Ослонац и сигурност за све грађане: Држава од 1. јануара помаже младим брачним паровима кроз ТРИ ПАКЕТА НОВЧАНЕ ПОМОЋИ
Стабилна и јака држава подразумева стабилан и јак наталитет.
Да би једна држава водила јаку, здраву, водећу и стабилну политику, поред основних инфраструктурних, економских, привредних, здравствених, образовних и других улагања у сфере које су и више него неопходне за један сигуран и економски стабилан живот сваког грађана, држава и њена политика морају водити рачуна и бринути о стопи наталитета.
Држава и њени челници морају обезбедити сигурност, стабилност, ослонац и безбедност за сваку породицу, као и услове за њен развитак. Поготово када су у питању млади брачни парови који се тек спремају да оснују и шире своју породицу. Подршку државе, како је најављено, имаће све младе мајке без обзира на радни статус.
Вођена идејом која за циљ има подстицај рађања деце, Влада Србије донела је одлуку да уведе три пакета помоћи млади брачним паровима како би им обезбедила основне услове за заснивање породице и даљи развој исте.
Наиме, од 1. јануара 2022. држава је најавила да ће подићи висину родитељског додатка за прво дете, па ће самим тим породиље уместо досадашњих 100.000 добијати 300.000 динара. На овај родитељски додатак имају право и породице које очекују друго, треће или четврто дете али за то још увек важе износи из 2018. године и то:
- За друго дете родитељски додатак износи 240.000 динара и исплаћује се у 24 једнаке месечне рате - једна рата износи 10.000 динара.
- За треће дете у породици износи 1.440.000 динара и његова исплата иде у 120 једнаких месечних рата - једна рата износи 12.000 динара.
- За четврто дете износи 2.160.000 динара и он се такође, као и за треће дели на 120 једнаких месечних рата - једна рата износи 18.000 динара.
У родитељски додатак улази и паушал за набавку опреме за дете који се исплаћује заједно са родитељским додатком за прво дете, као и са првом ратом за друго, треће и четврто дете и његова висина је 5.000 динара.
До 20.000 евра за исељење из родитељског дома
Држава је, и поред првог пакета помоћи у износу од 300.000 за прво дете, најавила и помоћ у износу од 10.000 до 20.000 евра паровима који планирају да се иселе из родитељског дома и заснују своју породицу.
- Реч је о новцу који би држава младим паровима дала бесповратно. Биће то директан поклон од 10 до 20.000 евра који ће им значити много уколико желе да заснују породице. Била би им то и директна мотивација да што пре изађу из родитељске куће. А, да бисмо спречили различите врсте злоупотреба, жена би била носилац права власништва - објаснио је раније председник Александар Вучић.
Студенти
Трећа врста помоћи односи се на родитеље који су тек добили или очекују прво дете, а још увек студирају.
Дакле, како је раније најављено, за девојку која затрудни неће важити постојећи рокови, као ни за оца детета уколико има студентски статус, већ ће полагање испита договарати са професором.
Поред ове одлуке, студенткиње неће губити годину, нити плаћати школарину за године проведене на трудничком и породиљском боловању. Једина њихова обавеза биће да студије заврше до 26. године, односно до 28, ако студирају медицину. Држава ће формирати и тим који ће разрадити све детаље у вези са олакшицама за студенте који одлуче да постану родитељи пре него што заврше факултет.
Демографске мере у Србији које су сада на снази
Услови за родитељски додатак:
Поред горе наведене новчане помоћи коју држава Србија пружа свим родитељима, да би будућа мајка остварила право на родитељски додатак неопходно је да је држављанин Републике Србије, али и да има пребивалиште у нашој земљи.
Номинални износ родитељског додатка и паушала за набавку опреме за дете усклађује се два пута годишње, 1. јануара и 1, јула са шестомесечним индексом потрошачких цена у Републици Србији.
Породиљско одсуство и накнада за негу детета
За одлазак на породиљско одсуство гледа се последњих 18 месеци који предходе месецу коришћења одсуства. Рачуница функционише тако што се саберу месечне основице на који су плаћени допиноси за примања која имају карактер зараде у последњих 18 месеци пре почетка одсуства. Затим се та добијена бројка дели са 18 и добија се просечни износ исплате.
Закон о финасијској подршци породици са децом каже да накнада зараде не може бити већа од три просечне плате у Републици Србији. Ипак, за маме које ово право остваре од 1. јануара 2022. године накнада ће моћи да буде већа, односно, висина накнаде повећана је на пет просечних плата у Србији.
Поред пакета мера за подстицање младих брачних парова на родитељство који је најавље од стране Владе Србије, многи градови и општине издвојили су средства за посебну помоћ породиљама. Ево на какву и колику помоћ можете да рачунате уколико живите у Београду:
- Новчано давање породиљи у износу од 10.000 динара једнократно
- На новчано давање породиљи за прворођено дете у износу од 10.000 динара једнократно
Уколико није у питању прво, већ друго, треће, четврто дете или близанци мере помоћи су више, а укључују:
- Новчано давање породиљи у износу од 10.000 динара једнократно
- Право на новчано давање породиљи за другорођено дете у износу од 10.000 динара једнократно
- Право на новчано давање породиљи за трећерођено дете у износу од 30.000 динара једнократно
- Право на новчано давање породиљи за близанце у износу од по 25.000,00 динара по детету, укупно 50.000,00 динара за оба детета
- Право на новчано давање незапосленој породиљи у износу од 30.000 динара једнократно само уколико су приходи по члану породице остварени у три месеца пре рођења детета испод 10.000,00 динара.
Вантелесна оплодња
Поред ових најављених мера финансијске помоћи, Република Србија и њени предводници мисле и обезбеђују подршку и за оне жене којима теже полази за руком да се остваре као мајке из других здравствених разлога. Овим поводом, држава је, уместо два, какав је случај био раније, сада обезбедила неограничен број покушаја лечења неплодности код осигураних жена поступцима који иду на терет обавезног здравственог осигурања.
Председник Србије Александар Вучић најавио је раније ове године да ће се праг за вантелесну оплодњу мењати у скоријем периоду, па се може очекивати ускоро и таква демографска мера и нова помоћ државе као вид сигурности, заштите и ослонца за све брачне парове који на овај начин покушају да добију дете.
Пар који се спрема за поступак мора да испуњава одређене услове, а олакшица је то да сада потврду могу добити одласком код само једне комисије.
Услови за добијање потврде су следећи:
- Поред 42 године за жену, брачни или ванбрачни пар пре тога мора да исцрпи све друге могућности за лечење неплодности.
- Ако се жена подвргла одговарајућем лечењу, а није успела да остане у другом стању.
- Да жена има очувану функцију јајника.
- Да је нормални индекс телесне масе (БМИ) мањи од 30 код жене и као последње постојање живих или морфолошки исправних сперматозоида уз све облике субфертилности мушкарца.
Поступак БМПО на терет средстава обавезног здравственог осигурања спроводи се у шест здравствених устанива из Плана мреже здравствених установа Републике Србије и 12 приватних које имају склопљене уговоре са РФЗО за обављање овог поступка.