КОРОНА ОСТАВИЛА МНОГО ВЕЋЕ ПОСЛЕДИЦЕ НА ЗДРАВСТВО: Др Ашанин открио забрињавајуће податке из болница
Последице епидемије вируса корона су много далекосежније него што смо мислили.
Здравствени радници широм света већ више од годину дана храбро раде на заустављању пандемије вируса корона.
Директор Клиничког центра Србијце (КЦС) др Милика Ашанин је рекао да је у тој клиници од марта збринуто око 7.000 ковид пацијената.
- Од марта у ковид систему КЦС збринуто око 7.000 ковид пацијената, а прегледали смо везано за ковид око 60.000 пацијената. Што се тиче нековид дела, око 300.000 амбулантних прегледа и око 50.000 ургентних прегледа болесника - навео је.
ЈОШ ЈЕДАН ГРАД У СРБИЈИ ДОБИО "ОКО СОКОЛОВО": Почиње надзор возача са 25 камера
ОД ДАНАС ЈОШ ЈЕДАН ИЗБОР ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: На сајам стижу и прве количине Фајзерове вакцине
ОСТАВИО ЧАК И ОПРОШТАЈНО ПИСМО: Тинејџер (15) нестао у Панчеву, последњи пут виђен на Тамишком кеју
Директор болнице истакао је и да су били суочени са бројним потешкоћама због великог броја пацијената, па се то одразило и на нековид пацијенте, у смислу организације.
Навео је и забрињавајуће податке о томе како је епидемија утицала на здравље грађана, односно какве су последице епидемије.
- Једна тешка епидемија као што је ковид епидемија утицала је на потпуно другачији приступ лечењу пацијената, морали смо у много сегмената да се реорганизујемо. Болнице су улазиле и излазиле из ковид система, морали смо да помажемо и другима у унутрашњости Србије, све је то утицало на наше могућности и ограничења у раду. Издваја се једна група болести које су и најчешћи узрок умирања у Србији. Рецимо, за кардиоваскуалрне болести смо морали да повећамо број пацијената лечених на интервентној кардиологији, морали смо да повећамо лечење пацијената који болују од цереброваскуларних болести, од шлога. Ту могу да поменем битан податак, рецимо ми смо у овој години епидемије од марта 2020. до данас имали око 300 пацијената са цереброваскуларним шлогом. Сваки трећи пацијент нам је био у Сали и лечен механичком тромбоектомијом, то је повећање у односу на претходну, 2019. годину, скоро за 20 одсто - објаснио је др Ашанин.
И лечење малигнитета је ове године повећано.
- У Србији сваки пети човек умире од малигних болести, ту смо морали да уложимо додатне напоре да одговоримо на лечење болесника са малигним болестима. Повећали смо рад у дневним болницама, организовали рад конзилијума. На X ножу у 2019. имали смо 2.620 пацијената или 3.100 третмана. У 2020, години епидемије, имали смо пораст на 943 пацијента и на више од 5.100 третмана - навео је он.
Др Ашанин наводи да је у болницама, што се тиче ковид пацијената, сада мањи притисак, али да никако не смемо да се опустимо.
- Дефинитивно је тренд бољи него што је био, али већ данима се одржава за нас не баш најбољи број лежећих пацијената, на респираторима, па чак и умрлих. Још једном упозоравам на опрез, не смемо да се опустимо. Што се тиче наших бројева, они су се усталили између 130 и 150 прегледа у пријемно-тријажној амбуланти Инфективне клинике, имају између 80 и 90 хоспитализованих пацијената. Што се тиче Батајнице, као највеће ковид болнице, ту имамо у овом моменту 421 хоспитализованог, 57 у јединицама интензивне неге и 40 интубираних. Али, они су јуче примили и 48 нових пацијената - закључио је.