"Хало беба" помаже родитељима који се суочавају са ПСИХОЛОШКИМ ПРОМЕНАМА након доласка новорођенчета на свет
Сервис ради већ 18 година
Служба "Хало беба", која ради при Градском заводу за јавно здравље у Београду, може да пружи помоћ породицама које се суочавају са психолошким променама које се јављају са доласком бебе на свет, како се случајеви остављених беба, попут оне у Жаркову, не би поновили, изјавио је данас градоначелник Београда Зоран Радојичић.
Градоначелник је приликом обиласка службе "Хало беба" казао да та служба функционише добро већ 18 година, да дневно прими око 500 позива родитеља који добију важан савет и подршку у том новом периоду живота за њих.
Српкиња Ирена је пре ОСАМ МЕСЕЦИ спасила живот девојчици, а сад ју је поново видела: Цео свет прича о овоме! (ВИДЕО)
Зашто мајке остављају своје бебе? Ево у чему је разлика ако је дете остављено у КОНТЕЈНЕРУ или ПОРОДИЛИШТУ?
Ово је мајка која је бацила бебу у контејнер у Жаркову! (ФОТО)
Како је рекао, у "Хало беби" имају посебан контакт преко својих патронажних служби са онима који имају психосоцијалне проблеме и у контакту са Центром за социјални рад успостављају комуникацију са тим породицама и децом, и на тај начин покушавају да помогну.
- То су ирационалне, тешко објашњиве и предвидиве ситуације, али ово је један начин да се реагује, да се, преко Центра за социјални рад, па преко патронажних служби пружи савет и подршка људима. Апелујем на све који препознају такав проблем, да је ово начин на који би могли да превенирамо сличне случајеве - рекао је Радојичић.
Градоначелник је подсетио да "Хало беба" ради од 2002. године, а од тада је имала имали више од два милиона позива, док у овом тренутку имају у бази података 280.000 беба.
- То су подаци на којима би им позавиделе многе богатије земље, које немају на овако добар начин организовану патронажну службу - рекао је Радојичић и додао да и представници СЗО и других европских земаља оцењују да је служба "Хало беба" на високом нивоу.
Добро функционисање службе је посебно значајно с обзиром на демографску политику коју води Србија, указао је Радојичић и прецизирао да Град у ту службу инвестира око 7,5 милиона динара годишње.
Директорка Градског завода за јавно здравље и један од твораца саветовалишта Душанка Матијевић каже да је намера била да се формира једно телефонско саветовалиште које би пружило савете и подршку родитељима у периоду у којем је породица најрањивија - када дође беба.
Она је појаснила да се подаци из свих породилишта сливају у Градски завод за јавно здравље, о отпуштеним породиљама, у дану када буду отпуштене из болнице.
"Ставила сам је у кесу, а онда..." Мајка која је бацила бебу у контејнер ПРИЗНАЛА шта је урадила
Мајка која је оставила бебу у контејнеру већ има сина, а комшије је нешто много збунило! Сумњају: Крила је...
МУП ПРОНАШАО И УХАПСИО МАЈКУ КОЈА ЈЕ ОСТАВИЛА БЕБУ У КОНТЕЈНЕРУ У ЖАРКОВУ!
Затим патронажне сестре које раде у телефонском саветовалишту праве тријажу тих позива и пошаљу патронажним службама домовима здравља, те зову породицу истог дан када породиља изађе из породилишта да кажу да ће им сутра у посету доћи патронажна сестра да им помогне око новорођене бебе.
- На тај начин обезбеђујемо континуитет здравствене заштите између породилишта и дома здравља - подвукла је Матијевић.
Уз то, подсетила је, на броју "Хало бебе" 24 сата ради телефонско саветовалиште.
СВЕТЛА КОЈА ЧУВАЈУ ЖИВОТ: Помоћу ОВИХ сијалица, Јапан је ДРАСТИЧНО смањио стопу самоубистава (ВИДЕО)