Женска удружења осудила одбацивање оптужбе у случају "ШТАЈНФЕЛД": Посебна порука упућена Тужилаштву
Четрдесет процената девојака и жена старијих од 15 година доживело је неки облик сексуалног узнемиравања
Удружење Феномена придружује се реакцији Независне женске групе и других женских удружења широм земље у најоштријој осуди одбацивања пријаве Данијеле Штајнфелд против Бранислава Лечића од стране тужилаштва.
-Иако је за похвалу релативно брза реакција тужилаштва у овом случају, за сваку је критику олако одбацивање пружених доказа као и само пребацивање процеса доказивања на жртву. Такође, тим чином потврђено нам је да институције не желе да улажу додатне напоре у процес расветљавања случаја како би заштитиле жене, без додатне стигматизације, а почионице казниле.
РХМЗ ХИТНО ИЗДАО ДВА УПОЗОРЕЊА: Све ће нас снаћи - ови делови Србије на удару ВИСОКИХ ТЕМПЕРАТУРА, а онда следи хладан туш
ВЕЋ ТРЕЋИ ДАН ТРАЈЕ БОРБА СА ВАТРОМ КОД ПРИБОЈА И НОВЕ ВАРОШИ: Ватрогасци и радници Србијашума дају све од себе
ПЕТ САТИ ЛАГАНОГ СТАЈАЊА У МЕСТУ: Општи хаос на граничним прелазима, колоне на Градини, Хоргошу и Батровцима
-Овакво поступање једне од кључних институција правосудног система оставља дугорочне негативне последице у борби против насиља и обесхрабрује друге жртве да пријаве насиље и уђу у процес - наводе из удружења Феномена.
Да подсетимо, Више јавно тужилаштво у Београду одбацило је кривичну пријаву након што су обавили разговоре са Данијелом Штајнфелд и пријављеним Браниславом Лечићем, прибавили копију документарног филма "Зацели ме", ауторке Данијеле Штајнфелд, на којој се налази оригинални глас особе из поменутог филма, медицинску документацију о лечењу Данијеле Штајнфелд, а такође су и обавили разговоре са бројним лицима која би евентуално могла да имају посредна сазнања о спорном догађају, с обзиром да непосредних очевидаца није било, а цењена је и представка Мериме Исаковић, која је достављена Вишем јавном тужилаштву у Београду, наводи се у саопштењу Тужилаштва, уз закључак:
- Утврђено је да не постоји ни један законити доказ са степеном основа сумње који би потврдио наводе поднете кривичне пријаве - саопштавају из Тужилаштва.
- Ако је тужилаштво хтело додатно да смањи број пријава силовања и сексуалног злостављања, али и да охрабри злостављаче да наставе са својим злоделима - онда је ово најбољи начин. За све жртве ово је најгори поступак који је јавна институција могла да уради, врло обесхрабрујућ, који носи поруку: Не верујемо вам ни када имате доказе - наводи програмска директорка у Удружењу ФЕНОМЕНА и експерткиња у WAVE Саветодавном одбору (Европска женска мрежа против насиља) Марија Петронијевић.
Свако додатно обесхрабривање жртава сексуалних злочина врло је проблематично када се знају најновији подаци за Србију које је објавио ОЕБС: 40% девојака и жена старијих од 15 година доживело је неки облик сексуалног узнемиравања, док је скоро 20% жена у Србији доживело сексуално узнемиравање у најскоријем периоду - што је око 550.000 жена у Србији које су у последњих годину дана преживеле неки облик сексуалног насиља.
Према РЗС, у Србији годишње полицији буде пријављено свега око 650 случајева силовања, док пресуда за кривично дело силовања или друго сексуално кривично дело годишње буде свега око 35.
Стога можемо закључити да постоје озбиљни пропусти у целом нашем друштву а пре свега у институцијама које су дужне да спроводе законе и које делују у име државе јер на пола милиона жена и девојака које годишње преживи неки облик сексуалног насиља буде само 0.006% пресуда.
- Тужилаштво као да не жели или не сме да види да има више него довољно доказа да започне судски истражни поступак у случају који има многобројне сведоке, укључујући и жртве, као и пуно писаних (материјалних) доказа који потврђују моју траума изазвану Лечићевим сексуалним насиљем. Моји искази су оригинално записани од стране психолога, а датирају од раних дана после самог силовања 2012 године. На нама је да сада коначно разумемо све разлоге ћутања жртава које нас окружују, а које би, да их данас питате, негирале све трауме које су проживеле, лагале Вас у очи, само да не доживе ово што сам ја данас доживела. Све што сам урадила у последњих девет година, свака одлука, свака патња, мој одлазак, мој филм, сваки напор да преживим - доказ је трауме тог силовања. Ја не морам никоме ништа да доказујем. Ја желим да жртве имају слободу да пријаве насиље и право на помоћ и подршку. И једна жртва је превише, а има их небројано. То мора да престане. Зато ја нећу стати - поручује Данијела Штајнфелд у дану када је њена пријава одбачена.
- Институције у Србији пропустиле су историјску шансу да пошаљу поруку да треба пријавити насиље над женама и да ће правовремено реаговати. Бојимо се да ће овај начин институционалног деловања и одсуства подршке обесхрабрити друге жене и девојке у борби за правду стога се надамо да и остали процеси за сексуално насиље и друге сличне злочине, а који су важни за промене у целом нашем друштву – случај редитеља Мирослава Алексића, случајеви у Јагодини, случај Петница – неће на исти начин бити третирани од стране тужилаштва - наводе у удружењу Феномена.
У међувремену, женска специјализована удружења широм Србије настављају да пружају подршку жртвама насиља, укључујући и психолошку и правну подршку.
Ако трпите насиље или знате некога ко трпи насиље позовите СОС телефон 0800 - 35 00 36