НАЗИРЕ ЛИ СЕ СВЕТЛО НА КРАЈУ ТУНЕЛА? ПОЧЕЛО "ГРАБЉЕЊЕ" ЗА ЦЕПИВОМ: Пет кључних питања о вакцини против короне
Исцрпљујућа битка с вирусом корона траје већ скоро годину дана
Вест да је у Великој Британији, Русији и Кини почела вакцинација улила је наду да ћемо наредне године моћи да се вратимо у нормалне животне токове.
"САМО ЈЕ ПАО НА ПОД, ДОКТОР НИЈЕ УСПЕО ДА ГА СПАСЕ" Велика ТРАГЕДИЈА у Краљеву! Пацијент преминуо у чекаоници
ЛАВОВСКА БОРБА НА ЖИВОТ И СМРТ! Отворено ново ковид одељење у Србији: Ради се крваво, лекари мокри под скафандерима
"ПЛУЋА СУ САМО ВРАТА ЗА КОРОНУ" Наш познати лекар објашњава како вирус ствара СУПЕРИНФЕКЦИЈУ
Исцрпљујућа битка с вирусом корона траје већ скоро годину дана, али се сада, коначно, назире светло на крају овог тмурног пандемијског тунела. И зато се ових дана с највећом пажњом прати свака вест која је везана за вакцинацију, како код нас тако и у свету.
Главно, вероватно и најтеже питање пошто је на целој планети почело грабљење за цепивом. О томе сведоче и најаве да ће обимнија вакцинација у једној Немачкој почети у марту, а у Француској тек од априла.
- Боримо се да добијемо вакцину када и чланице ЕУ, можда са два, три дана закашњења - рекао је председник Србије Александар Вучић.
Да се ради о великој борби, сведоче и речи министра здравља Златибора Лончара, који је навео да ће мала количина вакцина стићи до краја године, а да ће их довољно бити тек на јесен следеће године.
- Чак 96 одсто вакцина већ су купиле богате западне земље. Имала сам састанак с једном компанијом која производи вакцине и они су ми рекли да вакцину можемо да добијемо у четвртом кварталу 2021. јер су за сада већ продали све залихе - открила је премијерка Ана Брнабић.
Консултант за имунизацију Уницефа и Светске банке и председник Друштва за јавно здравље Србије Драгослав Поповић каже да је реалистична изјава да ће масовна вакцинација код нас почети у априлу следеће године и да би добрим делом била завршена до септембра.
Јасно је прописано ко су приоритети за вакцинацију: то су према речима наших стручњака прво ковид здравствени радници, па онда остали медицинари, затим полиција и војска, онда хронични болесници и старији.
Касније, и остали грађани који желе да приме вакцину.
- Вакцина нам је потребна, али и за то је потребно време. Морамо бити свесни да ће вакцина довести до колективног имунитета, али такође да не можемо целу нацију да вакцинишемо истог тренутка. Биће људи које неће моћи да је приме из различитих разлога, биће млађих од 18 година, за које она није предвиђена... - изјавио је недавно проф. Бранислав Тиодоровић.
Компаније "Фајзер" и "Бионтек" предале су документацију за регистрацију вакцине против короне у Србији, а и прве дозе руске вакцине "спутњик" за лабораторијску контролу стигле су недавно у нашу земљу.
Од осталих, у свету су развијене и вакцине америчке компаније "Модерна", па кинеске компаније "Синовак", али и британско-америчка Оксфорд-Астразенека.
Како је више пута најављено, Србија ће преговарати са свим произвођачима, а грађани ће моћи да бирају коју ће да приме. Вакцине ће бити бесплатне за све грађане, али вакцинисање неће бити обавезно.
Све вакцине ће проверити и њихову употребу дозволити Агенција за лекове и медицинска средства (АЛИМС).
- Процедура за регистрацију вакцине односи се на процену података о квалитету, ефикасности и безбедности. Постоји део контроле квалитета који је обавезан за све серије вакцина, не тестира се клинички, већ фармацеутско-хемијско-микробиолошки квалитет на основу узорка који стигне. Оно што је у овом моменту неизвесно јесте да не можемо да одговоримо на питање колико је дуготрајна ефикасност вакцине - рекао је Павле Зелић из АЛИМС-а.
Када је сама организација у питању, стручњаци објашњавају да је пре свега неопходно направити и план набавке шприцева и игала којима ће се вакцине давати, али и обезбедити довољно кадра због обимности посла.
- Највероватније ћемо морати да ангажујемо додатне људе, ако нам је систем сад већ преоптерећен, могу да помогну студенти и други здравствени радници. У неким земљама се вакцинација спроводи кроз апотеке, па не видим зашто не бисмо могли и њих да мобилизујемо - рекао је Драгослав Поповић.
То потврђује и др Тиодоровић.
- Што се наше земље тиче, до сада су урађене све потребне припреме и спремни су капацитети за вакцинацију. Одређено је где ће бити вакцинација, ко ће је изводити и који су приоритети. Ипак, није реално очекивати да ће Србија одједном добити два, три милиона вакцина, али се надамо да ћемо добити бар 500.000.
У последња 24 сата у Србији је на корона вирус тестирано 21.799 особа, њих 7.393 је позитивно, док је нажалост 56 особа преминуло. Према последњим подацима на респираторима у болницама се налазе 323 пацијента.
Београд и даље убедљиво води са 1.790 новозаражених, следе Нови Сад са 423 нова случаја, Крагујевац са 290, Ниш са 249, Краљево има 215. Ваљево 143, Панчево 141, Суботица 137.