КАКО ПРЕПОЗНАТИ И КАКО ЛЕЧИТИ КОВИД УПАЛУ ПЛУЋА У КУЋНИМ УСЛОВИМА? На ове симптоме треба обратити пажњу!
Др Лукић је објаснио на које симптоме треба обратити пажњу и како поступати у случају упале плућа изазване ковидом
Наш пулмолог који ради у Словенији, др Срђан Лукић, објавио је на друштвеним мрежама опширан пост о томе како препознати ковид упалу плућа, како је лечити у кућним условима, како препознати пад кисеоника у крви.
У СРБИЈИ ИДЕНТИФИКОВАНО 48 ЖРТАВА ТРГОВИНЕ ЉУДИМА: Половина су деца, НЕ СКРЕЋИТЕ ПОГЛЕД!
НОВА САЗНАЊА СРПСКИХ НАУЧНИКА: Откривена три фактора која доприносе бржем оболевању од короне!
АЛАРМАНТНО У ЗАЈЕЧАРУ: Шире се капацитети за пријем болесника, све више инфицирано здравствено особље
Кроз опширан Фејсбук пост који преносимо у целости, др Лукић је објаснио на које симптоме треба обратити пажњу и како поступати у случају упале плућа изазване ковидом:
Осим што српски протокол за лечење КОВИД-а експлицитно каже да за благе облике болести, без упале плућа, НЕ треба давати антибиотик, исто каже и да би СВИ пацијенти код којих је регистрована упала морали бити хоспитализовани, што у предстојећим данима вероватно неће бити случај.
Овде ћу покушати да вам приближим ту КОВИД упалу плућа како би се смањио ниво страха код људи који ће остати да је лече код куће, и помоћи им да је испрате адекватно, колико је то већ могуће у кућним условима.
Оно што прво треба рећи је да НЕ постоји лек који је може спречити.
Дакле када се КОВИД упала плућа јави код некога треба да зна да ништа није могло да је спречи. Зашто се код некога јави, а код некога не, то још увек не знамо, и не можемо унапред предвидети. Свако ко се зарази САРС-ЦоВ-2 вирусом улази у ту својеврсну лутрију - пнеумонија или не.
Већина људи који добију КОВИД ће проћи без упале плућа. Исто тако и већина са упалом плућа ће проћи без компликација. И исто као што не можемо знати код кога ће се развити упала а код кога не, не можемо претпоставити ни да ли ће доћи до компликација, ако дође до упале плућа.
То је разлог због кога би сваки пацијент са упалом плућа требало да буде хоспитализован, да би се пратио развој могућих компликација. По протоколу више пута дневно се прате витални параметри и опште стање како би се одмах реаговало у случају погоршања (и даље без антибиотика).
Е сад, шта се дешава код упале плућа - долази до захватања плућног ткива, и то не само вирусом, него и од стране ћелија нашег имуног система. Плућа су орган који, да то тако кажем, може енормно да повећа свој "рад", ако за тим постоји потреба. Тако је и код упале плућа.
Многи људи живе деценијама са само једним плућним крилом. Код упале плућа ако је захваћено рецимо мање од 50% плућа, остатак који је здрав ће преузети функцију и често оболели неће ни приметити да нешто није у реду. То се дешава код асимптоматских пацијената.
Уколико се прогресија болести заустави на том нивоу, или чак и на нивоу где пацијент има блажу симптоматологију (нпр. брже се замори у напору), то апсолутно није ствар за забрињавање. Проблем настаје у оном моменту када здрави део плућа не може да компензује целокупни "рад".
У том моменту је потребно помоћи плућима у њиховом "раду", а прва мера је надокнада кисеоника, и то пацијент сам не може да изведе у кућним условима. Уколико плућа не достављају довољно кисеоника у крв то онда рапидно погоршава и опште стање некога ко нема хроничних болести.
За пацијенте који имају хроничне болести мањак кисеоника у крви врло вероватно, поред додатног погоршања КОВИД-а, води и у погоршање тих хроничних болести, што на још једном нивоу компликује ситуацију, и води ка нежељеном исходу болести.
Е сад најважније - како препознати да је функција плућа постала неадекватна? Најбоље би било ако можете да набавите пулсни оксиметар, који мери сатурацију кисеоника на периферији. Иако су ти апарати често непоуздани (рецимо не раде на хладним прстима) ипак могу да помогну.
Резултати које оксиметри показују често веома осцилирају, па час покажу 97%, час падну на 94% и то није забрињавајуће. За бригу је ако је нон-стоп испод 94% уз услов да је претходно у току дана, или дан раније, био преко 95-96% јер неко нпр. због хроничне болести стално има 90%.
Ако немате оксиметар знаци пада нивоа кисеоника у крви су следећи: главобоља, бледо-плава пребојеност коже и слузокожа (најпре прстију и усана), убрзано дисање, убрзани рад срца, пад артеријског притиска, анксиозност, узнемиреност, конфузија, губитак снаге при најмањем напору.
Наравно, не треба паничити ако се јави један од ових знакова пошто су они неспецифични, и често могу бити и последица страха - психосоматика. Али ако се јави више њих заједно, то је онда сигнал да плућа попуштају и да је организму потребан додатак кисеоника.
Ако вас пошаљу на кућно лечење са КОВИД упалом плућа не треба губити главу. Најважније је, као и код сваке вирусне инфекције, да мирујете што је више могуће, и да сву енергију оставите организму за борбу са вирусом. Узимајте лекове које вам је дао лекар, узимајте течност.
Узимајте довољно хране, опустите се максимално, ако вам посао дозвољава да радите од куће - немојте. Сваки стрес, па и најмањи, може погоршати болест. Пустите омиљене филмове и серије, слушајте музику у којој уживате. И немојте цео дан мислити о болести и могућем погоршању.
Најбоље би било да као што се ради и у болници, одредите 3-4 термина у дану када ћете урадити евалуацију знакова и симптома. Запишите их да бисте могли да упоредите, водите евиденцију. Ван тога се бавите опуштајућим стварима јер ТО је заправо најбоља терапија вирусне инфекције.
Унапред испланирајте шта ћете радити у случају да дође до појаве знакова који указују на погоршање. Сигурно ће вам лекар рећи где да се јавите у том случају, ви само припремите све унапред да не бисте то радили у брзини јер то може додатно погоршати целокупну ситуацију.
Код већине КОВИД пацијената са упалом плућа, болест ће проћи без компликација. Оно што је важно је да након завршеног лечења још минимум 15 дана проведете у мировању и благим физичким активностима, и да се обавезно јавите на заказану контролу, како вам је већ испланира лекар.
КОВИД је болест која је јединствена по много чему, па и по том периоду опоравка, о коме и даље не знамо пуно, али знамо да се може јавити пролонгирана симптоматологија болести која траје недељама чак иако вируса одавно нема у организму.
И зато озбиљно схватите и тај опоравак.
НАПОМЕНА: Уколико вам је ваш лекар прописао антибиотик ви га обавезно узмите. Ја сам овде говорио у начелу, о протоколу лечења КОВИД. Ваш лекар је тај који вас лечи, не протокол, и он сноси одговорност за лечење - не протокол - закључује др Срђан Лукић.