ОД ПЕТКА ДО ПОНЕДЕЉКА "ПОД КЉУЧЕМ": Влада доноси одлуку о НОВИМ МЕРАМА, затварање за викенд све извесније
Епидемиолог Предраг Кон истиче да ванредно стање нема алтернативу иако је то тешка одлука и оставља последице на економију
Због пораста броја заражених короном Србији прети затварање! Иако лекари и даље инсистирају на седмодневном полицијском часу, Влада тражи компромисно решење које не би превише угрозило економију.
ЉУДИ СТРАХУЈУ ОД НОВОГ ВАНРЕДНОГ СТАЊА: Како нас је "ПСИХОПАТИЈА" довела до могућег поновног ПОЛИЦИЈСКОГ ЧАСА? (ВИДЕО)
ЧЕКА СЕ КОНАЧНА ОДЛУКА ЗА ВАНРЕДНО СТАЊЕ: Свачији глас посебно - мрачне речи из Кризног штаба
ЦРНИ МАРТ ПАМТИЋЕ ЦЕЛА БИВША ЈУГОСЛАВИЈА: Месец који нам је донео најтужније догађаје у историји, од рата до ванредног стања
Како се сазнаје, на седници која ће се одржати данас или сутра, најизвеснија одлука ће бити да од петка до понедељка потпуно буду затворени сви угоститељски објекти, тржни центри, бутици... Од ових мера биле би изузете само прехрамбене продавнице, апотеке и бензинске пумпе које би радиле као и до сада.
Председник Србије Александар Вучић каже да нисмо близу увођења ванредног стања, али да су лекари у праву када кажу да морамо да будемо дисциплинованији.
- Влада ће да одлучи о новим мерама. Многи се понашају неодговорно, не поштују мере. Али људи су и сити разних мера, незадовољни су, морају да раде. Број заражених спорије расте него у новембру и децембру, захваљујући вакцинама - истакао је Вучић.
Епидемиолог Предраг Кон истиче да ванредно стање нема алтернативу иако је то тешка одлука и оставља последице на економију.
- Полицијски час може да буде временски ограничен, то нисмо прецизирали. Ми као лекари предочили смо шта је неопходно, ова ситуација није наивна. Знамо да је оваква мера економски удар, али без обзира на то, то је мера која штити животе, и то морамо отворено и јавно да кажемо. Предлог је да морају да се забране незаштићени контакти, иначе ћемо пукнути ко звечка и тек тада ће бити јасно шта то значи кад пукне здравствени систем - упозорава др Кон и напомиње:
- Постоји мали проценат људи који угрожава све остале. Ни инспекције које се сатиру на терену не могу да постигну да контролишу сваког појединца и да ли поштује мере. Вирус је свуда око нас, нико не разуме кад се каже да је вирус у циркулацији. Имамо доказано и присуство британског соја. Он ће далеко јаче и брже да се преноси - истиче саговорник.
Директор КЦ Крагујевац др Предраг Саздановић сматра да је полицијски час добро решење за успоравање заражавања.
- Дајем пуну подршку медицинском делу Кризног штаба и њиховом захтеву да се уведе ванредно стање. Привреда мора да ради, али треба се запитати да ли кафићи и ресторани могу да направе толике приходе да се покрију потребе за лечењем ковид пацијената! Решење је лична одговорност, маске, дистанца, чувајте се ризичног понашања и вакцинишите се било којом вакцином - наглашава Саздановић и додаје да је ситуација и те како озбиљна.
- Број заражених међу адолесцентима је највећи, имамо хоспитализоване релативно младе, они врше хоризонтално заражавање, преносе заразу на родитеље, баке, деке, и није реткост да имамо читаве породице у болницама. Огромно оптерећење за наш систем - упозорава др Саздановић.
Вучић: Градићемо још једну ковид болницу
Председник Србије Александар Вучић каже да држава размишља да изгради још једну ковид болницу, највероватније у Новом Саду.
- Нова идеја о којој смо разговарали, замолићу Владу, Ану Брнабић и министарство финансија, са министром Лончаром сам већ разговарао, да изградимо још једну ковид болницу на северу Србије, у околини Новог Сада да бисмо располагали већим капацитетима. У Србији тестирамо много, између 15.000 и 20.000 људи дневно и мислим да зато имамо нижу стопу смртности него у другим државама региона - због тестирања и великог броја хоспитализованих - сматра Вучић.