КРСТ ПОДИГНУТ НАКОН 80 ГОДИНА: Један од најмлађих људи у селу код Љубовије покренуо иницијативу - да се вратимо коренима
У Доњој Љубовиђи код Љубовије, постављен је и освећен крст висине шест метара и тежак око једне тоне.
По предању, на овом месту налазио се дрвени крст пре Другог светског рата, где су мештани села доносили жито и водицу на освећење на дан сеоске славе Спасовдан. Сваки битнији догађај за породицу или село обележен је на том Светом месту, центру свих окупљања.
ГЕНСКИ МАРКЕРИ ОТКРИВАЈУ ТОК БОЛЕСТИ? Директорка института Винча објаснила како корона утиче на генетику
КАКАВ ЛАПСУС: Водитељка РТС-а погрешила Титово име у програму уживо (ВИДЕО)
КОРОНА "ИЗГУРАЛА" ГРИП: Да ли су наша деца већ изгубила колективни имунитет и како ће изгледати вакцине?
- По причама које се преносе с колена на колено, свештеник који је на месту где се налазио крст вршио обреде, потказан је Немцима из неког разлога и пред крај Другог светског рата ухваћен и одведен заједно са ћерком у Шабац. Њихова судбина остала је непозната, а крст направљен од дрвета годинама је одолевао зубу времена, а затим се сам срушио. Друго предање везује се за причу о локалном свештенику који је мештанима рекао да сеоска слава, у народу позната као преслава, може да се обележава и без жита, па су мештани огорчени због те изјаве срушили крст и наставили до данас да Спасовдан славе без жита - кажу мештани.
На иницијативу Драгана Ђурића, једног од најмлађих људи који су остали у овом селу и одржали газдинство, крст је поново подигнут и освећен уз помоћ свих мештана. У плану је да се овде изгради мања црква са звоником, а поред крста налази се и једна помоћна зграда.
- Много мештана је учествовало у реализацији ове наше идеје. Желели смо поново да подигнемо крст који је на овом место стајао пре 80 година и сада смо то остварили. Захваљујем се свима који су дали свој допринос. Хвала председнику општине Љубовија Милану Јовановићу, хвала председнику Месне заједнице и хвала свим мештанима који су несебично помагали да се идеја оствари, да се вратимо коренима и нашим старим обичајима - изјавио је Драган Ђурић.
Извесно је да дух српских домаћина још живи преносећи се са колена на колено, јер док се сећамо своје историје и традиционалних вредности до тада ћемо да постојимо као народ.