"НЕКАДА МИСЛИ ДА ЈЕ КРИВО ЗА ОНО ШТО МУ СЕ ДЕСИЛО" Како заштити дете од траума у кривичним поступцима?
Дете као жртва кривичног дела већ је довољно повређено самим кривичним делом и сведочење би требало да се одвија под специјалним условима.
Деца као сведоци или жртве у кривичним поступцима увек су осетљива тема, наводи Гордана Стојановић Милошевић, чланица Савета за малолетнике. Оцењује да је дете као жртва кривичног дела већ довољно повређено самим кривичним делом и да би сведочење, узимање исказа требало да се одвија под специјалним условима.
НОВЕ МЛАДЕ НАДЕ ЗА ОДБРАНУ ОТАЏБИНЕ! Упис у војне школе – изазов за одабране (ФОТО)
ТЕМПЕРАТУРНИ ШОК КОБАН ПО ЗДРАВЉЕ: Посебно упозорење РХМЗ метеоропатама! (ФОТО)
ВЕРНИЦИ СЛАВЕ ВЕЛИКИ ПРАЗНИК ПОСВЕЋЕН ПОРОДИЦИ: Испоштујте старе обичаје за мир и благостање у кући
Сусрет са полицијом, тужилаштвом, судом често деца тешко подносе. Не смеју да буду у ситуацији да и по десет пута морају да причају о томе шта им се догодило - гинекологу, социјалном раднику, полицајцу, тужиоцу, суду, вештацима... да се осећају као да су сама на свету, да им нико не верује и да су она сама криви за то што се десило.
Гордана Стојановић Милошевић је навела да је кривични поступак један врло озбиљан и компликован процес, да је пунолетној особи тешко да прича о трауматичним искуствима и да се суочи, а посебно је тешко детету.
Објашњава да је дете као жртва кривичног дела већ довољно повређено самим кривичним делом и да би сведочење, узимање исказа требало да се одвија под специјалним условима.
- Њега би у суштини требало пустити да се поврати у нормалу, да се зацеле ране и за пунолетну особу је тешко да прича о трауматичним искуствима и да се суочи, а не за дете - оцењује Стојановић Милошевић.
Она наводи да се дете налази у једној непознатој ситуацији, да се плаши и да некада мисли да је оно криво за оно што му се десило.
- Ми морамо да водимо рачуна да то дете нама да валидан и квалитетан исказ јер нам је некад то крунски доказ у кривичном поступку, сведочење и испитивање сведока је јако важно. Детету је непознато све, он не зна ни где иде ни зашто. Оно се плаши, некад мисли да је оно криво за то што му се то десило - објашњава Стојановић Милошевић.
Наводи да у рад са дететом треба да се укључи стручна служба - психолог, социолог, лица која су оспособљена да на посебан начин разговарају са дететом, способна да дете оснаже.
- Важно је на који начин ћете детету прићи, битно је и да се он осећа сигурним на месту где има особу од поверења и да дâ исказ онда када је спремно - оцењује она.
Објашњава и да дете у кривичном поступку може да добије статус посебно осетљивог сведока.
- То је сведок који и сваки други говори о околностима и чињеницама које су му познате у вези извршења кривичног дела. И онда то дете одмах добија пуномоћника - адвоката који има посебна знања из права детета - наводи Стојановић Милошевић.