НЕОБИЧНА ПТИЦА УОЧЕНА НА ДУНАВУ! У Србији последњи пут виђена пре више од једног века (ФОТО/ВИДЕО)
Задњи пут ова ретка врста уочена је пре више од једног века
Центар за истраживање биодиверзитета објавио је да је на адама и заливима на Дунаву у близини насеља Велесница и Грабовица код Кладова уочено 16 јединки кудравог несита (Пелецанус цриспус), познатијег као кудрави или далматински пеликан, који се у Србији последњи пут гнездио пре више од једног века.
Најтраженији lux хотели 4* и 5* у Црној Гори по цени већ од 302 € ГРАТИС смештај за двоје деце до 15 година!
"АНА НИЈЕ ИЗВРШИЛА САМОУБИСТВО НЕГО ЈЕ УБИЈЕНА" Трагедија од које се генерал Младић никад није опоравио (ВИДЕО)
ЗАВРШЕНА ДРАМА НА ПРОКЛЕТИЈАМА: Српски планинар спасен, хеликоптером пребачен у Клинички центар (ФОТО)
Како је прецизирано, током експедиције у источној Србији, средином јуна 2021. године, орнитолози Природњачког музеја и Центра за истраживање биодиверзитета посматрали су неколико ретких и угрожених врста птица, међу којима су и одрасли парови кудравог пеликана у фази гнежђења.
- Ове импозантне птице повремено су у Србији посматране током сеобе и зимовања, али је ово први пут после дуго времена да околности указују на могућност гнежђења - изјавио је виши кустос-орнитолог Природњачког музеја у Београду Марко Раковић.
Он је рекао да читава европска популација кудравог несита броји мање од 10.000 полно зрелих јединки, а ова врста се сматра угроженом јер њен опстанак зависи од мера заштите које спроводе људи.
- Зато су подаци о потенцијално новим природним гнездилиштима од великог значаја за заштиту врсте - рекао је Раковић.
Кудрави пеликан, једна од највећих птица летачица - дужине 180 центиметара и распона крила 3,5 метра, за своја гнездилишта тражи изолована и водом окружена места, а најближе такво место налази се у делти Дунава у Румунији и Бугарској, око 360 километара источно од Кладова.
У близини Радујевца у Неготинској крајини, како је наведено у саопштењу, посматрано је гнежђење још једне ретке врсте која је ишчезла са простора уже Србије - белокриле чигре (Цлидониас леуцоптерус).
Орнитолози су забележили и нови, тек други локалитет гнежђења црноглавог галеба (Ларус меланоцепхалус) у Србији, чија су два пара посматрана на гнежђењу у близини Ковина.
Поред ових, изванредно значајних налаза, забележене су и друге ретке и угрожене гнездарице попут модровране, црвеноглавог сврачка, патуљастог орла, обичне чигре и сиве гуске.