НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 4.157 позитивних, преминуло 16 особа: Колики проценат вакцинисаних развије антитела?
Најновији пресек стања коронавируса у Србији.
У Србији је у последњих 24 сата на корона вирус тестирано 16.743 грађана од којих је 4.157 новозаражених.
Преминуло је 16 пацијената.
На респираторима широм Србије тренутно су 168 пацијента.
СПЕЦИЈАЛНИ ТИМ СТИЖЕ У ВРАЊЕ - ПО НАЛОГУ АНЕ БРНАБИЋ: Алармантно стање, дуже време не пада број заражених
"МОРАМО ДА ЗАУСТАВИМО ШИРЕЊЕ ВИРУСА" Предраг Кон послао оштру поруку, да ли ће бити увођења ванредног стања?
СТИЖЕ РЕВОЛУЦИЈА ЗА СРПСКО ЗДРАВСТВО: Европска хитна помоћ, мањи број царских резова... Шта нам доноси МАСТЕРПЛАН?
Више од 98 одсто пелцованих "Фајзер-бионтековом", "Синофармовом" или руском вакцином "спутњик В", развило је антитела после вакцинације.
То су показали прелиминарни резултати студије коју је на лекарима спровео Институт за примену нуклеарне енергије (ИНЕП), открива др Марија Гњатовић.
- Титар антитела после вакцинације се разликује, зависно од општег стања особе и евентуалног присуства хроничних болести, али ми сада поуздано знамо да огромна већина добро одговори на сваку од прве три вакцине примењене у Србији - каже др Гњатовић.
- За "Астра Зенекину" вакцину ћемо тек радити анализу. Очекујемо да ће се резултати одговора на вакцине разликовати када студија буде рађена на општој популацији, јер су лекари стално изложени вирусу - наводи она.
Према светским подацима, очекује се да свега око пет одсто људи не развије имуни одговор после вакцинације. Слично је и после прележане инфекције вирусом корона.
Многи још мисле да се после природне инфекције у многим случајевима не развија имуни одговор, па пројектују да је тако и са вакцином, али др Гњатовић разбија такве заблуде:
- Махом сви, у мањој или већој мери, у неком тренутку развијају антитела после прележаног ковида, изузеци су ретки, а међу њима су, опет, они који примају специфичне терапије - објашњава научна сарадница у ИНЕП-у.
Кинеска дуже штити
Чињеницу да је међу новоинфициранима све више и оних који су примили бар једну дозу вакцине, др Марија Гњатовић објашњава и тиме што је највећи број вакцинисаних у Србији примио кинеску вакцину произвођача "Синофарм", после које се спорије стварају антитела него код вакцинације "спутњиком" или "фајзер-бионтековом" вакцином.
То никако не значи да је "синофарм" вакцина мање добра, напротив, чак има мање нежељених дејстава, једноставно је у питању друга технологија производње, због које ће она, како се очекује, дуже штитити од ковида.
Др Навал ал Каби, председница Националног комитета за борбу против ковида 19, рекла је да није било пријема критичних случајева, нити смртних исхода, међу онима који су вакцинисани у Абу Дабију што ефикасност против тешког облика болести чини стопроцентном. Особе које су инфициране након примања обе дозе углавном су добиле асимптоматску слику, или веома благе симптоме.