико је један члан породице позитиван, а други здрави, остали морају да се врате кући у земљу иако немају позитиван резултат и нису тестирани.
Ако у Грчку путујете авионом, у тој земљи су отворени аеродроми су само у Атини и Солуну. После 1. јула, очекује се да и остали аеродроми буду отворени за интернационелне летове. Такође, све луке у земљи Хелена су тренутно затворене за међународни саобраћај и очекује се да буду отворене 1. јула.
Да подсетимо, иако је било најављено да ће држављани Србије од понедељка у 23 сата моћи да уђу на територију Грчке преко Бугарске, у једном тренутку дошло је до застоја. Српски туристи који су у својој режији кренули пут омиљене медитеранске земље завршили су у колони дугој 10 километара, а опречне информације о томе да ли ће моћи да стигну до летовалишта смењивале су се из часа у час.
ДР ТЕПАВЧЕВИЋ ОБЈАШЊАВА ЗАШТО СЕ У СРБИЈИ И ДАЉЕ ОБОЛЕВА ОД КОРОНЕ: Не смемо да се бојимо личне одговорности
ДВЕ ТРЕЋИНЕ НОВООБОЛЕЛИХ ЈЕ ИЗ ОВОГ ГРАДА У СРБИЈИ: Нови корона вирус не показује исте карактеристике као у марту
ОБЈАВЉЕНИ НАЈНОВИЈИ РЕЗУЛТАТИ: У протекла 24 часа заражено 96, преминула је једна особа
ДОКТОРКА ХИТНЕ ПОМОЋИ ДАЛА ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ: Ако вас кожа сврби, одмах се јавите лекару, може бити СИМПТОМ ОПАСНИХ БОЛЕСТИ
Др Белојевић: У епидемију короне је УМЕШАН "ЉУДСКИ УМ", вирус ће потрајати, стално ћемо имати таласе