ЗАПАДНИ МЕДИЈИ НАЈАВЉИВАЛИ НАПАД: Овако су новинске куће извештавале уочи и након злочиначке "Олује"
Погром почео на велики православни празник
Циљ војне операције "Олуја" било је заузимање највећег дела територије Српске Крајине и протеривање Срба са вековних огњишта.
Злочиначка акција је почела 4. августа 1995. године на православни празник Благе Марије у четири часа после поноћи кад су америчке ваздухопловне снаге бомбардовале два радара снага крајишких Срба.
Уз подршку НАТО и јединица Хрватског већа одбране и Армије БиХ прво је окупирано подручје Баније, Like, Кордуна и северне Далмације, да би само дан касније хрватска војска ушла у готово напуштен Книн (главни град некадашње РСК) и истакла хрватску заставу.
Шта су медији преносили тих дана
Српски медији су тог 4. августа преносили вести о стању и политици у Београду, Босни, Крајини и САД-у.
Иако је ситуација била тешка, није се могло наслутити да ће баш тог дана доћи до сурове акције и да ће се прекршити сва правила ратовања.
Почињено је етничко чишћење упркос чињеницама да се споменута област налазила под заштитом УН-а и да су представници бивше РСК у Женеви и Београду прихватили предлог међународне заједнице о мирном разрешењу ( План 3.4).
"САД прећутно дозволиле хрватски напад" - била је насловна страна "Политике" која је пренела изјаву једног америчког дипломате. Он је изјавио да САД "нису у стању" да пошаљу снаге у Бихаћ, али да није лоше да то Хрватска учини.
ОВО ЈЕ ИСТИНИТА ПРИЧА: Због сигурности породице, њихова имена не откривамо, а све остало остаје у Бенковцу
Реченица Баје Малог Книнџе кида душу: Најоштрија порука Хрватима због које ће се замислити!
"Почела је РАФАЛНА ПАЉБА, у кабини су ми већ сви били МРТВИ. Нисам могла да оставим СИНА да га растргну звери!"
С друге стране "Вашингтон пост" је писао о томе да су могући напади хрватске војске на територију Крајине уколико би пропали тадашњи дипломатски преговори у Женеви. Званичници су тада саопштили да је администрација америчког председника Била Клинтона дала прећутну сагласност хрватском нападу на Крајинске Србе.
- Пружити пуну подршку председнику Милошевићу - био је званичан став Москве што су тада пренели бројни медији.
Тадашњи представник Управе за штампу и информације руског МИП-а Михаил Демурин истакао је важност пуне подршке тадашњем председнику Србије Слободану Милошевићу.
- Ваља подржати све оне који су за мир, а не дозволити да се употребом оружане силе разбуктава рат - изјавио је тада Демурин.
Русија је тада поручила зараћеним Србима и муслиманима да зауставе ратна дејста и седну за сто преговора.
Хрватска одбила мировни план УН
У Женеви су се иначе 3. августа 1995. завршили разговори делегација Хрватске и Републике Српске Крајине за коју је посредник УН Торвалд Столтенберг тада оценио да би се могао избећи рат на Балкану.
- Нисмо дошли до споразума, али мислим да није далеко - изјавио је тада Столтенберг.
Ипак, није био у праву.
Члан хрватске делегације Ивић Пашалић изјавио је тада да су крајишки Срби одбацили хрватски захтев за " мирном реинтеграцијом".
Четвртог августа 1995. главна тема медија били су преговори РСК и РС.
Тадашњи председник Владе Републике Српске Крајине др Милан Бабић залагао се за поштовање споразума о прекиду ватре.
- Очекујем и тражим од Хрватске да изврши деконцентризацију и демобилизацију својих снага - рекао је тада Бабић.
Испорука оружја муслиманима у Босни
Два дана пре "Олује" тадашњи амбасадор СРЈ у Уједињеним нацијама Драгомир Ђокић упутио је писмо генералном секретару УН Бутрос - Галију у коме је изражавао забринутост југословенске Владе саопштењем министраског састанка Конфренције исламских земаља (ОИЦ) одржаног 21. јула у Женеви. У саопштењу контакт групе ОИЦ за Босну наводило се да исламске земље више не сматрају обавезним да поштују међународни ембарго на испоруке оружја муслиманима у Босни.
Због свега овога тражио се хитан састанак Савета безбедности.
"Крај": Граница са БиХ под контролом Хрвата
Четвртог и последњег дана "Олује" пали су Турањ и Тушиловић, па Војнић и Топуско, Горњи и Доњи Лапац. У 18 часова хрватски министар одбране Гојко Шушак објавио је да је акција "Олуја" завршена са војног аспекта, јер је већина границе са Босном била под контролом Хрвата.
Српске новине преносиле су тужну судбину Срба.
Последњег дана хрватске војне операције, насловна страна "Вечерњих новости" пренела је узнемирујуће слике људи, претрпана кола, избегле жене која се једном руком држи за главу, а другом држи бебу, док је поред ње још једно дете које замишљено гледа у даљину, несвесно да је око њега у том тренутку борба за живу главу.
Подручје захваћено хрватском офанзивом напустило је готово целокупно српско становништво. Колоне избеглица на тракторима и другим пољопривредним возилима су преко подручја под контролом Републике Српске у западној и северној Босни кренуле ка Србији, изложене честим нападима хрватских снага.
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ФОТО) "Годинама сам ТРАЖИО БРАТА... Пронашао сам га и пренео, да га САХРАНИМ ОВДЕ, да му се ГРОБ ЗНА..."
Газили су ТЕЛА МРТВИХ СРБА тенковима, а за крај су извели велику превару! Канадски мајор о ЈЕЗИВИМ ЗЛОЧИНИМА у Книну
Овај Хрват НЕ СЛАВИ "ОЛУЈУ": Ево због чега! (ФОТО)
Тада се у Хрватској отпочело са темељним минирањем и рушењем српских кућа. После завршетка акције вршени су злочини над преосталим српским становништвом. Спаљено је више од 20.000 српских кућа, док су остале опљачкане и разорене.
Из регистрованих гробница на територији Хрватске, од 2001. до 2013. ексхумирани су посмртни остаци 1.035 жртава српске националности страдалих у акцијама хрватске војске и полиције.
Да се НИКАД не заборави - "ОЛУЈА" ЈЕ ПОГРОМ!
Хтели секирама против топова: Зашто је ова битка СРПСКЕ ВОЈСКЕ посебна? (ВИДЕО)