НОВИ СЛУЧАЈЕВИ АФРИЧКЕ КУГЕ У СРБИЈИ: Забрањен лов дивљих свиња - надлежни саветују опрез
Уведене мере за спречавање уношења куге на газдинства и фарме
Због нових случајева афричке куге дивљих свиња у Нишу и Сврљигу забрањен је лов, а сеоским газдинствима и фармама на овим подручјима препоручује се појачана хигијена, каже руководилац Регионалног центра за сузбијање афричке куге у Нишу Мирољуб Марјановић. Истиче да болест није опасна за људско здравље, као и да међу домаћим свињама за сада нема откривених случајева.
Марјановић указује на погоршање епидемиолошке ситуације и објашњава да је прва одстрељена дивља свиња позитивна на вирус афричке куге на ловишту "Нишава" откривена 6. октобра, док је на ловишту "Сврљишке планине" први случај откривен још 15. септембра.
Докторка открива: Због чега су ЖЕНЕ подложније НАДУТОСТИ, ГАСОВИМА И ГРЧЕВИМА и како то да решите?
СВЕ ТЕЖА СИТУАЦИЈА У КИКИНДСКОЈ КОВИД БОЛНИЦИ: Најмлађи пацијент ЧЕТВОРОМЕСЕЧНА БЕБА
САМО У ОВОМ СЛУЧАЈУ СМЕ ДА СЕ ПИЈЕ! За лек који користимо свакодневно неопходан ОПРЕЗ
Зато су ова ловишта проглашена зараженим и лов је тамо забрањен у периоду од 60 дана, а ловачка удружења “Др Миленко Хаџић” и “Ниш” обилазе терен како би пронашли и уклонили лешеве и тако спречили ширење заразе, објашњава Марјановић.
Како наводи, појачане су и контроле криволова, а уведене су и мере за спречавање уноса куге на газдинства и фарме, односно за спречавање заражавања домаћих свиња, међу којима тренутно нема откривених случајева у местима које покрива нишки Регионални центар.
-За газдинства је важно да људи воде рачуна о томе како чувају свиње, пре свега да воде рачуна о хигијени објеката где их чувају, да се као дезобаријера користи жива сода или неко друго средство, да људи користе посебну одећу и обућу кад иду код свиња. Кад купују нове свиње пожељно је да их држе у карантину од 15 до 21 дан да би пратили њихово здравствено стање, па да их тек онда мешају са онима које већ чувају - каже Марјановић.
Тврди да опасности за људско здравље нема, али да је неопходан опрез јер човек може бити преносилац ове болести.
-То је зараза која напада само дивље и домаће свиње. Није зооноза и није опасна за људско здравље, али је човек механички преносилац. Ловци могу преко својих чизама, опреме, гардеробе и возила пренети заразу - објашњава Марјановић.
Осим Нишавског, афричка куга дивљих свиња откривена је и у свим општинама Пиротског округа, где је она присутна још од јануара 2020.
Марјановић каже да је тамо лов дозвољен, али да се обавља строга контрола меса након одстрела и да се оно тестира и на класичну кугу и трихинелозу.
Додаје да надлежни предузимају све мере како се болест не би проширила и на Топлички, Јабланички и Пчињски округ, које такође обухвата Регионални центар Ниш, али и ка северу, где има доста фарми свиња.
Подсетимо, вирус афричке куге забележен је и у неколико сеоских домаћинстава у алексиначком селу Мозгово у јануару ове године, а Марјановић наводи да је зараза тамо сузбијена и одјављена крајем септембра.
Јануара прошле године у Пиротском округу проглашена је епидемија афричке куге дивљих свиња, а маја исте године 1.000 свиња је тамо еутаназирано или одведено на клање.