НОВИ СОЈ ВИРУСА ПАРАЛИШЕ СВЕТ! Најзаразнији досад - ево кад се очекује да стигне у Србију
Пошаст звана коронавирус ипак није иза нас. У новој 2023. години појавио се и његов нови заразнији сој - "кракен". Недавно је откривен у Сједињеним Државама и већ сада чини отприлике 70 одсто нових зараза у тој земљи, због чега од њега увелико страхују и друге земље широм света.
Нови сој није заобишао ни Велику Британију, регистрован је и у Француској, Немачкој, Холандији, Шпанији, Ирској, Аустралији, Сингапуру и Индију. Епидемиолог Зоран Радовановић не искључује могућност да је, иако није званично потврђено, "кракен" већ стигао и у Србију.
- Вероватно да је већ ту. У Србији има око 50 сојева, али је учесталост "кракена" још увек ниска - каже Радовановић.
Са "кракеном" или без њега и у нашој земљи корона појачава, број новозаражених је протеклих дана прелазио 1.000, а чекаонице у амбулантама су поново пуне. Професор Радовановић, наводи процене да ће нови сој "кракен", од кога страхује Европа, у Србији постати доминантан током наредних недеља, нарочито у фебруару.
У СРБИЈИ КРИТИЧАН БРОЈ ОБОЛЕЛИХ ОД ГРИПА: Батут инсистира на ВАКЦИНАЦИЈИ - ево које су општине најугроженије
"ОВО ЈЕ НАЈЛЕПШИ ДАР" У КБЦ "Др Драгиша Мишовић" рођене четири бебе на Божић, на свет прва дошла девојчица Вишња
МУТИРАНИ "КРАКЕН" ПРЕТИ СРБИЈИ: Нови сој короне већ увелико у Европи - најзаразнија варијанта вируса до сад
- Проблем са кракеном је што се проценат оболелих брзо дуплира, за осам дана се удвостручи. Ја не радим те предикције, али стручњаци који се тиме баве процењују да у Србији може да буде доминантан у фебруару. Ипак, то је све у оквиру омикрона, па не очекујемо неке драматичне ситуације. Скоро сви наши људи су или вакцинисани или су прележали ковид, сада је то потпуно другачија ситуација у односу на пре три године - каже Радовановић и додаје да нови сој не изазива тежу клиничку слику чак ни код оних који су најосетљивији.
Ипак у ризику од заразе су они који нису прележали ковид у последњих шест месеци или се нису вакцинисали.
- Они који су добили двовалентну вакцину могу да буду релативно мирни - објашњава саговорник.
Тиодоровић: Опрез, али не и паника
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић каже за РТС да због "кракена" нема разлога за забринутост, већ за опрез и озбиљност.
Истиче да је нови сој почео да заражава један део становништва у Кини, али да је то земља са огромним бројем становника и то што се сада појављује одговара том броју становника. Указује да имамо појаву новог соја од Аустралије, преко САД, а стигао је и до Велике Британије и вероватно до остатка Европе.
На питање какав је то нови сој и имамо ли разлога за забринутост, Тиодоровић каже да имамо разлога за опрез и озбиљност.
- Нема разлога за забринутост у смислу панике, јер сви наши показатељи говоре према броју оболелих и нажалост још увек умрлих, тај број се повећава лагано, али се повећава и погађа пре свега оне који имају коморбидитете, тешке хроничне болеснике који нису потпуно вакцинисани или су невакцинисани - наводи Тиодоровић.
Поручује и да се индивидуално морамо придржавати свих мера заштите.
- Ови дани су били одговарајући, сви смо се радовали сунцу и тим лепим данима, али то вирусима одговора, они су се лакше ширили и људи су више коминуцирали - додаје Тиодоровић.
"Можемо очекивати да ће бити нових подсојева омикрона"
Говорећи о томе како ће се попуштање мера у Кини и отварање те земље одразити на нас, Тиодоровић каже да вероватно можемо очекивати да ће бити нових подсојева омикрона.
- Надамо се да неће бити неког новог, другог типа или соја, што би требало да да можда повратак на одређене мере у смислу опреза, никакав локдаун и неко затварање. Никакво стварање неких посебних услова, али у сваком случају идемо према пролећу, када будемо у пролеће стигли то ће бити ендемска болест као што је грип - додаје.
На питање како коментарише што су у Светској здравственој организацији узнемирени због ситуације у Кини, Тиодоровић каже да је то нормално јер је управо у тој земљи све и почело.
- Са друге стране, сигурно да те мере које су они одједном тако ублажили према свом становништву имају одраза, јер Кина комуницира са целим светом врло интензивно и то је оно што је СЗО, САД, па и ЕУ натерало да почну да размишљају о неким мерама - наводи Тиодоровић и додаје да су већ предвиђене контроле у неким земљама.
- Ми смо за сада на оном нивоу који је скретање пажње на аеродоромима који долазе из различитих делова света како треба да се понашају и да мисле на своје здравље - додаје Тиодоровић.
Најпреносивији сој до сада
Како тврде званичници, нова варијанта је означена као "најпреносивији сој до сада откривен", а Америка је већ на својој кожи осетила ужасне последице вируса. Поред САД, "Кракен" је већ стигао и до неколико европских земаља које стрепе од поновног увођења мера и локдауна.
Званично је назван KSBB.1.5 и сматра се да је заправо подврста омикрона. У САД чини четири од десет случајева заразе. Стручњаци су забринути и да би брзи развој "Кракена" могао бити узрокован мутацијама које му помажу да брже зарази људе и избегне заштиту од вакцинације и претходних инфекција.
Сада је почео да се шири по Великој Британији, што указује да има велику предност ширења у односу на друге варијанте.
Марија Ван Керков, технички вођа СЗО за ковид навела је да највећу забринутост изазива то што ова подваријанта пребрзо циркулише што јој пружа више могућности да се промени. Иначе, подаци из Велике Британије сугеришу да је KSBB.1.5 стоји иза нешто мање од осам процената заражених у две недеље до 2. јануара.
Најновији подаци Института Сангер, једног од највећих центара за надзор ковида у Великој Британији, сугеришу да "Кракен" стоји иза до половине свих случајева заразе у најтеже погођеним регионима.