НАЈЧЕШЋИ РАЗЛОЗИ ОНИХ КОЈИ НЕ НОСЕ МАСКУ: Двосмислене поруке збуњују, људи не верују више ништа никоме
Упркос бројним апелима Кризног штаба да носимо маске како бисмо заштитили себе, а и друге, па од недавно и кажњаванима, и даље бар половина грађана не носи маске на затвореним местима. Напољу чак потпуно доминирају ови откривених лица.
Судећи према стручњацима за људску психу, међу несавеснима има, како оних којима из здравствених разлога смета ношење исте, тако и оних који верују да тако остварују своје право на одлучивање, до оних који не верују да маска може да их заштити. Има, наравно, у свему томе и тога што ми као народ немамо навику да их носимо.
ГУЖВЕ ИСПРЕД ХРАМОВА ШИРОМ СРБИЈЕ: На стотине верника јуче опседали цркве на Свету Петку (ФОТО)
ЈОШ ЈЕДАН СУНЧАН ДАН ПРЕД НАМА: Следе промене, познато какво нас време очекује до краја недеље
ОВО ЈЕ ХЕРОЈ СА ДОРЋОЛА: Павле је молер који је ризиковао свој живот да би спасио живот једне младе девојке (ФОТО)
Психијатар др Слободан Јовичић сматра да је међу онима који не носе маске присутно неповерење, страх и замор од двоструких порука.
- Неповерење је одувек постојало, али сад је кулминирало, због двосмислених порука које стижу, како из света, тако и од домаћих лекара. Једни кажу да носимо маске, а други кажу да оне немају ефекта. После ових непознаница, нама само остаје да неком верујемо или не. Ако сте коме некад веровали, то је био лекар, а сада тога нема. Неповерење и параноја су одувек постојали, а сада се шире и људи не верују више ништа никоме - каже др Јовичић и додаје:
- Питање је само да ли сте дисциплинован грађанин или не?
Студија: Неношење маске повезано је са асоцијалним особинама
Научници у Бразилу утврдили су да они који имају отпор према мерама безбедности, као што је ношење маски неретко имају асоцијалне особине личности. Утврђено је да су они који се не придржавају мера заштите против ковид 19 безосећајни, непријатељски расположени и лажљиви. Њихова студија била је прва ове врсте у Латинској Америци и анкетирала је преко 1.500 људи између 18 и 73 године. Тим који је спровео студију рекао је да се нада да ће налази помоћи здравственим званичницима да учине више на едукацији људи и утицају на њихове одлуке, пише Индепендент.
Иако су се широм света одвијали протести око ношења маски, њихова ефикасност се и даље доказује у све већем броју студија.
Он посебно указује на један проценат његових пацијената којима маска одговара, јер тиме сакривају своје лице, па самим тим и идентитет, па му се често "похвале" да су рекли или урадили нешто што у другим условима не би.
Да је разлог неношења маски у највећем броју случајева резултат незадовољства слаже се психолог Александар Шибул.
- Постоји један отпор због тога што је људима доста затворености и свега. Имамо прилике да видимо исто и у земљама Западне Европе где организују разне протесте против мера. На све то, не постоји довољна убеђеност да се корона разликује много од сезонског грипа, што показује и статистика. И онда млади, ако се иоле информишу, одбијају да носе маске, јер сматрају да њима неће бити ништа - констатује психолог.
Он мисли да ту доста греше, јер треба да мисле на старије суграђане и оне лошијег здравља.
- Ношење маски значи одговорност према угроженим категоријама. Код нас гледа свако себе, не маре за друге. Присутан је тај недостатак свести о другима - додаје Шибул.