НАЈНОВИЈЕ КОРОНА БРОЈКЕ: У Србији још 8.187 оболелих, преминуло 67 пацијената
Најновији корона подаци.
У последња 24 сата корона вирус је потврђен код 8.187 особа, а истовремено је од последица ове болести преминуло 67 пацијената.
Тестирано је 22.349 особа. Помоћу респиратора дише 191 болесника.
ПО ОВОМЕ СЕ НАЛАЗИМО МЕЂУ ПРВИХ 10 ЗЕМАЉА СВЕТА: У Србији данас сви имају једнаке шансе за раст и развој
ШТА ЗНАМО О МИСТЕРИОЗНОЈ МАНЕКЕНКИ КОЈА ТВРДИ ДА ЈЕ СРЕЛА МАТЕЈА: Четири пута видела младића који личи на Периша?
АУТОМОБИЛ ЗА НЕКОЛИКО МИНУТА НЕСТАО ЗАВЕЈАН У СНЕГУ: Ако сте за празнике планирали на ову планину, будите опрезни (ФОТО)
Нови симптоми стелт омикрона
За две године ковид 19 мутирао је неколико пута, док су први симптоми били углавном слични у свим варијантама.
Ипак, оно што знамо је, да је степен заражавања увек био већи од претходног соја, а разлика се осликавала и у клиничким сликама. Омикрон је најзаразнији сој до сада, а од подваријанте "стелт" очекује се да је макар за нијансу заразнији од свог првобитног облика.
Епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић објашњава када и зашто се јављају вртоглавице код "стелт омикрона", и да је у суштини разлог тај да онај ко већ има проблем са вртоглавицом, она ће се можда јавити као симптом.
- Појединачно се јављају вртоглавице, свако индивидуално реагује. Онај ко има проблем са вртоглавицама, може имати када се инфицира, даље, као што ће они који имају проблем са зглобовима и мишићима, имати такве проблеме док су инфицирани. Дакле, то није нека општа карактеристика јер су симптоме углавном исти као код обичног омикрона. Оно што ми примећујемо код омикрона да имамо контрадикторне информације, и потребно је време како бисмо знали прецизно и класификовали све и како иде. Шта ми сада имамо? Имамо велики број позитивних, а с друге стране имамо хоспитализацију која и даље споро расте - објашњава професор Тиодоровић, који истиче да не постоје неке битне разлике између стелта и обичног омикрона.
Код већине са друге стране, доминирају лакше клиничке слике, од којих се изузимају тешки хронични болесници који већ имају проблем придружених болести.
- Дакле, доминирају лакше клиничке слике, многи то преболе на ногама, или чак прође с неком лакшом клиничком сликом у кућним условима. Код хроничних болесника се то може искомпликовати, што видимо са бројем умрлих на дневном нивоу. Шта сада закључујемо? Па опет морамо водити рачуна о људима који имају хронична обољења, код којих се може лако искомпликовати болест, а о томе и млади морају да размишљају како их не бисмо заразили - прича професор Тиодоровић.
Тромб као последица ковида
Др Јанковић објашњава и зашто је тромб који настаје након ковида озбиљнији од других крвних угрушака.
- Најозбиљнији разлог настанка најтежих форми болести је имунолошки узроковано прокоагулатно стање, где управо имунолошким механизмима и оштећењем малих крвних судова долази до стварања тромба, који је сасвим другачији од тромбова који се могу видети у физиолошким условима - наводи он.
- Тромбоемболијске компликације најчешћи су непосредни узрочник смртног исхода и доводе до можданог и срчаног удара, инфаркта црева и плућне тромбоемболије. Сви хоспитализовани пацијенти добијају превентивно лекове који спречавају или смањују потенцијал згрушавања крви попут нискомолекуларних хепарина, витамин К антагониста или директних антикоагуланаса али нипошто их пацијенти не смеју да узимају на своју руку, поготово што прекомерна доза ових лекова може довести до потенцирања крварења - каже Јанковић.