НАКОН 30 ДАНА ПОЛИЦИЈА МОРА ДА ПРЕДУЗМЕ ОВЕ КОРАКЕ! Ево када престаје активна потрага за Перишем и каква је даља процедура
Сплићанин Матеј Периш дошао је у Београд како би прославио дочек Нове године. Он је у ноћи између 30. и 31. изашао из познатог клуба на Бетон хали, након чега му се губи траг
Урош Бабић из Центра за стратешку анализу и Весна Томић, социјални психолог истакли су да, иако погрешне информације на друштвеним мрежама могу за нијансу да успоре потрагу за несталим Сплићанином Матејем Перишом, не могу да је саботирају, јер полиција и те како зна да ради свој посао стручно и одговорно.
Сплићанин Матеј Периш дошао је у Београд како би прославио дочек Нове године. Он је у ноћи између 30. и 31. изашао из познатог клуба на Бетон хали, након чега му се губи траг. Његови пријатељи нестанак Периша пријавили су тек следећег дана након чега креће активна потрага за несталим момком.
- До скоро ми нисмо могли да тврдимо да је нестали држављанин Хрватске ушао у воду. Сада са проналаском сигнала, ми више немамо сумње. Сада је чињеница да МУП Републике Србије користи сву техничку подршку како би дошао до неких сазнања. Сам ток реке наводи да се траг прати ка Смедереву - истиче Бабић.
Томић је доала да се у овој ситуацији види колико се заправо изгубила пристојност гарађана .
- Изгубила нам се притојност грађанска, па долази до тога да се шаљу погрешне информације. Пристојност се изгубила. Са овим друштвеним мрежама и савременим технологијама, начином комуникације, неадекавтним, просто се претерује. Злоупотребе су могуће, али наша полиција зна свој посао, али у сваком случају у психолошком смислу отежавају истагу, поготово породици. Моје је моишљење да су људи пуни негативне енергије, ако је не испоље на једом случају, испољиће на другом. Заједница у Србији је препуна агресивног понашања, примитивизма, који се намеће као нов систем вредности, без икакве емпатије - каже Весна Томић, социјални психолог.
Урош Бабић навео је да тужилац треба да се обрачуна са изношењем информација на друштвеним мрежама.
- Свако треба да ради свој посао, и оно што је у надлежности истражних органа, то треба ту и да остане. Све што утиче негативно на ток истраге, јављање људи који се лажно представљају као Матеј или који јављају да су га видели, а српска администрација је кључна да се овај случај реши. Морамо схватити да само оно што тужилац објави може ићи у медије, а поготово треба да се позабави објављивањем лажних података који се могу наћи на друштвеним мрежама. Сви ми морамо имати обзира према његовој породици - истакао је Урош Бабић из Центра за стратешку анализу.
Бабић је истакао и да је јасно да у случају нестанка Сплићана нема кривичног дела, па је најважније да се утврди ток кретања током ноћи.
- Јасно је да није било никаквог кривичног дела када је у питању његов нестанак. Важно је да се утврди сам ток кретања Матеја током ноћи. Морамо се уздати у српску полицију и сарадњу са хрватском полицијом - истакао је Бабић и додаје:
- Телефони новије серије имају могућност да се лоцирају под водом. Постоји могућност или да је Матеј по уласку у реку пливао ка Ратном острву или да је нешто навело телефон ка тамо. Сигнал телефона може да се прати до на око 2 метара дубине, па можда и постоји нека нада да ће се истрага ускоро завршити - истакао је Бабић.
Како наводи, потрага ће се активно наставити 30 дана од пријављивања нестанка, након чега ће полиција радити по принципу одређених дојава.
- У принципу фокус је и даље на прегледању видео снимака и саслушању. И даље се прати тај део око сведока који су били присутни то вече. Потрага ће се активно наставити 30 дана од нестанка. Након тог дана, потрага и даље наставља, али тада припадници унутрашњих послова раде по принципу одређених дојава, или сазнања о самој истрази - каже Бабић и додаје:
- Надлежни органи користе сву доступну технологију како би дошли до сазнања. Верујем да ће положај телефона открити нешто више о самом нестанку. Увек морамо веровати у позитиван исход, ништа се не сме препустити случају и поред свега, сви се надамо да ће се Матеј појавити жив и здрав - закључио је Бабић.