Имунолог открива: Зашто су деца у Србији корону подносила лакше и мање оболевала?
Стручњаци објашњавају да иако још немамо комплетне податке када је нарав овог вируса у питању, чињеница је да су деца вирус подносила лакше од одраслих.
Од почетка епидемије до сада, код 220 деце је у Србији потврђено присуство Covid-19, а према досадашњим искуствима, већина њих је имала средње тешку или углавном лакшу клиничку слику. У болницама је остало још 38 малих пацијената.
Стручњаци објашњавају да иако још немамо комплетне податке када је нарав овог вируса у питању, чињеница је да су деца вирус подносила лакше од одраслих.
Зашто је то тако, објаснио је имунолог проф. др Борислав Каменов. Пре свега, истиче, код деце је имуни систем још у развоју, што је заправо предност, за разлику од стеченог имунитета који већ имају одрасли.
"ПРЕД НАМА СУ ДВЕ КЉУЧНЕ НЕДЕЉЕ": Ова реченица је још увек ЈАКО БИТНА, ево зашто је тако и шта МОРАТЕ да знате
Како сада раде ДОМОВИ ЗДРАВЉА? Познато како можете код лекара и која су правила која морате поштовати
ШОКАНТНО! Научници пронашли корона вирус у семеној течности: Да ли ће Ковид-19 променити наше с*ксуалне навике?
- Одрасли имају специфични стечени имунитет који захтева огромно ангажовање целог система и врло често долази до прекорачења нужне одбране. Међутим, код деце је ситуација другачија, они имају урођени, неспецифични имунитет код кога свака ћелија решава проблем за себе. Тако се проблем не множи на цео организам и тај неспецифични имунитет практично не даје компликације, он исправља грешке у ћелијама - прича др Каменов.
Искуство лекара у дечјим ковид болницама такође потврђује да су деца са вирусом имала средње тешку или пак лакшу клиничку слику. Кроз ковид дечју болницу у Нишу, прошло је 55 деце која су или имала потврђен корона вирус или само симптоме.
Проф. др Анђелка Славковић, коориднатор дечје ковид болнице Клиничког центра у Нишу, каже да је у овом тренутку само њих 11 у болници, а да су остала деца успешно излечена и отпуштена из болнице.
- Сва деца која су имала Covid-19, или симптоме, имала су средње тешку и лакшу клиничку слику. Имали смо једно дете које је имало тешку клиничку слику и оно је било на кисеоничкој потпори, али успели смо да се изборимо и то дете је сада код куће. Ми смо одмах формирали ковид дечју болницу када је почела епидемија, јер смо морали да одвајамо децу са потврђеним вирусом, али и са симптомима, то је посебна зграда која се наставља на обе дечје клинике. Ковид центар у Нишу воде педијатри Клинике за дечје интерне болести уз подршку педијатријских анестезиолога Клинике за анестезију КЦ Ниш. До сада је њих 40 успешно опорављено и отпуштено из болнице - истиче др Славковић.
У КБЦ "Драгиша Мишовић", који је био један од центара за збрињавање малишана с короном, до сада је прошло 148 деце, док се тренутно лечи 24 малишана.
Такође, и Институт за заштиту деце и омладине Војводине при КЦ Војводина је имао задатак да се побрине за најмлађе оболеле. Ту је од почетка епидемије збринуто укупно девет малишана. Код свих малишана је била блажа клиничка слика, а како сазнајемо, јуче ујутру отпуштено је чак четворо деце после другог негативног теста, те је на самом Институт остало још троје деце под болничким надзором.
Када је реч о крагујевачком Клиничком центру тренутно се од заразе вирусом корона, и болести Covid-19, лечи осморо деце, узраста од девет месеци до девет година. Према речима Предрага Саздановића, директора КЦ, то су деца са родитељима која су из шест различитих региона који припадају овом КЦ. Сви се налазе у стабилном стању.
Оно што је било важно током збрињавања вирусом заражене деце јесте одвојити их од остале деце, те се на улазу болнице обављала ригорозна контрола. У делу где су смештени малишани који су онколошки пацијенти вирус није могао да допре, хитне операције онколошког типа су рађене неометано, као и друге хитне интервенције.
- На улазу је била ригорозна контрола, деца сумњива на ковид или код којих је овај вирус потврђен аутоматски су издвајана и премештена у део који је био намењен њима. Оно што је закључак јесте свакако да су деца имала лакшу клиничку слику или средње тешку. Дечја ковид болница ће свакако још неко време остати активна, јер и даље имамо понеки случај - закључује др Славковић.
САВЕТИ ЗА СВЕ ПОСЕТИОЦЕ ТРЖНИХ ЦЕНТАРА: Плаћајте картицом, ИЗБЕГАВАЈТЕ ЛИФТОВЕ, а ако вам позли уђите ОВДЕ
23 РИГОРОЗНА ПРАВИЛА ЗА ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ КОЈЕ МОРАТЕ ПОШТОВАТИ! Ево када омиљено море ОТВАРА ГРАНИЦЕ
ПОМОЋ КИНЕЗА ДО КРАЈА ЈУНА: Си Ђинпинг даје вакцину Србији!
Слика која враћа веру у људе: Сложне комшије у Шумадији заједно направиле игралиште за генерације које долазе (ФОТО)
ДР КОН УПОЗОРАВА: Проценат заражених корона вирусом се смањио, али ова СТВАР је НАЈЗНАЧАЈНИЈА