На Потпећком језеру постављена сајла дуга 300 метара: Браниће српске реке од гомиле смећа које плута Лимом
Пројекат вредан 130 000 евра, партнерски финансирају Европска унија и општина Прибој и реализоваће се у две фазе
Недалеко од бране на Потпећком језеру биће постављена сајла дуга 300 метара, која ће сакупљати смеће које плута Лимом, ружи изглед Рибарског насеља и угрожава рад хидроцентрале. Пројекат вредан 130 000 евра, партнерски финансирају Европска унија и општина Прибој и реализоваће се у две фазе.
РУСИ ПОЧЕЛИ СА ВАКЦИНАЦИЈОМ, А ШТА ЈЕ СА СРБИМА? Наши епидемиолози открили када руски спас стиже за наше грађане
КОНФЕРЕНЦИЈА КРИЗНОГ ШТАБА: Нема хора, тимског спорта, скандирања ни навијања! ЕВО КАД ДЕТЕ СМЕ ДА СКИНЕ МАСКУ
ДР КОН НАЈАВИО ЗНАЧАЈНЕ ПРОМЕНЕ У НАСТАВНОМ ПРОГРАМУ: Више неће бити ових активности
- Очекује се да ће радови бити завршени до првог јесењег плавног таласа. У почетку ће се смеће прикупљати уз помоћ чамаца, припремљена су два полиестерска и пет десантних са моторима, док је у другој фази пројектовано да се на самој обали поставе селектори за и да се купи једно возило са грајфером, које ће вадити смеће и одвозити га на депонију. Планирано је такође да се постави преса за балирање пластике која би потом била рециклирана, што ће омогућити да сајла финансира сопствену амортизацију и рад - казао је Синиша Лаковић из еколошког удружења Јастреб које је један од носилаца пројекта.
Упоредо са овим пројектом гради се и приступни пут у дужини од 150 метара, како би могло да се до самог језера и баријере приђе камионом. Следи постављање упоришне тачке за коју ће се везати сајла, која прелази на другу страну језера. Сајла је дуга 300 метара и биће постављена под углом, тако да ће самим током смеће бити привучено обали, са које ће се преузимати и склањати.
Председница Планинарског друштва "Лесковац" Валентина Токовић истиче да планинари увек учествују у свим еколошким акцијама и потсећа да је чишћење Потпећког језера увек било "сизифов посао".
- Постављањем сајле решава се велики проблем са којим се сусреће новоизграђено Рибарско насеље али и општине Прибој и суседно Рудо у којима се на обалама Лима задржава највећа количина смећа. Редовним чишћењем отпада са сајле овај проблем биће коначно решен - казала је Токовић.
Поплавни талас из Црне Горе са собом доноси кубике смећа који се гомилају на хидроцентрали која потом мора да подигне уставе и то смеће потом иде даље низводно до Дрине, затим у Саву и на крају стиже у Београд, што потвђује вишеструки значај овог пројекта.
Општина Прибој је најугроженија у сливу Лима јер пет општина у Црној Гори кроз које протиче ова река, нема санитарну депонију и свој отпад складиште на обалама, а потом уласком у Србију Лим долази на најчувенију еколошку бомбу у земљи, депонију Стањевине у Пријепољу, која додатно загађује реку, а онда се сав тај отпад генерише у Потпећко језеро.
- Према проценама стручњака језером плута око 40 хиљада кубних метара смећа што угрожава рад хидроелектране Потпећ, а 40 одсто отпада потоне и на тај начин трајно контаминира прибојску котлину - казао је Горан Рековић из удружења грађана "Примус" и додао да ће на овај начин трајно бити решени проблеми са отпадом у реци Лим.