НАЈЧЕШЋА ПОСЛЕДИЦА НАКОН КОРОНЕ ЈЕСУ ПРОБЛЕМИ СА СРЦЕМ: 60 дана након прележаног вируса НИКАКО не радите ово!
Све више пацијената који су прележали ковид све чешће се жале на лупање срца, а лекари су између осталих срчаних проблема као последицу прележаног вируса открили и ослабљен срчани мишић.
Све је више пацијената који се после прележане короне жале на лупање срца, а лекари су, између осталих срчаних проблема, као последицу вируса открили и ослабљени срчани мишић.
Због тога кардиолози упозоравају да чак три месеца после прележане инфекције не треба организам излагати претераној физичкој активности јер постоји ризик да дође и до срчаног удара.
ПОШТОВАНИ, ОВО ЈЕ ГИЛЕ! И не, Гиле није обична дивља свиња, она је посебна свиња: "Имамо три ћерке, одрасле су са њм" (ВИДЕО)
Овуда је пролазио Свети Сава: Српска Кападокија налази се баш надомак Ниша (ВИДЕО)
ЊИХ ДВОЈИЦА СУ НАЈБОЉИ ПРИЈАТЕЉИ И КОЛЕГЕ: Упознајте Душана и Круза - они су тим који не зна шта је страх (ФОТО)
Кардиолог проф. др Синиша Павловић рекао је да су се људи превише опустили и потценили нове сојеве ковида, конкретно омикрон.
- И поред чињенице да у највећем броју случајева клиничке слике нису тешке, пацијенти у периоду од најмање три месеца након вируса не треба да теже никаквом физичком оптерећењу. Сама чињеница да постоји ризик да се иза те благе инфекције крије миокардитис треба да укаже на то да се људи припазе, а посебно млади, који су склони спорту, теретани и разним активностима - каже проф. др Павловић и додаје:
- Саветујемо све пацијенте да, уколико су током инфекције у неком тренутку осетили малаксалост, то треба да схвате као аларм да после ковида организам треба да одмарају како би се после неког времена опоравио. Тако је и код обичне прехладе, а када је коронавирус у питању, то упозорење је још јаче. Он је подсетио и на чињеницу да је ковид показао да не напада само респираторне органе већ и цео организам.
Симптоми
низак притисак
висок ниво шећера
нелагодност у грудима
- Очекујемо од људи да имају дозу разума и да не доказују колико су физички активни, колико могу да издрже, да им вирус не може ништа, јер имамо примере где се показало другачије.
И светски стручњаци су упозорили да омикрон варијанта, иако је блажа, може да изазове компликације, па тако опорављени пацијенти имају већи ризик од срчаних обољења попут кардиомиопатије, згрушавања крви, палпитације, недостатка даха.
- Много пацијената се жали на недостатак ваздуха и лупање срца. Вирус доводи до упале крвних судова, што доводи до згрушавања крви. Ово може да доведе до срчаног удара, тако да треба бити опрезан при вежбању и физичкој активности - рекао је кардиолог Ганеш Мантан из медицинског центра "Матана" у Индији, а преноси Тајмс ов Индија.
Подсетимо, недавно је и васкуларни хирург Мирољуб Драшковић објаснио за Курир телевизију како корона утиче на васкуларни систем.
- Још се не зна шта све може бити. Цињеница је да смо за две године могли да закљуцимо да ова болест и те како утице на васкуларни систем. То је процес који доводи до поремећаја у ендотелу крвних судова. Мало је чудно да вируси изазивају такве промене, али ми више о томе не можемо дискутовати, морамо да се суочавамо са последицама.
Врло су честе тромбозе, неуобичајено колико има тромбоза, рецимо, два-три месеца након операције. А тек после операције које све симптоме видимо, књиге о томе нису писале. Изненадне смрти код ковид болесника су најјчешће због тромбоемболије - објаснио је др Драшковић.