СВИ ДЕТАЉИ ПРОЦЕДУРЕ: Ево како саобраћајци раде НАРКО-ТЕСТ - две су опције, користе их и пресретачи
Од почетка године ухваћено дупло више особа које су возиле под дејством психоактивних супстанци него у истом периоду лани.
Један од најопаснијих прекршаја у саобраћају је вожња у алкохолисаном стању. Али, чини се да ново време дониси и ново бреме, па се тако на улицама и друмовима све чешће суочавамо и са возичима који управљају возилом под дејством психоактивних супстанци.
-Од почетка ове године, саобраћајна полиција искључила је из саобраћаја 400 возача који су управљали возилом под дејством психоактивних супстанци, што је двоструко више у односу на исти период прошле године - каже пуковник Бобан Милинковић, заменик начелника Управе саобраћајне полиције Републике Србије.
ОРЛ специјалиста упозорава: Ове симптоме не смете да игноришете! Ево како да заштитите нос и дисајне путеве!
МОЋНА СПРАВА У РУКАМА ПОЛИЦАЈАЦА: Овако раде нове камере за "хватање" нерегистрованих возила
КОЛА ЋЕ БИТИ УНИШТАВАНА ПОД ПРЕСОМ ПРЕД ОЧИМА БАХАТИХ ВОЗАЧА? Ускоро нова измена закона о саобраћају!
Посебно забрињава податак да је више од четвртине искључених возача, поред управљања под дејством психоактивних супстанци, исто време чинило и друге прекршаје, најчешће је то управљање возилом без возачке дозволе.
Један је упућивање таквог возача на стручни преглед у одговарајућу здравствену установу, где медицинско особље врши анализу на основу узорка крви, односно урина.
Други начин је далеко ефикаснији. Наиме, у циљу откривања дрогираних возача полиција све више користи специјални уређај који омогућује полицијским службеницима да на лицу места, тамо где је возач заустављен, врше контролу присуства наркотика у организму.
Овај уређај, на основу узорка пљувачке, детектује присуство седам врста наркотика у организму возача: амфетамин, канабис, кокаин, метамфетамин, опијате, метадон и бензодијазепин.
Контрола се састоји од узимања узорка пљувачке за анализу и тај процес траје од једног до четири минута. Овакви уређаји се све чешће налазе у патролним возилима.
За управљање возилом под дејством психоактивних супстанци, закон прописује новчану казну од 20.000 до 40.000 динара, или казну затвора у трајању до 30 дана, осам казнених поена и заштитну меру забране управљања возилом у трајању од најмање шест месеци.