БРИТАНСКИ МОДЕЛ, ДЕТЛА СОЈ И НОВИ ЛАМБДА - ЈЕСМО ЛИ СПРЕМНИ ЗА ТО? Колика је одговорност грађана и какве нас мере очекују
Велика Британија је уз Русију тренутно европска држава са највише оболелих од короне дневно, али тамошњи званичници одлучили су после више одлагања да у потпуности промене тактику у борби са пандемијом.
Велика Британија за две недеље укида практично све корона мере иако дневно бележи више од 25.000 заражених пошто је утврдила да вакцинација готово у потпуности штити од смрти. Због тога се поставља питање да ли и Србија може попут Велике Британије да одговорност за борбу против короне препусти грађанима? Епидемиолози нису баш оптимисти.
ЛОКАЛИЗОВАН ПОЖАР У СУБОТИЦИ: Изазвао га грађанин коме се на трактору запалило сено
ШТА ДОСАД ЗНАМО О ВИРУСУ ЗАПАДНОГ НИЛА: У ком случају морате хитно код лекара и које су старосне групе најугроженије
СРБИЈА ЈЕ ВЕЋ У ЧЕТВРТОМ ТАЛАСУ КОРОНЕ! Најновија прогноза професора Кочовића открива да ли можемо очекивати раст или пад заражених
Велика Британија је уз Русију тренутно европска држава са највише оболелих од короне дневно, али тамошњи званичници одлучили су после више одлагања да у потпуности промене тактику у борби са пандемијом.
Наиме, британски премијер Борис Џонсон најавио је за 19. јул укидање свих социјалних И економских ограничења, чак и обавезно ношење маски због ковида 19 што ће, како каже, бити и тест да ли брза имунизација нуди довољну заштиту од врло заразне делта варијанте короне.
"Не можемо само размишљати о корони"
И британски министар здравља Саид Џавид тврди да корона више не може да буде једина тема на планети.
- Не можемо живети у свету у којем је једино о чему размишљамо ковид, а да избегавамо све остале здравствене изазове, наше економске и проблеме у образовању и зато морамо да примењујемо вакцину која на срећу делује - каже Џавид.
У Британији је забележен седми највећи број преминулих од ковид-19 у свету, а Џонсон је оптужен да је споро спроводио строге мере сваког од три закључавања у Енглеској.
С друге стране, његова влада је заслужна за брзу вакцинацију у којој је 86 одсто одраслих особа примило прву дозу, док је 64 одсто њих према званичним подацима у потпности имунизовано са јучерашњим даном.
Подаци јавног здравства у Енглеској показују да су вакцине високо ефикасне у спречавању тешких облика болести или пријема у болницу и код делта варијанте, посебно након потпуне имунизације са две дозе.
Србија још нема 50 одсто вакцинисаних
С друге стране, у Србији је до сада вакцинисано око 2.730.000 грађана или скоро 45 одсто, а ревакцинисано око 2.590.000 људи односно више од 43 процената основа. Надлежни готово свакодневно позивају грађане да се вакцинишу јер се најкасније у септембру очекује нови, четврти талас епидемије.
Такође, званичници у Србији истичу да је држава обезбедила довољно цепива да могу сви грађани да се вакцинишу и трећом дозом вакцине уколико буде то потребно.
Због тога се поставља питање да ли је време да и у Србији одговорност за епидемиолошку ситуацију преузму грађани пошто сви статистички подаци показују да вакцина готово стопроцентно штити заражене од смрти?
Такође, поставља се питање колико ће очекивани, четврти талас на свом врхунцу донети новозаражених дневно и да ли ту бројку може да издржи здравствени system у Србији, а да корона мере не угрожавају привреду?
Велики број људи код нас и даље не зна шта је корона
Епидемиолог Радмило Петровић истиче да је у Србији велики број људи и даље, нажалост, неук нити зна шта је корона и које су њене последице.
- Кад си заражен заразном болешћу ти мораш да поштујеш правила већине и мораш да се лечиш јер штитећи себе ти штитиш и друге. Код заразне болести ти немаш слободу избора да ли ћеш да се лечиш или не јер можеш да заразиш друге око себе и животно их угрозиш. Корона није рак код којег ти можеш да се лечиш или не зато што то није заразна болест па том болешћу не угрожаваш друге - објашњава Петровић.
Због тога саговорник сматра да се у Србији не може борба са короном препустити само грађанима.
- Неопходно је да се мотивише што већи број људи на имунизацију јер је доказано да ако сто вакцинисани са обе дозе не можеже умрети од короне. Зато нам је неопходна вакцинација у што већем броју и што пре. Ко није вакцинисан не би требало да иде у биоскоп, позориште, на стадион…Ја сам лично да вакцинација буде обавезна - сматра Петровић.
Како каже, потребно нам је током лета барем још 10 одсто вакцинисаних како следећи, четрвти талас не би донео велики број заражених.
-Ја нисам за то да се укине обавезно ношење маски у затвореном простору. Такође, ја бих ограничио боравак у затвореном простору на сат и по. На отвореном не треба да се носе маске јер вирус на отвореном не може да се преноси - закључује Петровић.
"Очекивао сам четврти талас већ у јуну"
Епидемиолог из Краљева Радован Чеканац, такође, апострофира да је вакцинација једино решење у борби против короне.
- Разочаран сам што тренутно процес вакцинације практично стагнира. Пропуштамо шансу да се што већи број вакцинише током летњих месеци када нема толико заражених. Искрено, плашим се четвртог таласа. Очекивао сам га већ и другој половини јуна - подвлачи Чеканац.
Чињеница да више од половине одраслих становника у Србије и даље нису вакцинисани посебно забрињава саговорника.
- То је доказ да грађани и даље нису довољно одговорни да би се сами борили са короном. Вакцинација споро напредује. Видели сте да је било реакција чак и у војсци на одлуку да вакцинација у овој служби буде обавезна - оцењује Чеканац.
Четврти талас, ипак, неће бити као претходни?
Како каже, четврти талас, ипак, неће достићи врхунац претходних таласа.
- Мислим да ћемо током четвртог таласа имати око 4.000 оболелих дневно. Док су високе температуре сигурно неће доћи до драстичног повећања јер је огромна већина људи више напољу него унутра - наглашава Чеканец.