"ОВО ЈЕ СРАМОТА ЗА ЉУДСКИ РОД" Застрашујуће слике зелене Дрине, река се не види од тона и тона смећа (ФОТО)
Зелена и прелепа река Дрина сада је постала плутајућа депонија.
Заструшујуће слике стижу из Вишеграда јер је услед поплавног таласа речним током до Дринског језера стигло на тоне отпада. Пластичне флаше, кесе, кућни апарати, намештај... све то плута кроз притоке и формирало је еколошку бомбу која само што није експлодирала.
- Ово је таква срамота за читав људски род. Ове слике у 21. веку су просто недопустиве. Да се смеће лагерује и баца у реку је права еколошка катастрофа. Са овим смећем код нас у Вишеград стиже и много проблема, плашимо се заразних болести - кажу за РИНУ огорчени грађани Вишеграда.
ЕВО ГДЕ ЋЕ ПАДАТИ СНЕГ ЗА ВИКЕНД: Огласио се РХМЗ, покривач и до 15 цм
ДА ЛИ ЋЕ СРБИЈА БИТИ У КАНЏАМА ЛЕДЕНИХ ДАНА? РХМЗ објавио детаљну прогнозу за ЦЕО фебруар: Спремите се на ОВО - ево какво нас време тек чека
КУЋИЦА НА ДРИНИ НА СТАКЛЕНИМ НОГАМА! Водена стихија замало однела ЧУВЕНИ СИМБОЛ Бајине Баште и Србије (ФОТО/ВИДЕО)
Овај проблем постоји већ годинама и никако се не решава. Људи са стрепњом дочекују сваку кишу, јер знају да ће убрзо њихова река постати ужасно ругло. Постављена ланчаница једва задржава сав тај отпад да не пробије даље. Смеће кроз притоку Лим долази из Србије, али и Дрином из Црне Горе, али и из Фоче и Горажда. Ово је проблем све три државе, а као да ниједна није посебно заинтересована да га реши.
- Дуж обала су неуређене депоније, људи бацају све и свашта. Кад наиђе поплавни талас вода то све покупи и на крају се задржава на овој локацији. Срамота и катасрофа су благе речи које би могле да опишу ове слике које ми данас гледамо. Годинама уназад указујемо на овај проблем, али као да је узалуд. Решење постоји, а то је да се хитно уклоне и региструју све депоније које постоје дуж речних корита - изјавио је Дејан Фуртула председник удружења Еко центар из Вишеграда.
Важно је такође и утицати на свест грађана, јер реке нису канте за ђубре и то би требало сви знати пре него што кесу, буре или гуме баце у Лим, Дрину или неку другу реку. Тако се загађује вода коју и ти исти људи пију, храна коју једу. Потребно је да им та информација дође до мозга, како би следећи пут отпад бацили на неко адекватно место.
- Надам се да ће се три државе удружути и наћи неко решење, да ће се уз помоћ ЕУ добити нека средства. Ове тужне слике са Дрине преплавиле су и европске и светске медије, па се надамо коначној некој реакцији, а потом и акцији како би се проблем трајно решио - закључују у Еколошком удружењу Еко центар из Вишеграда.