"ПРВО КАШАЉ ПА ОНДА ОЧИ У ОЧИ СА СМРЋУ": Како изгледа ток болести заражених короном
Др Лукић описује како вирус стрмоглаво напредује.
Наш познати пулмолог др Срђан Лукић, који живи и ради у Словенији, описао је на свом Твитер налогу како може да изгледа ток болести код зараженог корона вирусом: од благог, наизглед занемарљивог кашљуцања до хоспитализације и суочавања са највећим страхом - страхом од смрти.
"Првих дана уопште и не примећујеш да си се заразио. Тек понеки кашљуц повремено. Онда добијеш повишену температуру. ОК, није страшно, имаш парацетамол. Биће довољно. За сваки случај кажеш људима да те избегавају. Нема потребе да идеш код лекара. Температура те баш пуно смлати", наводи пулмолог др Лукић, а затим наставља:
"Онда за дан-два приметиш да убрзано дишеш. Поготово када одеш до тоалета, осећаш се као да си претрчао маратон. Усне су ти мало поплавеле, прсти побелели. ОК, ипак је озбиљније него што си мислио. Одеш до амбуланте, брис је позитиван. COVID. А баш си размишљао да се вакцинишеш."
Др Лукић даље описује како вирус стрмоглаво напредује.
"Израз докторкиног лица док гледа твој РТГ снимак и оксиметар који ти држи на прсту не указује да је баш задовољна. Каже да се види упала на оба плућна крила, а и сатурација је мало снижена, никако да приђе до 90%. Шаље те одмах у болницу. Тамо мало чекаш али брзо те смештају."
"Стављају ти носни катетер за кисеоник. Кажу 'ево, проток од 4 литра, сатурација ти је сада добра'. И стварно, ено је на 95%. Некако имаш осећај да лакше дишеш. Дају ти још неке лекове, мало те боцкају, али ОК. Није страшно. Биће све у реду. Доносе ти гуску и лопату, али шта сад."
Повећавају проток кисеоника, сестра те обилази на сат времена
"У јутарњој визити је све ОК. Једино што је доктор рекао да ти мало повећају проток кисеоника. Сада је на 6 литара. Сестра те потом обилази на сваких сат времена. И сваки пут повећава проток. До ручка је дигнут на 10 литара. До вечере на 15. Долази нека друга докторка да те види", наводи пулмолог. Затим додаје да "ођедном примећујеш да поново брже дишеш. И отежано, користиш све мишиће грудног коша да продубиш удах. Ваздух лако улази у плућа, још лакше излази, али то није довољно јер те организам тера да дишеш све брже. И све дубље. А не можеш то да исконтролишеш. Сада се већ плашиш."
"Стање није добро"
"Поново долази она докторка, али овај пут није сама. Има неколико медицинских сестара поред ње. Неке познајеш, обилазе те од јутрос. Неке први пут видиш. Докторка ти каже да стање није добро и да ће морати да те интубирају и прикључе на респиратор. Трудиш се да не паничиш", описује пулмолог.
Баш мора на респиратор?
"Питаш их да ли баш мора? Кажу да овог момента то није апсолутно неопходно, али да не очекују да ће ситуација ићи набоље, бар не у следећим сатима. И да је боље да те интубирају сада, полако, него да то раде у погоршаном стању, у сред ноћи, брзински, без седације и аналгезије", објашњава стање пацијената др Лукић.
Хиљаду мисли и страхова
"А ако одбијеш интубацију? Кажу да ће ти се дисајни мишићи у једном моменту заморити и да ти неће помоћи ни висок проток кисеоника. Џабе и 50-60 литара у минути ако ти се смањи обим дисања. Постоји и могућност неинвазивне вентилације. За њу мораш бити при свести и сарађивати".
Очи у очи са смрћу
Најтежи део промишљања пацијента јесте да ли ће преживети, а тако му је изгледало далеко док су на телевизији непрестано говорили да се вакцинишемо, носимо маске и држимо дистанцу. Даље, доктор Срђан Лукић, описује како изгледа када гледаш смрт у очи:
"Питаш да ли ћеш преживети? Докторка не одговара одмах. Размишља шта да ти каже. Каже ти да је механичка вентилација твоја једина шанса. Без ње готово сигурно умиреш. Мишићи ће се заморити, кисеоник у крви ће се смањити и органи ће почети да отказују, један по један. До смрти."
Накнадна памет - ипак је требало да се вакцинишеш
"Каже ти да те механичка вентилација не може излечити, али ти може дати време. Време да се твој организам, уз помоћ лекова, избори са COVID-om и његовим компликацијама. То време је све што ти може понудити. Немаш друге. Прихваташ. И поново се сетиш да си баш размишљао о вакцини", завршава пулмолог др Срђан Лукић.