ИСПЛИВАЛИ ПРВИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА У СРБИЈИ: Ево која вакцина даје НАЈБРЖИ имунолошки одговор
Целокупан ефекат уочава се и две недеље после примљене друге дозе вакцине
У Србији је почело истраживање о стварању антитела после примања вакцина против корона вируса. Први прелиминарни резултати, које је за еКлинику открила др Марија Гњатовић, доктор наука технолошко инжењерство-биотехнологија, истраживач сарадник Института за примену нуклеарне енергије ИНЕП, показују која вакцина ствара брже, која спорије, а која дугорочнија антитела на корона вирус.
ЕПИДЕМИЈА ЈЕ ДАЛЕКО ОД СМИРИВАЊА: Тешко стање у ВМЦ Карабурма, болница пуна
Мирна ситуација у Јабланичком округу: Нови корона пресек улива наду
НИ ТРАГА НИ ГЛАСА ОД ПОПУШТАЊА МЕРА: Др Кон упозорио на ТРИ МЕСТА која ће се посебно контролисати
- Почели смо да пратимо ефекте вакцина против корона вируса и, према мојим информацијама, пратиће се ефекти на 100.000 људи - каже др Марија Гњатовић за еКлинику.
- Ово је наша мини научна студија, тако да већ имамо неке прелиминарне податке од групе лекара са Клиничког центра Србије. Управо смо добили информације да америчко-немачка Фајзер/Бајонтек вакцина заиста јесте ефикасна, да стварно индукује озбиљан имунолошки одговор, и стварање антитела чак и пре ревакцине.
Гњатовић истиче да за руску вакцину Спутник В има мање информација.
- За сада знамо да она почиње да делује мало касније у односу на претходну, што не значи да је лошија, већ само да се синтеза антитела ствара мало касније и спорије, али ће зато можда трајати дуже. Сви испитани су имали антитела, мало нижих вредности. За кинеску вакцину Синофарм још увек скупљамо информације јер је касније стигла.
Према њеним речима, целокупан ефекат уочава се и две недеље после примљене друге дозе вакцине.
Истиче да пацијенти који су прележали ковид 19 дефинитивно имају заштиту, а да је било свега неколико случајева да су се поново заразили.
- Пацијенти који су прележали ковид 19 дефинитивно имају заштиту и ево за скоро годину дана, колико ми пратимо у Институту за примену нуклеарне енергије потврђено је да су антитела значајна у борби против овог вируса. Скоро све особе које су биле заражене су биле заштићене од реинфекције - каже Гњатовић.
Она, такође, наводи да се код лекара из ковид зона десило да дође до реинфекције, и то управо код оних којима су антитела из крви убрзо нестала.
- Код већине који су били болесни створен је велики број антитела и то дуготрајно, јер многи чије резултате пратимо имају сличне вредности антитела, као и у марту прошле године, када су оболели. Закључак је да до сада антитела немају тенденцију значајног пада вредности. У случајевима када је дошло до реинфекције, а који су ретки, били су они који су се заразили са малим дозама вируса и зато не могу да индукују дуготрајни одговор, односну да изазову имунолошку дугорочну заштиту. Код таквих пацијената антитела нестају после неколико месеци.
Уколико неко жели да сазна какво је тренутно стање антитела, односно имунолошки статус према тој болести, то мора да потврди тестом подсећа др Гњатовић:
- Присуство антитела у организму не смета да се прими вакцина. Напротив. Али, ипак, треба дати предност онима који су хронични болесници.