НИКАКО НЕМОЈТЕ СПАВАТИ ПРЕКО ДАНА: Данас славимо Преображење Господње, ово су обичаји које морате испоштовати
Српска православна црква слави Преображење Господње. Тај празник посвећен је сећању на догађај Христовог преображења на гори Тавор када он најављује своје потоње страдање и славу.
Празник Преображење Господње посвећен је тренутку када се, како каже хришћанско предање, Христос на гори Тавор пред апостолима преобразио и засијао као сунчева светлост.
- Тада се Христу и апостолима јавио Мојсије и Илија који су говорили са Господом о његовој смрти у Јерусалиму - пише у верским књигама.
ОСКРНАВЉЕНА СВЕТИЊА УСРЕД СРБИЈЕ! Посетиоци урезивали своја имена на фрескама, вандализам какав није виђен!
АНАСТАСИЈА ПРОНАЂЕНА - У ТОКУ ПОТЕРА ЗА ЊЕНИМ БИВШИМ МОМКОМ! Стриц открио шта се десило: "Нестало нам је из куће 15.000 евра"
РАСТЕ БРОЈ ОБОЛЕЛИХ ОД МАЈМУНСКИХ БОГИЊА У СРБИЈИ: "Батут" саопштио нове информације - једна ствар регистрована по први пут!
Икона Преображења често краси иконостасе, а на њој је представљен Христос на гори, окружен светлошћу, са саговорницима Илијом и Мојсијем, док тројица апостола, Петар, Јаков и Јован, уплашени леже на земљи.
У црквеним богослужењима празнује се седам дана, током којих се певају песме посвећене овом јеванђелском догађају.
Преображење пада увек у време Госпојинског поста зато је празнична трпеза обогаћена вином и рибом.
Бројни обичаји и веровања
Сваки празник и његови обичаји везани су и за годишње доба. Зато се у народу обично каже да од Преображења углавном више нема великих врућина, али и да се цела природа преображава.
Такође се некад веровало да је Преображење последњи дан за купање у рекама.
У цркви се на Преображење, у знак захвалности Богу на плодовима које даје земља, освећује грожђе и дели народу, а у крајевима где нема грожђа, друго воће.
Обичај је, такође, да се грожђе дели и на гробљу за покој душа мртвих.
Верује се и да се на велики празник Преображење и небо, у глуво доба ноћи, три пута преображава, а ко то види и другом обелодани - изгубиће разум.
Преко дана се на Преображење не спава да се не би дремало током године.
У виноградарским крајевима о Преображењу се окупљају они који су напустили завичај, у Метохији светковине су у Великој Хочи, под окриљем средњовековних Немањичких задужбина.