100 ГОДИНА ВАЗДУХОПЛОВНЕ АКАДЕМИЈЕ: Министар Весић отворио аеро-митинг у Вршцу, грађани уживали у врхунском спектаклу (ФОТО)
Весић отворио међународни аеро-митинг у Вршцу поводом 100 година Ваздухопловне академије.
Ваздухопловна академија прославља данас 100 година постојања великим међународним аеро-митингом у Вршцу који је отворио министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и изасланик председника Републике Србије Горан Весић, уз поруку да сто година традиције обуке пилота и другог ваздухопловног особља говори о томе колико је за Србију ваздухопловство значајно.
Весић је поздравио присутне у име председника Србије Александра Вучића и истакао да се по броју људи који је дошао на овај аеро-митинг види колико ваздухопловство значи како Вршцу, тако и читавој Србији.
Навео је да је Србија земља која је између Првог и Другог светског рата производила авионе али не и аутомобиле и да је краљ Александар Карађорђевић први европски монарх који је летео авионом на почетку двадесетог века, као и да је пре 112 година, 1912. године, са Вршачког брега инжењер Аурел Влајку обавио први лет што је био један од првих летова авионом са наших простора.
“За нас је посебно важно да у време када се развија наше ваздухопловство, када купујемо најмодерније борбене авионе на свету, када наше ваздухопловство бележи успехе да имамо образовну компоненту и наставимо традицију образовања по којој су Вршац и наша национална Ваздухопловна академија познати у свету”, рекао је Весић.
Навео је да је закључно са 31. августом ове године “Ер Србија” превезла три милиона путника што је за осам одсто више у односу на исти период 2023. године.
“Када је у питању београдски аеродром ‘Никола Тесла’, закључно са 31. августом ове године имали смо укупно 5.564.369 путника што је за скоро девет одсто више него прошле године. Ове године имаћемо више од осам милиона путника на Тесли што говори да ћемо у наредном периоду имати пројектованих 15 милиона путника на београдском аеродрому”, рекао је Весић.
Истакао је да “Ер Србија” већ достиже резултате ЈАТ-а из времена бивше Југославије, који је тада био једна од најбољих авиокомпанија у Европи и опслуживао земљу са 22 милиона становника, без лоукост компанија које у то време нису постојале.
То, додао је, говори о томе колико је била храбра одлука предсеника Вучића и Владе Србије да се затвори лоша компанија “Јат Ервејз” и да се крене у оснивање нове авиокомпаније “Ер Србија”, заједно са партнерима из “Етихада”.
Подсетио је да је данас држава Србија једини власник “Ер Србије” која је, како је истакао, најбрже растућа регионална компанија у овом делу Европе.
Весић је рекао да је 100 година традиције велика и значајна традиција за било коју институцију у Србији.
“Ми имамо сто година традиције обуке пилота и другог ваздухопловног особља. То говори о томе колико је за Србију важно ваздухопловство”, рекао је Весић.
Подсетио је да је само у Тренинг центру Ваздухопловне академије у Вршцу, који је скоро 70 година био ЈАТ-ов тренажни центар, обучено и сертификате добило више од 2.000 пилота током тих седам деценија. “Ваздухопловна школа на Дорћолу која је део ове академије деценијама је са поносом носила име народног хероја генерала Петра Драпшина, команданта славом овенчане Четврте армије народно-ослободилачке војске Југославије и ослободиоца Ријеке и под тим именом постала светски бренд”, рекао је Весић.
“Веома је значајно што смо потписали уговор са ‘Ер Србијом’ о школовању десет пилота, што је тренажни центар на Дорћолу који је део ове Ваздухопловне академије добио свој симулатор за Ербас А320 и на тај начин ћемо почети као некада да школујемо, не само пилоте који су потребни за нашу националну авиокомпанију, већ и за оно што је потребно у иностранству, а управо су школа ‘Петар Драпшин’ и овај ваздухопловни центар деценијама били познати по томе што су школовали кадрове за многе европске и афричке земље”, рекао је Весић.
Навео је да ће око 50 милиона евра бити уложено у пројекат реконструкције Тренинг центра Ваздухопловне академије у Вршцу и додао да то говори о томе колико наша земља напредује.
“Педесет милиона евра у овакву врсту институције може да се инвестира само ако имате снажну економију. Да немамо снажну економију, не би биле могуће овакве инвестиције, да се граде ауто-путеви, брзе пруге, обнављају аеродроми, да се инвестира у нашу националну Ваздухопловну академију и зато је веома важно да наставимо са политиком привлачења страних инвестиција јер снажна економија гарантује да можемо више да улажмемо у образовање”, рекао је Весић.
Навео је да је век у коме живимо век образовања и модерних технологија и да земље које нису спремне да се прилагоде тим изазовима неће моћи да напредују.
“Ми смо се, захваљујући визији председника Вучића, на време прилагодили и заиста моземо да кажемо да предњачимо када су у питању реформе у образовању. То се посебно односи на дуално образовање које је дало резултате и показало се да све оне критике које су постојале када је у питању то образовање апсолутно нису тачне јер оно омогућава нашим људима да се брже запосле, имају боље плате и виши животни стандард”, рекао је Весић.
Поновио је да је ваздухопловство посебно значајно и да је Србија била земља која је између два светска рата производила више авиона од многих развијених земаља западне Европе.
“Проглашавам овај ваздухопловни аеро-митинг отвореним. Желим да уживате у овоме јер све што ћете данас видети показује колико наша Србија напредује”.
Осим министра Весића, на аеро-митингу Вршцу се се обратили директорка канцеларије за дуално образовање и национални оквир квалификација Габријела Грујић и градоначелница Вршца Драгана Митровић.
Србија Данас/Курир