КАКО ДА ВАМ ПРВИ ЛЕТ ПРОЂЕ НАЈБЕЗБЕДНИЈЕ: Уз ове савете, летење авионом ће вам бити пријатно искуство
Онима који никад нису путовали авионом разне контроле, правила и забране могу деловати прилично конфузно.
Иако их заиста има много, оне заправо и нису толико компликоване. Све што треба да учините јесте да пажљиво пратите све инструкције и ваш први лет ће проћи без икаквих проблема.
На вама је само да се адекватно припремите за први лет авионом, а то ћете најбоље урадити пратећи неке од наших савета који ће вам сигурно помоћи у припреми, али и у сналажењу на аеродрому, као и током самог лета.
Припрема за лет авионом код куће
Након што сте резервисали своју карту и чекате да дође дан када ће се реализовати ваш лет на жељену дестинацију, почиње припрема за цео тај процес, од уласка на један, па све до слетања на други аеродром.
Ево зашто се на аеродрому можете осећати најбезбедније
Ове чињенице сигурно нисте знали о авионима, а чине их најбезбеднијим местима на планети
1. Обавезно проверите да ли су вам исправна документа
Документација која је потребна за путовање зависи пре свега од земље у коју планирате да идете. Ипак, без обзира на то где летите, било да је у питању нека удаљена дестинација или суседна земља, са собом морате имати основна путна документа, односно личну карту и пасош. Оно што може бити потребно од додатне документације јесте виза.
2. Пажљиво спакујте кофер
Због безбедносних разлога, сви предмети који могу послужити као оружје (маказе, алат, прибор за јело) нису дозвољени за унос у авион у ручном пртљагу. Најрестриктивнија правила важе за течности. Не смете понети са собом у авион у ручном пртљагу више од 10 флашица течности, од чега свака не може имати више од 100 мл.
Свака авиокомпанија има своја правила у вези величине и тежине регистрованог пртљага. Битно је да не прекорачите ове одређене димензије или тежину, јер за вишак пртљага мора да се плати релативно велика накнада на аеродрому.
3. Психички се припремите за летење авионом
Многи људи имају страх од летења, који је потпуно ирационалан, али уме да буде блокирајућ и да изазове нападе панике који озбиљно могу да утичу на психофизичко стање човека. Како не бисте себе довели у ситуацију да током лета доживите напад панике, важно је да већ код куће себе опустите и припремите за оно што следи.
- Размишљајте о позитивним аспектима летења
- Дишите дубоко и равномерно
- Разговарајте са људима око себе
- Призивајте лепе успомене, размишљајте о нечему што вас смирује
- Избегавајте кафу и друга пића са кофеином
- Не конзумирајте алкохол
- Попијте лек против мучнине
4. Адекватно се обуците за лет
Удобност током лета је најбитнија ствар, зато је битно да се обучете комфорно, тако да вас ништа не стеже и не смета вам за време трајања лета. Чак и ако путујете током врелих, летњих дана, понесите са собом чарапе и џемпер. Унутар авиона је увек укључена климатизација, па ће вам вероватно бити хладно.
Долазак на аеродром и припреме за укрцавање
Долазак на аеродром препоручује се најбоље два, можда чак и три сата пре заказаног лета, како бисте на време и без журбе обавили све оно што је неопходно пре самог укрцавања на авион.
1. Пронађите детаље свог лета
Информацију о свим детаљима свог лета можете пронаћи на табли на којој су исписана времена свих летова, авиони и гејтови (капије) на које се излази са аеродрома, односно укрцава на авион. Најчешће се налази одмах на улазу у аеродром и то је прва ствар коју видите када уђете у зграду аеродрома.
Ту је потребно да пронађете који је ваш шалтер за чекирање, односно шалтер где се пријављујете за лет.
2. Одрадите check-in процес
Шалтери за чекирање служе како бисте особљу потврдили да ћете заиста ићи на заказани лет. Ту покажете све информације о вашем лету које сте добили када се резервисали лет online или преко неке туристичке агенције. Затим ће вам они дати карту за авион (боардинг pass), а уколико имати још неки пртљаг, осим ручног, њега ту предајете и он иде у бункер у авиону и није више ваша брига све док не дођете до жељене дестинације. Чекирање се може обавити најраније два сата пре заказаног полетања авиона.
3. Прођите кроз сигурносну проверу
Сигурносна контрола служи како би се особље аеродрома уверило да са собом не носите ништа што може угрозити вашу и безбедност других путника у авиону. Важно је да пратите упутства и да се држите прописаних правила.
Приликом сигурносне провере морате извадити сву течност из свог ручног пртљага и пустити торбу да прође кроз рендген. Кад дође ваш ред, узмите корпу или кутију која се налази близу траке и ставите у њу све шта имате у џеповима, скините јакну, џемпер, шал, каиш и слично. Ваше ствари ће проћи на траци преко скенера, а ви ћете морати да прођете кроз посебни пролаз. Уколико је све у реду биће вам допуштен пролаз на гејтове.
4. Пронађите свој излаз
Након проласка кроз сигурносне провере долазите у бесцаринску зону аеродрома, односно у део где можете шопинговати робу која није оцарињена, односно не плаћате порез на њу. Ту је важно да пратите знакове који воде до вашег гејта, односно излаза са аеродрома преко којег се улази у авион.
Уколико желите да вам путовање авионом буде максимално пријатно и безбедно, ево како треба да се понашате
ШТА СЕ ДЕШАВА АКО ГРОМ УДАРИ У АВИОН: Путници то и не примете, а због модерне технологије гром не може да сруши авион
Десет занимљивих чињеница које можда нисте знали, а чине авион најбезбеднијим средством за путовање
5. Сачекајте позив са улазак у авион
Особље које ради на вашем гејту ће вас позвати када дође време да се укрцате у авион, углавном је то пола сата пре полетања авиона, па би свакако у то време требало да будете ту у близини како не бисте закаснили. Важно је само да пратите упутства особља које ће вас сместити у авион.
Летење авионом - све што треба да знате
Када се укрцате на авион све што треба да урадите јесте да пратите упутства стјуардеса и осталог кабинског особља и неће бити никаквих проблема. Ипак, постоје неки трикови којих се можете придржавати како бисте себи олакшали вожњу авионом.
1. Користите "flight моде" на мобилним телефонима
Током вожње авиона обавезно је да искључите своје мобилне телефоне и остале уређаје које носите са собом - лаптопове и таблете, можете се послужити једним једноставним триком, односно ставите их на тзв. аирплане или flight моде.
2. Не паничите ако дође до турбуленција
Турбуленције у авиону умеју да буду итекако непријатне и врло трауматично искуство, али морате бити свесни да су оне нормална појава и да се често дешавају. Када дође до турбуленције важно је да останете мирни и да не паничите. Ако се бринете да ће се ваш авион срушити, имајте на уму да постоје бројне авиокомпаније чији авиони никада нису пали, а уколико сте баш у авиону неке од тих компанија та помисао ће вас сигурно умирити.
Када безбедно стигнете до жељене дестинације, пре него што изађете из авиона проверите да ли сте нешто заборавили, потом сачекајте свој чекирани пртљаг, а онда се запутите ка излазу са аеродрома. Путовање авионом не само да олакшава и убрзава пут са једне на другу локацију, већ може бити и изузетно забавно, само уколико елиминишете осећај страха и уколико се придржавате прописаних правила која постоје како би осигурали вашу безбедност и сигурност.