НЕКАД ЈЕ БИО "РЕЗЕРВИСАН" ЗА ОДРАСЛЕ, САД РАЗАРА НАШУ ДЕЦУ: Српска докторка открила зашто корона удара на тинејџере
Начелница Дечје болнице КБЦ "Драгиша Мишовић" др Оливера Остојић изјавила је да је у тој установи тренутно на лечењу 25 заражене деце
До сада је ковид био "резервисан", ипак, за одрасле. Међутим, с појавом мутираног соја на удару вируса посебно су тинејџери. У овој доби забележене су обостране упале плућа и средње тешке клиничке слике.
ОТКРИВЕНО ЗА КОЛИКО МЕСЕЦИ ЋЕМО ПОБЕДИТИ КОРОНУ! Страни стручњаци изнели охрабрујућу анализу за Србију
И У ОВОМ ГРАДУ ВАКЦИНАЦИЈА БЕЗ ЗАКАЗИВАЊА! Ево са којим документима треба доћи у Дом здравља по цепиво
ИТАЛИЈАНСКИ МЕДИЈИ ПОНОВО ХВАЛЕ СРБИЈУ: Врата Београда отворена су за све, вакцина је доступна свима, и странцима! (ФОТО/ВИДЕО)
Начелница Дечје болнице КБЦ "Драгиша Мишовић" др Оливера Остојић изјавила је да је у тој установи тренутно на лечењу 25 заражене деце, 40 одсто више него у марту. Она је рекла да су на повећан број дечјих ковид пацијената највише утицали нови сојеви корона вируса.
- Очито је да су нови сојеви за децу заразнији. Најкритичнији пацијент са обостраном упалом плућа има 15 година - рекла је др Оливера Остојић.
Очигледно је, дакле, да су нови сојеви вируса, попут британског, заразнији за децу, али и да тинејџери чешће обољевају јер се слабије придржавају мера. Начелница Дечје клинике КБЦ "Драгиша Мишовић" Оливера Остојић каже да су тренутно најугроженији тинејџери и млађи адолесценти, а у болници којом руководи је највише пацијената од 15, 16. година. Код њих се развија обострана упала плућа типична за ковид.
- Добијају обострану упалу плућа јер се развијају ка одраслом добу, односно организму, и отуда имају и озбиљнију клиничку слику. Британски сој је јако доминантан и, грубо речено, пријемчивији за млађу популацију од ранијег соја. Чињеница је да није само то разлог, већ и да су тинејџери мање дисциплиновани када је реч о антиепидемиолошким мерама у односу на млађу децу, која су под већом контролом родитеља и васпитача - каже докторка Остојић.
Тренутно је у Дечјој болници КБЦ Драгиша Мишовић на лечењу 25 деце, што је 40 одсто више него током прошлог месеца.
- Британски сој је показао за 70 одсто већу вирулентност. И од појаве овог мутираног соја деца чешће и више обољевају. Тренутно је од укупног броја деце на клиници од 40 до 50 одсто тинејџера, а од 20 до 30 одсто су бебе. Најмање је деце из вртића и предшколског, што се показало као сигурна зона - истиче докторка Остојић.
Говорећи о томе има ли разлике у узрасту у односу на развијање болести, начелница дечје клинике појашњава да код беба нема продубљивања симптома. Бебе најчешће добију температуру која траје пар дана, док код тинејџера, иако већина прође безазлено, део развија озбиљнију клиничку слику. Докторка додаје да гојазни тинејџери развијају упалу плућа и да се болест креће до средње тешке клиничке слике, где се и заустави.
- Било је случајева да је неопходан кисеоник, и то траје пар дана, али није било ниједног случаја да је потребан респиратор. Надам се да ће тако и остати и с овим мутираним сојем. Ипак, иако се код старије деце развије озбиљнија клиничка слика, нису животно угрожени - истиче докторка Остојић.