ПОВЕЋАН БРОЈ ПАЦИЈЕНАТА НА РЕСПИРАТОРИМА: Заразнији британски сој ХАРА Србијом - на лечењу ЦЕЛЕ породице!
Ова варијанта вируса доминира у Србији.
Епидемиолог др Бранислав Тиодоровић каже да је чак 80 одсто свих позитивно тестираних у Србији заражено британским сојем вируса. Он је тако објаснио пораст броја оболелих од корона вируса у нашој земљи након последње седнице Кризног штаба.
ПОСЕБАН АПЕЛ ВОЗАЧИМА: Неопходна опрезна вожња услед падавина у нижим прегледима Србије
ЛЕКАРИ ДАНАС ЗАСЕДАЈУ, СУТРА ПАДА КОНАЧНА ОДЛУКА: Које нас нове мере Кризног штаба чекају од понедељка?
ДАНАС ТРЕБА ДА ОБУЈЕТЕ ШАРЕНЕ ЧАРАПЕ: Уколико то урадите, шаљете свету једну битну поруку
- Чак 80 одсто заражених, по ономе што раде наше лабораторије, доказано је инфицирано британским сојем за који је се зна да је веома заразан, да се лако шири. Добрим делом и зато имамо овако много позитивних, а добрим делом и због непоштовања мера - рекао је др Тиодоровић и додао да медицински део због тога жели да се рестриктивне мере продуже.
Ово је потврдио и други члан Кризног штаба др Предраг Кон рекавши да "британски сој постаје доминантнији" и нагласио да се овај сој лакше шири и чешћи је код млађих људи, па су зато млађи основци и повучени из школа.
До сада је познато да је овај сој вируса заразнији од пређашњег облика ковида-19, да утиче на повећање броја заражених, а самим тим и да корона пре стигне до угроженијег дела популације. То потом води и ка више пацијента у ковид болницама па и до наглог повећања најтежих пацијента који захтевају кисеоничку потпору.
Повећан број пацијената на респираторима
Ову тезу најбоље илуструје нагли пораст броја пацијената на респиратору који је првог дана овог месеца износио 164, а онда за само 10 дана та цифра је прескочила 200 и 10. марта подршка вештачких плућа била је потребна 212 обелилих. Од тада се ова бројка не спушта испод 200 и данас су забележена 222 пацијента на респираторима.
Да заразнији британски сој хара Србијом говоре и лекари из црвене зоне који кажу да им сада на лечење долазе целе породице.
- Код нас лежи дечак који има 16-17 година чија су оба родитеља и деда у болници, а бака је код куће на кућном лечењу. Комплетну ширу породицу је захватио корона вирус - навела је др Оливера Остојић, начелница дечје болнице Клиничко-болничког центра др Драгиша Мишовић.
Направио хаос на југу
О овоме је недавно говорио и др Кон који је британски сој означио као главног кривца за жаришта на југу Србије, посебно у Врању које забрињава епидемиологе већ скоро месец дана.
Епидемилог из овог града на југу Србије др Слађан Станковић није могао да потврди да се баш ради о овом облику вируса, јер нису обављена сва истраживања, али је и он сам приметио измене у клиничкој слици пацијената.
- Мој је утисак, на основну клиничке слике, да је он нешто измењен. Ја као епидемиолог пратим те клиничке карактеристике, а баш то брзо заражавање и заражавање свих чланова породице ми даје утисак да се вирус сада мало разликује. Сада је заразнији - рекао је др Станковић.
Осим што је заразнији и "доводи" више пацијената у ковид болнице и оптерећује здравствени систем, овакав сој вируса крије још једну опасност, а то је успоравање вакцинације која представља најбољу стрелу у тоболцу борбе против ковида-19.
Угрожена и вакцинација
О томе је говорио и покрајински секретар за здравство др Зоран Гојковић након седнице Кризног штаба у петак.
- Кривац за ово што нам се сада дешава је корона вирус и сви његови облици. Вероватно јесте у питању британски сој и вероватно неки други сојеви колају, али то сада није толико ни битно. Једини нам је у овом тренутку спас да се људи вакцинишу, јер ако се ово отегне унедоглед, вирус ће имати прилику да много више мутира и све ће ово што је до сада урађено бити бачено у воду и имаћемо нови круг - казао је Гојковић.
Лакше се преноси, али није опаснији?
Ипак, вирусолог др Тања Јовановић, каже да, иако је можда заразнији, засад нема помена да је британски сој и опаснији по здравље, односно да би могао више да нашкоди плућима и организму или да остави дуготрајне последице на пацијенте у односу на тренутно доминантну верзију вируса.
- Британска варијанта вируса има 23 мутације, од којих се осам налазе у структури која омогућава вирусу специфично везивање за ћелије плућа. Једна од тих мутација променила је конформацију површинског протеина и омогућила лакши улазак у ћелију. А затим, лакши улазак у ћелију омогућио је брже размножавање вируса, што за последицу има већу количину вирусних честица у респираторним секретима преко којих се вирус излучује у спољашњу средину. То је разлог бржег преношења вируса. Тренутна испитивања показују да британски сој вируса, препознат код неколико пацијената у нашој земљи, нема значајног утицаја на дужину хоспитализације инфицираних особа, на основу броја дана проведених у болници, као ни на тежину клиничке слике - каже др Јовановић.
Докторка Јовановић још каже да су тестови који су се до сада користили у откривању вируса у организму апсолутно довољни и за откривање овог соја, као и за имунизацију која је тренутно доступна у Србији.
- Оно што је у овом тренутку врло важно, промене које су присутне у овој варијанти вируса нису утицале на смањење ефикасности вакцина које су регистроване у Републици Србије. Такође, дијагностички тестови који се користе за доказивање новог корона вируса у болесничким узорку (брису носа и ждрела) нису изгубили осетљивост и специфичност - рекла је вирусолог Тања Јовановић.
Шта знамо о британском соју корона вируса?
- Мутирање вируса је омогућило овом соју да лакше продре у људску ћелији и зато је овај сој од 30 до 100 заразнији од претходног доминатног облика ковида-19, објавио је Бритиш медикал џурнал
- Више погађа млађу популацију
- Не изазива тежу клиничку слику нити последице за организам од до сада доминатног облика корона вируса
- Детектују га и досадашњи тестови на корона вирус
- Претпоставља се да све вакцине које су тренутно на тржишту пружају заштиту и против овог облика вируса