КАКВЕ МОГУ БИТИ РЕАКЦИЈЕ НА ВАКЦИНУ ПРОТИВ КОРОНЕ? Имунолог Вера Правица дала одговор на горуће питање у Србији
Када је реч о стварању антитела после вакцинације, проф. Вера Правица наводи да су истраживања указала да, ако сте изложени вирусу, а не разболите се, да је имунски одговор адекватан.
Професорка имунологије Вера Правица са Медицинског факултета Универзитета у Београду наводи да о вирусу доста тога знамо али и да много тога још не знамо.
СВЕ МЕРЕ НА ЈЕДНОМ МЕСТУ: Затворени сви угоститељски локали, раде само ове делатности преко викенда
УТОРАК ЈЕ ДАН Д ЗА СРБИЈУ! Викенд поново проводимо ПОД МЕРАМА, а ово су ШЕСТ кључних ствари којих се треба придржавати
"СЛЕДЕЋА НЕДЕЉА ЈЕ КЉУЧНА" Др Кон открио када ће се видети ефекти нових мера
- Не знамо како наш имунски систем реагује на вирус који се тако понаша, који се не понаша предвидиво. Мене брине што се јавља болест, ту је вакцинација оно што спасава. Кад имате инфекцију и било који облик болести, ви не можете да предвидите ни комплетну реакцију имунског система и различите компликације које могу да настане после благог облика да имате тешке и дуге облике. То је проблем и то је непредвидиво - рекла је проф. Вера Правица у гостовању на РТС-у.
Наводи да је реакција на вирус страшно индивидуална и да се не зна како ће се организам понашати кроз неколико дана.
Указује да је вирус класичан САРС вирус који изазива озбиљан респираторни синдром.
- Може да изазове аутоимунске феномене – наш имунски систем уместо да се бори само против вируса, почиње да се усмерава и против сопствених стурктура. Није ово једини такав вирус, али је чињеница да има разних симтпома где може да нападне разна ткива и органе што није последица деловања вируса, већ нашег имунског система, каже професорка имунилогије.
Указује да још није дефинитивно шта одједном преломи ситуацију.
Када је реч о стварању антитела после вакцинације, проф. Вера Правица наводи да су истраживања указала да, ако сте изложени вирусу, а не разболите се, да је имунски одговор адекватан.
- Не треба радити само антитела, није то само оно што нас штити, важне су и меморијске ћелије које се стварају - које су запамтиле први контакт са вирусом и моћи ће брже, боље и ефикасније да реагују у следећем контакту, објаснила је проф. Вера Правица.