Који су симптоми "америчког вируса" који хара у српским вртићима? Никад више болесне деце, а последице могу бити катастрофалне: РАЗАРА ћелије и доводи до застоја срца
"Амерички" коксаки вирус, у народу познат и као болест "прљавих руку" хара по вртићима у Србији и региону и бележи се много више случајева него у претходне три године.
Како епидемиолог Соња Гиљача каже за "Блиц", у питању је заразна болест која се најчешће јавља код деце млађе од 5 година, али се може јавити и код одраслих.
- Манифестује се у спорадичној и епидемијској форми током целе године са највећом учесталошћу током лета и у рану јесен - прича докторка.
Узрок овог обољења је вирус из групе ентеровируса. Коксаки вирус А16 је најчешћи узрочник када говоримо о спорадичним случајевима, а ентеровируси 71 су обично одговорни за епидемијско јављање болести руку, стопала и уста (енгл. Ханд, Фоот анд Mouth дисеасе – ХФМД).
Први случај овог вируса забележен је у Канади 1957. године, а на територији Београда прва епидемија овог обољења регистрована је 2014.
Симптоми и заражавање БРНУ вирусом
Болест руку, ногу и уста почиње повишеном телесном температуром, гушобољом, затим смањеним апетитом, на крају и малаксалошћу. Дан-два након почетних симптома, развијају се осипи, најчешће на стопалима, рукама и устима, ређе у гениталној регији. Симптоми могу бити праћени и појавом афти на оралној слузокожи.
Докторка напомиње да се код већине деце развија блага клиничка слика, док су случајеви било каквих компликација ретки.
- До заражавања може доћи директним контактом са зараженом особом путем пљувачке, фецеса, садржаја из кожних промена, али и преко респираторних капљица - наводи, додајући да се особа може заразити и индиректно, путем контаминираних предмета.
Период инкубације је кратак, износи 3 до 7 дана, и тада је оболела особа најзаразнија. Међутим, докторка позива на опрез, јер особа може остати заразна и данима и недељама након клиничког оздрављења, и то преко столице.
Могућа и тежа клиничка слика
- Родитељи ми доводе децу уверени да су мале богиње, а у ствари су заражена коксаки вирусом. Број заражене деце континуирано расте у последње три године, не само код нас, већ у целом региону, а званичне податке о томе треба да саопшти Батут - рекао је за Б92 педијатар, др Саша Милићевић.
Како је истакао, вирус може бити и веома подмукао.
- Настани се у телу и споји се са ћелијама, које, буквално, разара. У неким случајевима може да изазове поремећај у срчаном ритму, а понекад и да доведе до застоја у раду срца. Обично напада децу са ослабљеним имунитетом, а најчешће не даје никакве симптоме. Чак и ако се појави неки, типа поремећаја срчаног ритма, деца то не знају да препознају - објаснио је др Милићевић.
Терапија за БРНУ вирус
С обзиром на то да је узрочник вирус, примењује се симптоматска терапија која ублажава симптоме ХФМД. Такође, даје се савет за конзумирање течности (пожељније хладних напитака) због избегавања дехидратације.
Што се тиче оспа које се појављују период повлачења је индивидуалан, али се не задржавају дуже од пар дана.
- Знате реч је о деци која су млађа од пет година, њима је имунитет слаб, такорећи не изграђен - појаснила је докторка.
С обзиром да се једна Новосађанка забринула за здравље себе и бебе који носи, након што јој се ћеркица заразила у вртићу, упитали смо докторку Гиљачу колико је овај вирус опасан за труднице.
До сада у литератури нисмо имали да је забележено било каква врста компликација - казала је она.
Од почетка година 145 деце оболело од БРНУ вируса
Како је наша саговорница открила од почетка године до данас на територији Београда регистровано је 16 епидемија у којима је оболело 145 деце.
Напомиње и да то што је тренутно, како кажу, повећан број оболелих не треба да чуди, јер је сада један од периода када се ово обољење чешће манифестује.
Новосађанка у паници поделила шаку свог детета
Објава уплашене Новосађанке на друштвеним мрежама забринула је и заинтересовала друге маме, када је показала како изгледају шаке њеног детета после контакта са вирусом који је током летњих месеци ове године испразнио читаве вртиће у Србији.
Фотографију дечјих шака у потпуности прекривених ситним црвеним оспама, пратило је објашњење у којем мајка наводи да је у питању такозвани "амерички коксаки вирус", који се лако преноси са особе на особу, а како је у другом стању, забринута за здравље себе и бебе, упитала је остале чланице Фејсбук групе, колико је опасно да се и сама зарази поменутим вирусом.
Србија Данас/Блиц