МОГУЋИ СЦЕНАРИО КОЈИ ЧЕКА НАШУ ЗЕМЉУ: Европа се полако ЗАКЉУЧАВА - на ред ће доћи и Србија?
Немачка канцеларка Ангела Меркел пре неколико дана послала је истовремено и поруку и упозорење, речима да ће ово бити "тешка зима".
У Немачкој су мере затварања продужене и на децембар, а говори се и о потпуној обустави одлазака на одмор. Из Рима најављују забрану рада скијалишта, док у Великој Британији расте број радника примораних на принудни одмор. Широм Европе уводе се различите мере услед смањења утицаја вируса корона, а све то шаље и упозорење за Србију чија привреда и економија нису "изоловано острво".
ХИТНО ЗАСЕДАЊЕ КРИЗНОГ ШТАБА: Главна тема нове мере, али то није све!
ПОТПУНО ЗАТВАРАЊЕ ПОСТАЈЕ РЕАЛНА ОПЦИЈА? Србија се налази у последњем ЦРНОМ КОРОНА КРУГУ
Да је српска економска активност под снажним утицајем онога шта се дешава у Еврозони, оценио је недавно и председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић, који је закључио да економија Србије зависи од брзине опоравка Европске уније.
"Дакле, све и да победимо корону за месец дана, ако ЕУ не буде имала јасну стратегију даљег опстанка и развоја бојим се да ће и Србија бити у проблему, јер је наша економска активност под снажним утицајем онога шта се дешава у Еврозони", казао је Влаховић.
Извоз Србије у Немачку чини око 13 одсто укупног извоза, слично је и са Италијом, а с друге стране, највише инвестиција нам такође долази из Европе. Европске земље имају и стотине фирми у Србији, само Италија их има 1.600... С тим у вези, затварање Европе никако није добар сигнал, аво и колико је стање у Европи заправо озбиљно.
Немачка
Мере затварања које су у Немачкој уведене почетком новембра остаће на снази и у децембру, а можда се прелију и на јануар. Иако ће око Божића бити попуштене, од 23. децембра до 1. јануара, то се ипак односи само на повећање дозвољеног броја особа на приватним дружењима на десет уместо пет.
Немачка канцеларка је изјавила да "ситуација не дозвољава укидање тренутних мера", што значи да и даље остају затворени угоститељски објекти, хотели, теретане и установе културе. То за сада важи до 20. децембра. Предузетницима погођеним тим мерама држава ће и даље пружати помоћ.
Водећи немачки економски стручњаци оценили су да су договорене мере разумна равнотежа између хитно неопходних мера за сузбијање корона пандемије и наставка рада најважнијих привредних грана. Председник Немачког института за привредна истраживања из Берлина (DIW), Марсел Фрачер истакао је да би те усвојене мере "могле снажно да погоде поједине бранше, али да штите привреду у целини".
Туризам и угоститељство су свакако највише погођени, а најава да неће бити ни скијашких одмора допринела је ионако драматичној ситуацији. Немачки туристички савез процењује да ће тур-оператери и туристичке агенције за период од марта до краја године имати губитак од 28 милијарди евра – то је минус од 80 одсто у односу на исти период прошле године. Немачка наиме тражи координисан приступ ЕУ како би скијалишта у алпским земљама ограничила ширење корона вируса.
Велика Британија
Удео британских радника који су на принудним одморима скочио је на највиши ниво од краја јуна након увођења привремених четворонедељних мера затварања широм Енглеске због другог таласа епидемије коронавируса.
Како је саопштио тамошњи Национални завод за статистику (ОНС), у просеку је 15 одсто запослених било на принудним одморима између 2. и 15. новембра, у односу на девет процената из претходног извештаја који је покривао другу половину октобра.
Британска влада је увела четворонедељно закључавање 5. новембра, затворивши ресторане, пабове, продавнице неегзистенцијалне робе и велики број других предузећа.
Министар финансија Риши Сунак намеравао је да укине програм субвенција за очување радних места крајем октобра, али га је други талас Ковида приморао да га продужи до краја марта. На врхунцу пандемије у мају, овим програмом је било подржано 8,9 милиона радних места, или готово трећина свих запослених у Британији, и он је најскупљи део британског корона пакета економске подршке. Тај програм је до сада коштао 43 милијарде фунти (57 милијарди долара).
Британска Канцеларија за буџетску одговорност (ОБР) проценила је у среду да ће у новембру удео радника на принудним одморима порасти на 21 посто радне снаге због блокада у Енглеској и другим деловима Уједињеног Краљевства, пре него што се спусти на 12 процената почетком 2021, кад се ублаже ограничења.
Италија
Италијанске власти се труде да не "закључавају" своју државу у потпуности како би избегли огроман утицај на привреду. Ипак увели су појачане мере рестрикције, како би спречили раст оболелих од корона вируса.
Градоначелници практично имају овлашћење да затворе јавна места после 21 сат, док је време рада ресторана и број људи у групи такође пооштрено.
Недавно је пмијер Италије Ђузепе Конте апеловао на своје суграђане да не иду на скијање током Божићних празника и тако дају свој допринос у борби против ширења корона вируса од којег је до сада у Италији преминуло више од 50 хиљада људи. Ту се створила велика полемика, имајући у виду да италијанска скијалишта сваке године остваре приходе од око 11 милијарди долара, а трећина тог износа генерише се током празничних дана за Божић и Нову годину.
Премијер Конте је поручио да се ове године не смеју дозволити празнична путовања у ски центре на Алпима и Доломитима, јер Италија то "не може себи да приушти", али се с друге стране истиче да је угрожена економија од које живе читаве планинске заједнице.
Аустрија
Аустрија је током новембра започела нову блокаду која треба да успори ширење коронавируса, тако да људи смеју да напуштају домове само да би купили намирнице, отишли на послове који се сматрају кључним, да вежбају или помажу онима којима је потребна помоћ.
Наређено је да се затворе сви ресторани, продавнице, фризерски салони и друге услуге, а настава у државним школама одвија се на даљину.
Аустријски канцелар Себастијан Курц, поводом очекивања грађана да ће доћи до скоријег попуштања рестрикција, указао је да ће и после 7. децембра остати "масовна ограничења"“.
- И после 7. децембра мораћемо да живимо уз даља масовна ограничења. У сваком случају, нећемо предузети никакве исхитрене кораке отварања - подвукао је Курц.
Према његовим речима, треће закључавање земље мора бити спречено, а масовно тестирање, које је планирано за децембар, види као велику шансу.