"КОВИД ПАСОШИ" УСКОРО ПОСТАЈУ РЕАЛНОСТ? Ова идеја све гласнија у свету, познато како ће функционисати
За овакву идеју се највише залажу туристички радници.
Информације о томе да ли је неко прележао корону, да ли је и када радио ПЦР тест, и да ли је примио вакцину - све ово би у будућности могло да се нађе у вашим "ковид пасошима".
Ова идеја увелико се разрађује у многим земљама, а за њу се највише залажу туристички радници и авио-компаније које се надају да би у време пандемије могла да им донесе спас. Наравно, ништа против немају ни обични грађани који су уверени да би тако у будућности могли лакше да путују на омиљене дестинације које су им скоро годину дана биле недоступне.
ПОСЛЕДЊИ ДАН У ОВОЈ ГОДИНИ ПРОВОДИМО УЗ КИШУ: Облачно и тмурно време, познато када се очекује престанак падавина
СРБИЈА СЕ ИЗЈАСНИЛА: Објављени резултати најновије анкете, зна се ко је за, а ко против Европске уније
СЛЕДЕ КЉУЧНИ ДАНИ! Познати српски доктор упозорио: Све ће зависити од ова ТРИ ДОГАЂАЈА!
Поједине светске авио-компаније већ су најавиле увођење "ковид пасоша" као услов за лет у будућности. Тако је аустралијски "Квантас" навео да ће вакцинација против ковида бити обавезна за све њене међународне путнике, али се разматра увођење истог услова и на домаћим летовима.
- Туризам и саобраћај су на глобалном плану у изузетно тешкој ситуацији, те је потпуно нормално да се фокус ставља на могућност рада јер је то једини начин да се опстане - каже директор Националне асоцијације туристичких организација Србије (ЈУТА) Александар Сеничић.
- У том контексту разумем овакву иницијативу. С једне стране, она је логична и омогућила би, вероватно, несметано путовање, али с друге стране може бити и ограничавајући фактор узимајући у обзир непознанице по питању вакцина и део становништва који има негативан став по том питању - истиче Сеничић.
Како каже, уколико се овакав принцип утврди као модел пословања, то може да допринесе повећању туристичких путовања.
О начину функционисања засад постоји више опција, а најреалнија је апликација која би била повезана са здравственим системима и функционисала путем скенирања кода који би садржао податке о путнику - резултате тестирања или потврде о вакцинисању, као и планове за путовање.
- Имајући у виду да се развојем технологије, само чекирање своди на једноставан процес који је доступан свима и изузетно једноставан, и у случају увођења "ковид пасоша" верујем да би процес био јако једноставан с уношењем основних података које је могуће спаковати и у QR код уз, наравно, неки сертификат о примљеној вакцини, јер претпостављам да би тај податак био један од најважнијих - објашњава Сеничић.
О томе како ћемо путовати у 2021. години, Сеничић истиче да је то највећа непознаница и највећа препрека за планове како самих туристичких радника тако и путника.
- Ситуација се мења из дана у дан, као и околности које утичу на само путовање. Јако је тешко предвидети, али можемо претпоставити да свакако неће бити повратка на старо, пре пандемије. Дакле, треба очекивати да постоје протоколи за улазак у одређене земље, да безбедност у самим објектима буде на далеко већем нивоу, као и понашање путника - наводи Сеничић.
Зато, како каже, "ковид пасоши" би могли веома брзо да постану реалност.
- За то је неопходно да се усагласе протоколи који ће прецизирати све детаље самих пасоша, али и њихово прихватање од стране земаља, а за то је свакако потребно одређено време за усаглашавање - закључује Сеничић.
У Великој Британији сви вакцинисани добијају картицу, која још нема никакву законску вредност нити омогућава већу слободу у вези с путовањима и другим активностима. Ради се о подсетнику у коме се налази име и презиме, код и датум вакцинације, као и када је потребно примити другу дозу.
Најдаље је отишла Француска, где се у скупштини нашао закон по којем би само вакцинисани могли да користе јавни превоз, иду на утакмице, у ресторане, на концерте. Његово усвајање је, ипак, барем привремено одложено.
Међународна асоцијација за ваздушни превоз (ИАТА) представила је "Травел пас", мобилну апликацију која би требало путницима да помогне да лако и сигурно организују своје путовање поштујући захтеве одређене државе за улазак.
"Травел пас" чува криптоване податке, укључујући резултате теста или вакцинације на мобилном уређају путника, док путник контролише које ће информације са свог телефона делити са авио-компанијама и властима. Он би требало да почне да се користи почетком 2021.
Милош Јововић, власник туристичке агенције "Travelland", акценат ставља на постизању договора са Грчком.
- Желимо да испоштујемо путнике и зато нам је под хитно потребан неки билатералан споразум, можда налик Кипру, јер је заиста чудно да сада не можемо у Грчку, а могли смо са да путујемо с визама чак и током санкција. Реално нам највећи проблем прави то што не можемо да правимо ни уговоре за следеће лето. Надамо се да ће макар бити омогућена путовања уз прецизно дефинисане услове, попут обавезног ПЦР теста и слично - каже Јововић.