ОВО СВАКИ СРБИН МОРА ДА ЗНА! Славска свећа се гаси на овај начин, свештеник објаснио до детаља
Пламен свеће приносимо као одговарајућу жртву Богу, а симболизује да смо хришћани, следбеници религије светлости.
Свећа треба да нас подсећа како треба да просветлимо наш ум светлошћу Христове истине, да своју душу загрејемо љубављу божанском и да свој живот ослободимо од природног и греховног мрака.
Обично када се обележава крсна слава, купује се свећа од 50-60цм. Она се стави у свећњак и посебно се украси, углавном тракама или иконом свеца и стави се на средину свечаног стола где ће бити одржан ручак или вечера. Палимо је на дан славе, пре резања колача.
ДАНАС ЈЕ ДАН СВЕТИХ МУЧЕНИКА: Ово никако не смете да радите
ПАДА МИЛО? Појавио се кључни сведок за криминалне афере које тресу Црну Гору - отвара се Пандорина кутија
"ДА МРЗИМО НЕЋЕМО, ДА ЗАБОРАВИМО - НЕ СМЕМО" Дирљив говор патријарха Порфирија: Опростите што говорим у првом лицу, али...
Код неког је обичај да се пали на дан славе, тачно у подне и да се свећа никад не оставља сама да гори у просторији. Домаћин се предходно прекрсти, помоли и пољуби свећу, а затим је упали. Тим пољупцем ми изражавамо поштовање и своју љубав према свецу и самом чину крсне славе или тренутног празника.
Свећа може да буде славска, васкршња, божићна и у цркви палимо за покој душе и за здравље живих, али такође је палимо за рођендан.
На дан славе свећа гори цео дан, докле год не изгори до пар центиметера од свећњака не дира се, а гасите је на следећи начин:
Глава куће и домаћин славе прво се прекрсти, узме чашу вина и захвати кашичицу вина из ње и излије у фитиљ свеће како би се полако угасила. А други начин је да домаћин узме кору славског колача, намочи је у вину и са њом угаси фитиљ, а затим ту кору славског колача ставите и чувате са тим комадом свеће на неко посебно место у вашем дому где ће стајати до следеће године.
- Овај остатак од славске свеће можете да користите и када дође свештеник да освешта водицу и дом пред Васкрс и када се породица моли. Пожељно је да се та свећа до следеће славе скроз искористи, али у случају да остане, онда је правило да се однесе у цркву и запали пре литургије - рекао је свештеник Православне цркве.
Наши стари су веровали да се по диму угашене славске свеће могу тумачити одређене прилике у кући – ако дим иде право у вис, добар је знак, а ако кривуда може се очекивати болест у кући или код стоке. Но, ово је само једно од многобројних веровања нашег народа, из давнина.