ОВУ СРПСКУ ТВРЂАВУ НИКО НИКАДА НИЈЕ ОСВОЈИО: Нападачима пркоси вековима, а растужиће вас прича о њеном имену
Према једној од прича, тврђава Голубац је добила име по томе што је византисјка принцеза Јелена била заробљена у највишој кули и у својој усамљености и тузи хранила је голубове
На стрмој стени Ридан, на самом улазу у Ђердапску клисуру још у средњем веку изграђена је тврђава Голубац која је од давнина позната и под називом Камени стражар гвоздених врата. Први пут име ове фасцинантне грађевине појављује се 1335. године и тада се наводи да је угарска војна посада била смештена унутар самог утврђења, али је велика мистерија ко је и када подигао ово здање. Најчешће се као градитељ спомиње краљ Драгутин Немањић у 13. Или Угари у 14. Веку, али ништа од тога није доказано.
НАЧЕЛНИК ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИЈЕ УПОЗОРАВА: Шта све треба да знате да бисте правилно лечили дијареју код деце
НОВО ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА: ЈЕДНА СТВАР ДЕАКТИВИРА КОРОНУ, можете да је нађете у СВАКОЈ РАДЊИ, а ево како делује
НА ТЕКЕРИШУ СЕ ОКУПИЛИ ВЕТЕРАНИ ЕЛИТНИХ РАТНИХ ЈЕДИНИЦА: Обележена 106. годишњица Церске битке
- Оно што је назанимљивији податак јесте да ова тврђава никад није била освојена војним путем. До Косовске битке била је у српским рукама, а после су је преузели Турци. По својој arthitekturi потпуно је другачија од свих грађевина тог тоба. Састоји се од девет масивних кула и палате утврђења, коју је изградио деспот Стефан Лазаревић. Због ефикасније одбране преграђена је и подељена на неколико целина које су међусобно повезане бедемом - Сретен Живковић руководилац туристичког сектора тврђаве Голубац.
Одувек је тврђава Голубац била од изузетног стратешког значаја. У једном делу фасаде узидано је топовско ђуле, вероватно из рата 1428.године, а главна улога те топовске куле била је заштита пристаништа.
Поједини историјски списи доказују да је на истом месту постојало утврђење и у доба старих Римљана које је током великих борби потпуно разорено, а након тога поново обновљено.
Поред бројних легенди који се преносе са колена на колено, најчешће се могу чути оне везене за само име тврђаве.
- Према једној од прича, тврђава Голубац је добила име по томе што је византисјка принцеза Јелена била заробљена у највишој, такозваној "шешир кули" и у својој усамљености и тузи хранила је голубове, који су јој служили као писмоноше. Поједини путописци су у својим сведочанствима наводили да из далека врхови куле изгледају као голубови, па је тако тврђава добиле име. Најживља легенда у овим крајевима везана је за лепу девојку Голубану у коју је турски султан био несрећно заљубљен и због неузвраћене љубави, осудио ју је на смрт. У сваком смислу голуб је симбол ове тврђаве и тако се преводи на све светске језике - рекао је Стеван.
Прошле године ову невероватну тврђаву посетило је око 120.000 хиљада људи, а у доба корона вируса кад домаћи турузам доживљава праву експанзију тај број ће бити много већи. У периоду од 2014. до 2019. године урађена је потпуна реконструкција тврђаве Голубац. Врата су отворена за све љубитеље историјских грађевинам, а сама тврђава подељена је у четири зоне. До те последње, због изузетно неприступачног терена могу стићи само најхрабрији.