Србија спремна за "ЦРВЕНУ ЗОНУ" Све већи број пацијената у болницама - медицинари на измаку снаге, а нисмо још ни почели
Да борба неће кратко трајати показује и јучерашњи дневни извештај - на вирус корона само у последња 24 сата позитиван је 8.171 од 24.847 тестираних.
Здравствени систем Србије поново бије жестоку битку да избегне колапс и збрине све већи број оболелих од вируса корона, али и других обољења. У свим клиникама у земљи збрињавају се само ургентна стања и оперишу искључиво пацијенти који су животно угрожени, док су сви остали капацитети стављени у службу пружања лекарске неге ковид оболелима, који све више пуне болничке постеље.
КРЕНУЛИ КА МОРАВСКОМ МОСТУ И ТАМО ИМ СЕ ГУБИ СВАКИ ТРАГ! Мапа кретања нестале породице из Алексинца
МИСЛИТЕ ДА ЈЕ СТОМАЧНИ ВИРУС, А МОЖЕ БИТИ КОРОНА! Лекари упозоравају на нови НЕТИПИЧАН СИМПТОМ ковида
"НА ВРХУНЦУ СМО ЧЕТРВРТОГ ТАЛАСА" Огласили се епидемиолози, ситуација је КРИТИЧНА - две мере постају све извесније
Да борба неће кратко трајати показује и јучерашњи дневни извештај - на вирус корона само у последња 24 сата позитиван је 8.171 од 24.847 тестираних. У најтежем стању су 243 пацијента на респиратору, а преминуло је 45 особа.
Иако је број новозаражених близу црног рекорда од 8.467 колико је забележено у уторак, још се не планира да преостали клиничко-болнички центри који и даље раде у зеленој зони, пређу у црвену и постану ковид-болнице.
Без обзира на то, да је ситуација у здравству изузетно тешка и забрињавајућа сведочи и организација рада у свим већим клиникама које су у "ниском старту" да уђу у ковид-режим, услед чега укидају планиране оперативне програме, чак и за пацијенте са малигнитетом.
Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић каже да забрињава велики број људи који су хоспитализовани, али још више што ће њихов број и даље да расте, па се намеће питање да ли ће здравствени систем успети поново да савлада притисак епидемије:
- Посебно нас брине како ће нековид пацијенти да се лече. Иначе, око 75 одсто хоспитализованих ковид пацијената је невакцинисано, а на интензивној нези, где су пацијенти са најтежим клиничким сликама, мање је од 10 одсто оних који су примили вакцину, али се подједнако посвећено лече и једни и други.
У Нишу, који је по дневном броју новозаражених у врху листе, болничке собе су, такође, пребукиране.
- На Одељењу интензивне неге преостала су нам само још два слободна кревета - рекао је заменик директора Универзитетског клиничког центра у Нишу др Радмило Јанковић. - Стање је драматично, јер, нажалост, једино ако неко буде преминуо у наредних 24 сата, имаћемо додатне постеље.
У овом епидемијском таласу у коме сви страхују од нових црних рекорда на удару су и најмлађи, који све чешће испољавају тешке упале плућа, исте онакве какве се срећу код одраслих.
Само у Дечјој клиници КБЦ "Др Драгиша Мишовић" у Београду хоспитализовано је пет беба позитивних на ковид, од којих најмлађа има шест дана. Осим беба, на лечењу у овој установи налази се и 25 деце позитивне на ковид.
- Најмлађи нам долазе са вишедневним високим температурама и најчешће имају једнострану или двострану упалу плућа - рекла је начелница Дечје клинике КБЦ "Др Драгиша Мишовић" Оливера Остојић. - Пре недељу дана имали смо четворо тинејџера са тешком упалом плућа, и сви су били гојазни.
ЗАРАЗА И У ГРАДСКОМ ПРЕВОЗУ
Да је вирус свеприсутан и да је могуће заразити се буквално на сваком месту показује и догађај из београдског јавног превоза. Хитна помоћ је позвана да пружи помоћ жени којој је позлило у аутобусу, да би се испоставило да је позитивна на ковид и да је кренула код лекара. Из Хитне помоћи апеловали су на све који имају симптоме ковида да се не возе градским превозом и не доводе друге у опасност.