Ако сте ове намирнице након куповине држали ПОЛА САТА у кеси на ВИСОКИМ ТЕМПЕРАТУРАМА, боље да их одмах баците
На високим температурама јако је ризично јести месо, јаја, млечне производе, сладоледе, разне сосове и преливе на бази мајонеза, крем-сира и павлаке, а проблем може створити и лоше опрано воће и поврће.
Високе температуре и влажност ваздуха лети изузетно погодују размножавању бактерија у храни па вас из укусног летњег ручка који сте мало дуже оставили у кухињи или заборавили да одмах ставите у фрижидер могу вребати салмонела, стафилокока или клостридија, које су изазивачи озбиљног тровања организма.
Стручњаци упозоравају да је на високим температурама посебно ризично у исхрани користи месо и месне прерађевине, јаја, млечне производе, сладоледе, разне сосове и преливе на бази мајонеза, крем-сира и павлаке, а проблем може створити и лоше опрано воће и поврће.
Живка Влајковић, нутрициониста из Саветовалишта за исхрану деце и омладине при дечјем диспанзеру Дома здравља Земун, указује да су летње цревне заразе веома честе, али и да се од њих можемо лако заштитити.
УЖАС У ЈАГОДИНИ: Деца се гушила и повраћала због воде у Аква парку! Малишани завршили у болници
РОДИТЕЉИ, БУДИТЕ ОПРЕЗНИ Ово је једна потенцијално СМРТОНОСНА ГРЕШКА када су у питању ваша ДЕЦА!
ПРИЗОР ИЗ ХИТНЕ ПОМОЋИ КОЈИ ЈЕ ОМЕКШАО И НАЈТВРЂА СРЦА: Након читања, веома ћете се замислити (ФОТО)
- Саветујем да се кувана храна и поврће у овим месецима чува на шпорету или отвореном само док се не охлади, након тога мора или у фрижидер, или да се баци како би се избегло тровање. Најризичнији на високим температурама су дефинитивно јаја и месо, јер ако нису правилно термички обрађени из њих вребају салмонела и ишигела, али и јако много других загађивача. Те бактерије се јако брзо размножавају и зато је битно да млевено месо не чувате више од два дана у фрижидеру. Такође, ако сте купили месо и затим га пола сата возили у аутобусу на високим температурама, или га одмах спремите и поједите, или га баците - каже Влајковићева.
Она упозорава да чак појединим намирницама попут кромпира, спанаћа или зелених салата не погодује чување у фрижидеру.
- Све врсте зелених салата, краставци и свеже цеђени сокови веома брзо губе своју нутритивну вредност и зато је савет да их попијете или поједете 10 минута након што сте их спремили. Опасност лети може да вреба и из рибе, која је исто лако кварљива само за два дана, а веома је важно млеко и млечне производе држати искључиво у фрижидеру и проверавати рокове трајања. Честа заблуда у вези са кварењем хране јесте да се такве намирнице лако препознају по мирису, боји, изгледу. Међутим, бактерије такве промене изазивају тек после дужег деловања, па често и наизглед исправна храна може да буде загађена, а самим тим и опасна по човека. Увек је боље спречити него лечити - каже Влајковићева.
ВОДА ПУНА ФЕКАЛИЈА! Базени и купалишта су РАЈ ЗА ГЉИВИЦЕ И ИНФЕКЦИЈЕ, ево на шта да ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ
ДРАМА НА ЛЕТОВАЊУ: Дете из Србије добило напад слепог црева, а онда се показало колико Грци воле Србе
Ево како да проверите да ли је МЕСО ПОКВАРЕНО! Пазите се током ВРУЋИНЕ, избегните ТРОВАЊЕ ХРАНОМ
Докторка посебно напомиње да је у летњем периоду малој деци најбоље увек спремати свежу храну како би се избегла било каква опасност. Најређа, али и најопаснија врста тровања изазвана је бактеријом клостридијом ботулинум, која се налази у конзервираној храни и која се може препознати по појави испупчења на конзерви, па на то треба обратити посебну пажњу.