Необични папагаји код Ташића из Тополе: Док један у оригиналу скида звук vibera, други причају као навијени (ФОТО)
Љубав према овим егзотичним птицама одувек је постојала
Двориште породице Ташић из села Крћевац код Тополе једно је од највеселијих у Србији, јер ови домаћини имају необичне станаре. Узгајају чак осамдесет папагаја и за њих су они више од кућних љубимаца. Љубав према овим егзотичним птицама одувек је постојала, а прве папагаје, две тигрице, купили су на вашару и од тада је њихово јато само расло. У њиховој узгајивачници данас се налазе тигрице, нимфе, певајући папагаји, едел, патагонци, сунчане аратинге, брауноухе и козице.
ОПРЕЗ! ДА ЛИ ОБОЛЕЛИ ОД РАКА СМЕЈУ ДА ПРИМЕ ВАКЦИНУ: Др Грујичић објаснила под којим условима се препоручује
РУСИ ДОЛАЗЕ: Делегација из Русије у посети Торлаку, Србија почиње са производњом "Спутњика В"?
АЛКОХОЛ, ЦИГАРЕТЕ, ЈАЈА И ПОЛНИ ОДНОСИ: Да ли смемо да их конзумирамо пре вакцине и колико после исте?
- Едел прича, од патагонаца се кува супа иако је ми нисмо пробали, а мали Александар опонаша звук телефона. Једном приликом сам био напољу у близини наших кавеза и чуо сам звук као да ми звони viber, знам да сам оставио телефон у кући, онда сам схватио да је Александар скинуо звук vibera у оригиналу. Може и остале звукове успешно да опонаша. Имена најлакше изговарају, али кад се са њима вежба и ради онда и причају, разговор са њима је загарантован и никад није досадно - рекао је Драган Ташић.
Иако су у питању тропске птице, добро су се навикле на шумадијски снег и минус. Свако папагај има своје име, а домаћини их тако и зову. Највећу галаму у дворишту Ташића праве Мића, Кића, Живадинка, Шарко, Црвенка, Руменка, Зеленко кад укрсте гласове.
- Најпричљивији су када смо код њих у близини, док их хранимо, чистимо. Смештени су у кавезима, имају затворен и отворен део тако да су им услови прилагођени и за лето и за зиму. Добро подносе све промене времена, једино што им не прија то је ветар и промаја. Сада је напољу снег доста је хладно, тако да су смештени у унутрашњем делу објекта који је добро изолован од хладноће. Чак и на дебелом минусу они цвркућу тако да су врло отпорни. Нису захтевни кад је храна у питању, хране се два пута дневно, јабуке, сво воће, поврће, зрневље, додајемо им витамине, Калцијум углавном - објашњава Драган.
Додаје да папагаји брзо памте и јако су привржени власнику. Воле да се хране из руке и на тај начин се ствара веза између власника и птице. Живе у просеку 20-30 година.
- Папагаји се лежу 22-25 дана, за то време и отац и мајка леже на јајима, брига о подмлатку је заједничка. Зависно колико младих изведе толико и имамо да продамо, некад је то 4-6 јаја некад мање, зависи. Продајемо мале да би купили велике птице. Зараде ту нема све се своди на љубав. Папагаји су тражене птице, доста се купују нарочито деци као кућни љубимац - наводи Милан Ташић.