"НЕКИ СУ ИЗ АУСТРИЈЕ ИШЛИ ДА СЕ ВАКЦИНИШУ У СРБИЈУ" Огласила се др Цокић и послала снажну поруку свим грађанима
Наталија Цокић је гостујући у Београдској хроници изјавила да ту награду није очекивала, јер се таква награда, каже, принципијелно никада не дешава лекарима.
Титулу личност године, било где, није лако заслужити. Међутим, пандемија нам је открила нове хероје. Наталија Цокић је примаријус на одељењу за анестезију и интезивну медицину у болници "Грац 2", тренутно највећој ковид болница у том делу Аустрије. Проглашена је за "личност године" у покрајини Штајерској, прва од 555 познатих личности. За РТС каже да се та награда обично не додељује лекарима, али да су чудна времена и да се чудне ствари дешавају.
БЕОГРАД ЈЕ СИНОЋ МИРОВАО: Никад мање интервенција за лекаре Хитне помоћи
НЕБЕСКИ КРАЉЕВИ СА РАСПОНОМ КРИЛА ОД ТРИ МЕТРА: У Србији расте број јединки белоглавог супа (ФОТО)
ПРИЧА О ХЕРОЈУ ИМА НАСТАВАК: Ватрогасац који је спасио бебу из пожара на Новом Београду сада добија посебну улогу
Наталија Цокић је гостујући у Београдској хроници изјавила да ту награду није очекивала, јер се таква награда, каже, принципијелно никада не дешава лекарима.
- Спортисти, певачи, политичари добијају ту награду. Иза мене је градоначелник Граца. Чудна времена и чудне ствари се дешавају - каже Цокићева.
Према њеним речима, болница у којој ради у Грацу и у Штајерској је највећа болница за ковид, она је претворена у ковид болницу, али има и друга одељења.
- Када је почела пандемија ту су болницу прогласили само ковид и ничим другим. Имали смо пуно пацијената. Од почетка пандемије имамо више од 120 интензивних пацијената у ковид одељењу - додаје Цокићева. Она је, напомиње, анестезиолог.
- Бавила сам се не само тиме, летењем хеликоптером Хитне помоћи. Иначе сам била и у Хитној помоћи, свим и свачим сам се бавила, као део посла. Постала сам прошле године начелник анестезије у нашој болници. Онда је то био мој посао. Управо то је био мој посао, пацијенти, организација. Одједном сте на неком месту на коме нисте навикли да будете, јер су се појавиле и новине и телевизија - истиче Цокићева.
"Без основе нема ничега"
На питање колико се начин лечења ковида 19 разликује у Србији и Аустрији, каже да су сви везани да гледају то што се дешава у свету.
- Принципијелно то је болест која нас је натерала да брзо реагујемо. Могућности се разликују, али покушавамо да за наше пацијенте урадимо најбоље. Факултет у Новом Саду ме је довео овде, да сам добро образована. Специјализацију сам овде остварила, али без основе нема ничега. И наше колеге су сви добро образовани, ништа ми нисмо лошији него други, само се треба прилагодити околностима у којима радите и онда то можете и да остварите - истиче Цокићева.
Наводи да су у Аустрији "јако завидни Србији".
- Неки су чак из Аустрије ишли да се вакцинишу у Србију. Тренутно је у Аустрији вакцинисано релативно мало, али нисмо добили више вакцина. Тренутно се вакцинише само "Фајзером", "Модерном" и "Астра-Зенека". Сада се добија мало више, надамо се да ћемо ускоро доћи у 28 посто становништва укупно првом дозом, а другом само 10 посто становништва. То је ситуацију да се што више људи вакцинише, јер то је једини начин да се прекине зачарани круг - напомиње Цокићева.
Они који су два пута вакцинисани, напомиње, имају велику шансу да се не разболе, или да имају само благу слику.
- Неки чак и не примете да су болесни. Свеједно ми је да ли добијем кијавицу, да ли мало кашљем, али нећу завршити у болници, нећу добити тешку упалу плућа, али нећу бити пацијент на мом интензвном одељењу. Боље не доћи, остати здрав. Можемо само бити захвални што је читава наука на том нивоу да се вакцина тако брзо може направити - навела је Цокићева.