НИШКИ ВАТРОГАСАЦ ПОДЕЛИО САВЕТ ЗЛАТА ВРЕДАН: Горело већ шест димњака, ово је савет власницима кућа шта да ураде са оџаком
Према његовим речима, у случају да дође до паљења димњака грађани никако не треба да покушавају да пожар гасе водом, јер могу да направе већу штету, а ватру неће угасити.
Од почетка грејне сезоне за само пар недеља у Нишу је горело шест димњака, али тај број за нишке ватрогасце не представља изненађење јер се са тим сусрећу сваке јесени и зиме, рекао је командант Ватрогасно-спасилачке бригаде Ниш Срђан Николић.
СРБИЈА НА НОГАМА, ГОРЕ ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ! Питање из дечије књиге излудело кориснике - деца га решавају, али одрасли не могу (ФОТО)
"ДОК ПОСТОЈИ ГОРУЋИ МАТЕРИЈАЛ, ГОРЕЋЕ" Тиодоровић: Ако у октобру вакцинишемо 80 одсто људи, за Нову годину БИЋЕМО СЛОБОДНИ
ТРОЈЕ МАЛИШАНА НА РЕСПИРАТОРИМА, МЕЂУ ЊИМА И БЕБА ОД ПЕТ МЕСЕЦИ: Тужне вести из Института за мајку и дете: Животно су угрожени
Он је казао да су току прошле грејне сезоне 46 пута интервенисали због паљења димњака.
- Власници кућа и стамбених објеката не припреме димњаке за грејну сезону, не очисте их од заостале гарежи што доводи до њиховог запушавања. Када је димњак запушен, варница лако може да доведе до паљења гарежи - рекао је Николић.
Он је истакао да се ватра из димњака врло лако преноси на објекат, најчеше на кровну конструкцију.
- Припрема за грејну сезону подразумева и да власници провере да ли на димњацима нема оштећења и пукотина, што такође многи не чине. На објектима старије градње долази до одроњавања малтера и пуцања цигле, што може изазвати стварање пукотина, кроз које варнице пролазе и могу да изазову пожар у самој кући или стану - објаснио је Николић.
Према његовим речима, у случају да дође до паљења димњака грађани никако не треба да покушавају да пожар гасе водом, јер могу да направе већу штету, а ватру неће угасити.
- У димњаку се приликом пожара ствара температура од чак 900 степени Целзијусових и када у тај узан, а дугачак простор убацимо воду она ће се истог часа претворити у водену пару чија је запремина 1.700 пута већа од воде. Тада долази до стварања притиска у димњаку и до његовог пуцања - рекао је Николић.
До доласка ватрогасаца, додао је Николић, грађани могу пожар у димњаку да гасе затварањем отвора мокрим крпама, али уколико је простор задимљен морају да се евакуишу и обавесте друге станаре да то учине, уколико се ради о вишеспратницама.
- Када до паљења димњака дође за ватрогасце највећу помоћ представља то када грађани уклоне ствари које лако могу да се запале - истакао је Николић.
Истакао је да грађани свакако превентивно морају да уклоне из близине димњака лако запаљиве ствари, што такође многи не чине.
- На крововима који су ионако лако запаљиви јер су суве грађе, налазе се често и складишта различитих материјала, људи ту чувају и дрва за огрев, тако да се ватра лако разбукта када до пожара дође. Имали смо случајеве и да је ламперија постављена на димњак или да димњак није удаљен више од осам центиметара од дрвене конструкције крова - казао је Николић.
Он је саветовао свим власницима кућа и станова да димњаке добро изолују, јер се тиме битно смањује кондензација димних продуката и стварање гарежи коју варница може да запали.