ОВО ЈЕ НАЈВЕЋА АНТИВАКСЕРСКА ЛАЖ: Научник их у две реченице матирао - теорија им пала у воду (ФОТО)
- Да вакцина ради, не би биле потребне додатне дозе – сто пута поновљена антиваксерска теорија постаје лаж када се погледа колико успешних вакцина се даје у више доза. На то је указао докторанд Института за неуроимунологију из Минхена Алмир Аљовић.
Најновији талас короне у западној Европи због којих су Холандија и Аустрија већ увеле карантин, а многе размишљају поново о рестриктивним мерама и поред релативно високе стопе вакцинације, навела је антиваксере широм света по ко зна који пут на тврдњу да су вакцине експерименталне или, народски речено, да не раде.
КОВИД ПРОПУСНИЦЕ ЗА БИОСКОПЕ, ТЕРЕТАНЕ, КОЗМЕТИЧКЕ САЛОНЕ? Др Кон открио која два сценарија нас очекују
ОВО СУ ЧЕТИРИ ПОКАЗАТЕЉА ДА ИМАТЕ ПРОБЛЕМ СА АЛКОХОЛОМ! Психолог открива кад треба да се потражи стручна помоћ
КАКО ЈЕ ЈОВАНКА РЕАГОВАЛА КАД ЈЕ ЧУЛА ДА ЈЕ ТИТО УМРО? Њена сестра открила дуго скриване тајне
Ипак, чињеница је су западне земље које се суочавају са снажним таласом короне касно кренуле са вакцинацијом трећом дозом пошто се показало да дејство вакцина истиче након највише шест месеци. Та додатна, бустер доза, наравно, била је опет повод антиваксерима за тврдњу да вакцине не ваљају.
"Замисли лекар си и кажеш да вакцине не раде"
Што је најгоре, постоје и лекари који деле то мишљење. Њима се управо на Твитеру обратио млади научник из Минхена Алмир Аљовић.
- Замисли лекар си и кажеш „да вакцина ради не би требале додатне дозе“. Вакцине: Хепатитис Б – три дозе, Ротавирус – три дозе, ДтаП – пет доза у неким земљама, Хиб – 3/4 дозе, Пнеумококна - 4 дозе, Полио – 3 дозе, Грип – годишње – написао је Аљовић.
Вакцина против грлића материце даје се у три дозе
Да борба са вирусом у две и више доза вакцина није новост потврђује и епидемиолог Томислав Радуловић. Како каже, у САД-у и западној Европи се даје деци барем још једна вакцина више него код нас.
-Реч је, пре свега, о вакцини против хуманог папилома вируса који у 98 одсто случајева изазива рак грлића материце. Ту вакцину девојчице између седам и девет година примају у две дозе, а старије у три – наглашава Радуловић.
Како каже, вакцине се дају у више доза да би се потигао прави ефекат.
- Код тих вакцина са једном дозом не постиже се довољан имунитет. Када је реч о вакцинама против ковида, сва је прилика да ће се давати на сваких шест месеци пошто се показало да су толико делотворне. То вам је слично као за грип. Само што је грип сезонског карактера, а корона је присутна током целе године – истиче Радуловић, и додаје да ће се вероватно с појавом новог соја правити и нове вакцине.