ОГЛАСИО СЕ КОМШИЈА КОЈИ ЈЕ ПРИЈАВИО ПИЈАНИСТУ ПОЛИЦИЈИ: "Ћутали смо пуних 11 година, звук је веома продоран"
Он наводи да му је драго да је Владимир талентован и да развија свој таленат, али не на рачун њиховог живота и мира у сопственом стану.
- Од 2005. године, када смо се сви уселили у Универзитетско насеље, моја породица слуша вежбање клавира из комшијиног стана. Два професора клавира и поменути пијаниста који је тада био мали су вишечасовно вежбали сваког дана. Пуних 11 година нисмо реаговали у циљу одржавања добрих комшијских односа. Проблем је настао када је свирање постало вишеструко интензивније и када су почели да свирају полуконцертни клавир.
Овим речима комшија који је пријавио пијанисту Владимира Аћимовића (18) из Ниша због свирања клавира у свом стану описује генезу проблема који је, након Прекршајног суда, доспео и на новинске ступце будући да је против младог музичара покретнут поступак за нарушавање јавног реда и мира.
ЗАШТО СЕ ДЕЦА ЧЕСТО НЕ ШАЉУ НА ТЕСТИРАЊЕ? Др Вукомановић каже да постоје ДВА РАЗЛОГА ЗА ТО, а ево како да поступите
"ЧОВЕК МОЖЕ БЕЗ СВЕГА, ОСИМ БЕЗ ЉУБАВИ" Нема ни десет година, а већ је написала своју ПРВУ КЊИГУ посвећену другарима
ЈОШ ЈЕДАН СУНЧАН ДАН ПРЕД НАМА: Какво нас време очекује током следеће недеље
Он истиче да је тај полуконцертни клавир намењен за свирање у дворанама без озвучења јер је звук који он производи веома јак и продоран.
- Замислите само како изгледа живети уз свакодневно увежбавање композиција и непрестано понављање нота на полуконцертном клавиру. Проблем смо хтели да решимо на миран начин. Нудили смо финансијску помоћ комшији да изолује просторију у којој свира и да на тај тачин решимо проблем. Такође, у згради постоје празне, сређене заједничке просторије с прозором и централним грејањем. Међутим, комшија је све то одбио. Штавише, он није ни затражио протор за вежбање од Скупштине града, Симфонијског , Факултета уметности, Музичке школе... За њега је једино могуће решење свирање полуконцертног клавира у стану јер му је вероватно тако најудобније. То што због тога наша четворочлана породица са два ученика основне школе не може да води нормалан живот, њега уопште не занима јер сматра да је његов таленат изнад свега и најбитнији - наводи овај комшија који је захтевао да остане анониман.
Он наводи да му је драго да је Владимир талентован и да развија свој таленат, али не на рачун њиховог живота и мира у сопственом стану.
- Тачно је да су комшије потписале неку сагласност, али у моменту потписивања нико од њих није знао нашу страну приче јер се ми по ходницима нисмо жалили. Неке од комшија су му најавиле повлачење потписа, али имајте у виду да до осталих звук не допире том јачином јер у стану испод њих не станује нико а станови су велики (четири стана по спрату на четири различита угла зграде). Уосталом, та сагласност нема никакву законску важност јер вежбање смета нама који смо власници непокретности а чијие коришћење је ометено. Како би било, рецимо, комшији да моја деца крену да играју одборку или да возе ролере у стану? Овакво медијско експонирање у тренутку трајања прекршајног поступка има за циљ да изврши притисак на правосудне органе, а да ми у очима јавности будемо приказани као бахати појединци који немају разумевање за уметност и таленат, наводи комшија.
Полуконцертни клавир производи звук и до 95 дБ
Адвокат комшије Зоран Митић каже да се врши замена теза је се у медијима поступак који се води против Аћимовића описује као напад на класичну музику и уметност, што није тачно.
- Одлуком о кућном реду у Стамбеним зградама у Нишу која је на снази од 6. јула 2017. године, коришћење музичких апарата, ТВ пријемника, али и свирање и певање у посебним деловима зграде дозвољено само до собне јачине звука. На интернету се могу наћи подаци да полуконцертни клавир производи јачину звука од 70 децибела. Када свира такозвани фортисимо, клавир производи јачину звука од 95 децибела. Дозвољена собна јачина звука је 35 децибела. Очигледно је да се ради о тоталној замени теза. Овде није у питању никакав напад на музичку уметност, већ само жеља да моји клијенти своју непокретност користе на начин како је то предвиђено законом. Они никог другог не ометају у коришћењу непокретности, па то траже и од Владимира - објашњава адвокат Митић.
Према његовим речима, вежбање клавира на полуконцертном клавиру није за стамбени објекат а "ни у једној држави ни у једном граду на свету то не би могло да прође некажњено, односно покретањем оваквог поступка".
Вежбање није извођење дела
Адвокат Митић указује и на то да вежбање не подразумева извођење музичких дела, већ је то вежбање да би се музичка дела извела.
- То подразумева упорно понављање једног те истог дела тог музичког дела да би се увежбао. А онда можете да замислите како то изгледа имајући у виду и чињеницу да су моји клијенти изложени два, три пута јачем звуку од оног који је дозвољен. Све је лепо што је он врстан пијаниста, што је млад, што је успешан, али то му не даје за право да онемогућава моје клијенте у коришћењу непокретности - каже Митић.